zdjecie 993
2020-10-22T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła w Gminie Rzekuń.

Na terenie Gminy Rzekuń trwa inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła we wszystkich budynkach (mieszkalnych, usługowych, produkcyjnych, użyteczności publicznej i innych).

To pierwsze tak powszechne badanie przeprowadzane na naszym obszarze, które pozwoli na opracowanie tzw. „Bazy Inwentaryzacji Budynków”. Dokument ten będzie niezbędny, aby gmina Rzekuń mogła w perspektywie unijnej 2021-2027 ubiegać się o dofinansowanie dla mieszkańców na wymianę kotłów, pieców itp.

- Wykonanie inwentaryzacji pozwoli na wdrożenie skutecznych rozwiązań mających na celu obniżenie poziomów szkodliwych substancji w powietrzu, a tym samym poprawę stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców gminy Rzekuń. Najważniejsze jest to, że badanie pozwoli nam na aplikowanie o środki z Unii Europejskiej na wymianę kotłów. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w tym niezwykle ważnym przedsięwzięciu - mówi Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

Ze względu na utrzymujący się stan epidemii, w celu zapobiegania ryzyku zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2, podjęto decyzję o przeprowadzeniu powszechnej ankietyzacji zdalnej. Do każdego mieszkańca Ankieter dostarczy bezadresową ankietę. Prosimy o jej wypełnienie oraz dostarczenie na jeden z następujących sposobów:

- dostarczenie wypełnionej ankiety do Urzędu Gminy w Rzekuniu, ul. Kościuszki 33, 07-411 Rzekuń (biuro podawcze na półpiętrze),

- pobranie ankiety ze strony internetowej www.rzekun.pl, zeskanowanie wypełnionego formularza oraz przesłanie na adres: inwentaryzacjarzekun@op.pl,

- ankietę można również wypełnić poprzez kontakt telefoniczny z Ankieterem pod numerem telefonu 530-537-920.

Do mieszkańców, którzy nie przekażą wypełnionej ankiety w ww. sposób zgłosi się Ankieter w celu bezpośredniego pozyskania informacji o źródle ciepła w danym budynku.

- Nasz samorząd realizuje projekty i inwestycje, które mają istotny wpływ na środowisko. W ubiegłym roku na budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Rzekuń powstały mikro-instalacje fotowoltaiczne. Inwestycje zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2019”. Mikro-instalacje fotowoltaiczne o mocy 5 kW powstały w systemie "zaprojektuj-wybuduj" na budynkach: świetlicy w Daniszewie, remizy w Kamiance i remizo-świetlicy w Rozworach. Z kolei inwestycja o mocy 4,5 kW została zrealizowana na budynku świetlicy OSP Zabiele - wymienia wójt Bartosz Podolak. - Ponadto specjalnie dla naszych mieszkańców uruchomiliśmy czujnik jakości powietrza. Urządzenie jest zamontowane na budynku Urzędu Gminy, a wyniki jego pracy prezentujemy na stronie www.rzekun.pl. Dzięki uzyskanym danym jesteśmy w posiadaniu informacji o bieżącej zawartości szkodliwych pyłów w powietrzu, co może pomóc w decyzji o podjęciu lub zaniechaniu aktywności na "świeżym" powietrzu.

Gmina realizuje również coraz więcej inwestycji z myślą o ochronie środowiska. Największą jest Żłobek Samorządowy w Rzekuniu.

- Budynek został wybudowany w technologii budynku pasywnego. Jest bardzo nowoczesny. Są tutaj pompy typu powietrze-powietrze, instalacje fotowoltaiczne, ściany o grubości 40 centymetrów z dociepleniem wełną mineralną, naturalne materiały wykonania m.in. marmoleum, drewno. Dlatego mogę powiedzieć, że budynek jest proekologiczny - dodaje wójt gminy Rzekuń.

Inwentaryzacja źródeł ciepła to kolejny element polityki ochrony środowiska, aktywnie realizowanej przez gminę Rzekuń.

- Wszystkim nam zależy na świeżym i czystym powietrzu, którym oddychamy. Dlatego liczę na zaangażowanie mieszkańców. Skuteczne rozpoznanie stanu pieców grzewczych w Gminie Rzekuń pozwoli na dofinansowanie i wymianę starych kotłów na urządzenia nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne – mówi włodarz.

Artykuł sponsorowany.

Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 993