eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła w Gminie Rzekuń.

Na terenie Gminy Rzekuń trwa inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła we wszystkich budynkach (mieszkalnych, usługowych, produkcyjnych, użyteczności publicznej i innych).

To pierwsze tak powszechne badanie przeprowadzane na naszym obszarze, które pozwoli na opracowanie tzw. „Bazy Inwentaryzacji Budynków”. Dokument ten będzie niezbędny, aby gmina Rzekuń mogła w perspektywie unijnej 2021-2027 ubiegać się o dofinansowanie dla mieszkańców na wymianę kotłów, pieców itp.

- Wykonanie inwentaryzacji pozwoli na wdrożenie skutecznych rozwiązań mających na celu obniżenie poziomów szkodliwych substancji w powietrzu, a tym samym poprawę stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców gminy Rzekuń. Najważniejsze jest to, że badanie pozwoli nam na aplikowanie o środki z Unii Europejskiej na wymianę kotłów. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w tym niezwykle ważnym przedsięwzięciu - mówi Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

Ze względu na utrzymujący się stan epidemii, w celu zapobiegania ryzyku zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2, podjęto decyzję o przeprowadzeniu powszechnej ankietyzacji zdalnej. Do każdego mieszkańca Ankieter dostarczy bezadresową ankietę. Prosimy o jej wypełnienie oraz dostarczenie na jeden z następujących sposobów:

- dostarczenie wypełnionej ankiety do Urzędu Gminy w Rzekuniu, ul. Kościuszki 33, 07-411 Rzekuń (biuro podawcze na półpiętrze),

- pobranie ankiety ze strony internetowej www.rzekun.pl, zeskanowanie wypełnionego formularza oraz przesłanie na adres: inwentaryzacjarzekun@op.pl,

- ankietę można również wypełnić poprzez kontakt telefoniczny z Ankieterem pod numerem telefonu 530-537-920.

Do mieszkańców, którzy nie przekażą wypełnionej ankiety w ww. sposób zgłosi się Ankieter w celu bezpośredniego pozyskania informacji o źródle ciepła w danym budynku.

- Nasz samorząd realizuje projekty i inwestycje, które mają istotny wpływ na środowisko. W ubiegłym roku na budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Rzekuń powstały mikro-instalacje fotowoltaiczne. Inwestycje zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2019”. Mikro-instalacje fotowoltaiczne o mocy 5 kW powstały w systemie "zaprojektuj-wybuduj" na budynkach: świetlicy w Daniszewie, remizy w Kamiance i remizo-świetlicy w Rozworach. Z kolei inwestycja o mocy 4,5 kW została zrealizowana na budynku świetlicy OSP Zabiele - wymienia wójt Bartosz Podolak. - Ponadto specjalnie dla naszych mieszkańców uruchomiliśmy czujnik jakości powietrza. Urządzenie jest zamontowane na budynku Urzędu Gminy, a wyniki jego pracy prezentujemy na stronie www.rzekun.pl. Dzięki uzyskanym danym jesteśmy w posiadaniu informacji o bieżącej zawartości szkodliwych pyłów w powietrzu, co może pomóc w decyzji o podjęciu lub zaniechaniu aktywności na "świeżym" powietrzu.

Gmina realizuje również coraz więcej inwestycji z myślą o ochronie środowiska. Największą jest Żłobek Samorządowy w Rzekuniu.

- Budynek został wybudowany w technologii budynku pasywnego. Jest bardzo nowoczesny. Są tutaj pompy typu powietrze-powietrze, instalacje fotowoltaiczne, ściany o grubości 40 centymetrów z dociepleniem wełną mineralną, naturalne materiały wykonania m.in. marmoleum, drewno. Dlatego mogę powiedzieć, że budynek jest proekologiczny - dodaje wójt gminy Rzekuń.

Inwentaryzacja źródeł ciepła to kolejny element polityki ochrony środowiska, aktywnie realizowanej przez gminę Rzekuń.

- Wszystkim nam zależy na świeżym i czystym powietrzu, którym oddychamy. Dlatego liczę na zaangażowanie mieszkańców. Skuteczne rozpoznanie stanu pieców grzewczych w Gminie Rzekuń pozwoli na dofinansowanie i wymianę starych kotłów na urządzenia nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne – mówi włodarz.

Artykuł sponsorowany.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×