eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Interwencja Czytelnika: Urzędnicy PUP w kilka godzin „rozdali” dotacja dla bezrobotnych

REKLAMA
zdjecie 1654
zdjecie 1654
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

- Jak to możliwe, że zaledwie w dwie godziny urzędnikom PUP w Ostrołęce udało się rozdać wszystkie dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej dla bezrobotnych? Wydaje mi się, że środki zostały podzielone pomiędzy znajomymi pracowników - taką wiadomość otrzymaliśmy od naszego Czytelnika. Po części okazuje się to prawdą...

„9.02.2015 r., tj. w poniedziałek, około godziny 9:00, na stronie PUP w Ostrołęce pojawiła się informacja o otwarciu naboru wniosków o przyznanie dotacji na otwarcie działalności gospodarczej skierowanych dla bezrobotnych z powiatu ostrołęckiego. Do informacji załączono 32 strony wniosku do uzupełnienia i opis wymagań.  Około godziny 11:00 podjęto decyzję o wstrzymaniu naboru wniosków z powodu znacznego przekroczenia złożonych zakładanego limitu funduszy. Na stronie internetowej urzędu ta informacja pojawiła się dnia następnego o godzinie 9:53. W moim mniemaniu nie istnieje taka możliwość, by w około 1,5 h uzupełnić te wnioski i przygotować wymagane załączniki: np. zaświadczenie o zarobkach 2 poręczycieli. Podejrzewam, że dotacje zostaną przyznane rodzinie i bliskim znajomym pracowników PUPu w Ostrołęce, którzy prawdopodobnie mieli odpowiednio wcześniej dostęp do wniosków i listy wymagań. Inaczej „mówiąc”: urzędnicy kpią jawnie ze społeczeństwa.” - pisze nasz Czytelnik.

Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie. Czy możliwe jest, że tak szybko rozdysponowano wszystkie środki przeznaczone na wsparcie dla osób bezrobotnych na uruchomienie działalności gospodarczej? Kto te dotacje otrzyma i czy rzeczywiście można mówić o nepotyzmie i „załatwianiu po znajomości”?

W tym celu odwiedziliśmy Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce, a w rozmowie z dyrektorem, Jackiem Małkowskim uzyskaliśmy potwierdzenie co do części informacji z jakimi podzielił się z nami nasz Czytelnik. Okazuje się, że środki w pierwszej w tym roku transzy na uruchomienie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne rozeszły się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”.

- W I transzy na pomoc dla osób bezrobotnych w uruchomieniu własnej działalności gospodarczej przeznaczyliśmy łącznie 630 tysięcy złotych. Z pomocy skorzystać zatem mogło 30 osób. Każda z nich otrzyma bezzwrotną dotację w wysokości 21 tysięcy złotych, z której będzie musiała się rozliczyć. Za tę kwotę można będzie zakupić sprzęt niezbędny do prowadzenia zarobkowej działalności gospodarczej. Nabór wniosków ogłosiliśmy na naszej stronie internetowej w piątek, 6 lutego a zakończyliśmy w poniedziałek, 9 lutego. Przez weekend każdy zainteresowany mógł skompletować niezbędne dokumenty i wypełnić wniosek. Takich wniosków wpłynęło do poniedziałku łącznie 70 i dlatego też postanowiliśmy zakończyć rekrutację w tej pierwszej części – wyjaśnia dyrektor Małkowski.

Aby otrzymać wsparcie w formie bezzwrotnej pożyczki osoba bezrobotna musi prawidłowo wypełnić wniosek, posiadać żyrantów stanowiących zabezpieczenie dotacji, udokumentować umiejętności czy też doświadczenie niezbędne do prowadzenia wybranej przez siebie działalności, sporządzić wiarygodny biznesplan oraz dysponować lokalem gdzie owa działalność będzie prowadzona. Po przejściu pozytywnie wszystkich etapów rekrutacji podpisywana jest stosowna umowa a następnie wnioskujący otrzymuje czek z kwotą dotacji (w tym przypadku jest to 21 tysięcy) i można już rozpoczynać prowadzenie działalności. Szybko i prosto.

Nic więc dziwnego, że zainteresowanie dotacjami jest ogromne. Jak podkreśla dyrektor Małkowski, w tym roku podobne rekrutacje prowadzone będą jeszcze przynajmniej dwukrotnie.

- Kolejne środki uruchomione będą po podpisaniu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy. W kolejnej transzy będziemy mogli przeznaczyć 840 tysięcy. Uruchomienie tych środków i rekrutacji planujemy na przełomie marca i kwietnia. W tym roku będziemy mogli łącznie na ten cel przeznaczyć niemal 2,5 miliona złotych a na cały program aktywnego zwalczania bezrobocia na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego mamy zaplanowane ponad 16,6 miliona. Wystarczy na bieżąco śledzić informacje na naszej stronie internetowej czy kontaktować się z doradcami zatrudnionymi w urzędzie – mówi Małkowski.

Podobne dotacje przyznawane są nieprzerwanie od 2004 roku. Na terenie działania ostrołęckiego PUP z takiej formy wsparcia korzysta rocznie około 250 osób. W 2014 roku przyznano łącznie 294 bezzwrotne dotacje po 21 tysięcy złotych. Co roku pierwsza transza przypadająca zazwyczaj na luty cieszy się największym powodzeniem – liczba zainteresowanych znacznie przewyższa liczbę dostępnych wniosków. Kolejne transze uruchamiane najczęściej na przełomie marca i kwietnia oraz w sezonie letnim nie są już tak bardzo oblegane. Spowodowane jest to w dużej mierze ogromną rotacją wśród osób bezrobotnych.

- W ubiegłym roku mieliśmy taką sytuację, że przy realizacji trzeciej transzy musieliśmy wręcz namawiać bezrobotnych by z takiej dotacji skorzystali – mówi Małkowski.

Z udostępnionych nam materiałów informacyjnych wynika, że w tegorocznym budżecie ostrołęckiego PUP-u na aktywne formy zwalczania bezrobocia przeznaczone zostanie łącznie 16 623 100 złotych. Oprócz wspomnianych wyżej dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej, przewidziano także szkolenia, prace interwencyjne, staże, bony szkoleniowe, bony stażowe, bony zatrudnieniowe, dofinansowanie wynagrodzeń dla osób powyżej 50 roku życia, doposażenie stanowiska pracy czy stypendia na kontynuację nauki.

Szczegółowe informacje o każdym z projektów znaleźć można na internetowej stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce.

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×