eOstroleka.pl
Ostrołęka,

IPN zidentyfikował ciało działającego na naszym terenie bohatera Bolesława Częścika "Orlik"

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983

Jednym ze zidentyfikowanych ofiar ekshumowanych na łączce w Warszawie a ogłoszonych przez IPN w dniu 28 września 2014 r. jest żołnierz XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego "Mazowsze" Bolesław Częścik "Orlik".

Bolesław CZĘŚCIK (1924–1951)
Ur. 1 VI 1924 w Woli Józefowej, gm. Krasnosielec pow. Maków Mazowiecki, syn Józefa, „bogacza wiejskiego (16 ha)” – jak określono w wyroku – i Feliksy z Tomaszewskich.

Szkołę Powszechną 7 klas z wynikiem dobrym ukończył w Gąsewie pow. Maków Mazowiecki w 1938r. Na przełomie 1941/1942r. wstępuje w szeregi Związku Walki Zbrojnej składając przysięgę przed Feliksem Mamińskim  ps. „Leśnik”, a następnie wstępuje w szeregi  Narodowych sił Zbrojnych na placówce Wola – Pienice. Po wejściu Sowietów w oddziale NSZ Romana Dziemieszkiewicza „Adama”, „Pogody”. Nosił wtedy ps. „Orlik”. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych oddziału na terenie powiatów: Ciechanów, Maków Mazowiecki, Ostrołęka i Pułtusk. Nocą z 1 na 2 V 1945 oddział „Pogody” rozbił areszt PUBP w Krasnosielcu koło Makowa Mazowieckiego, skąd uwolniono kilkudziesięciu żołnierzy AK, NSZ przeznaczonych do wywiezienia w głąb ZSRR. W akcji na Krasnosielc Bolesław Częścik wyróżnił się jako żołnierz, dając przykład innym jak należy walczyć. Z piwnic UB w Krasnosielcu  wyprowadza min. W. Wiszowatego „Zręba” , st. Majkowskiego, St. Macha oraz swojego ojca Feliksa, który był tak zbity, że nie poznał swojego syna.  Latem tego roku uczestniczył w rozbrojeniu Komendy Powiatowej MO w Makowie Mazowieckim. Komendę zdobyto bez żadnych ofiar z obu stron. Następnie związuje się  z oddziałem  Mariana Kraśniewskiego „Burzy” który działa już w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Feliksa Przybytniewskiego „Mieczysława” komendanta powiatu „Orawa” (Ostrołęka). Bierze udział w rozbrajaniu posterunków MO w Różanie, Baranowie, Chorzelach, w Myszyńcu, Kolnie i innych placówkach instalującego się systemu stalinowskiego na terenie Mazowsza Północnego.  W 1946 oddział zostaje podporządkowany komendantowi XVI Okręgu NZW „Mazowsze” kpt. Zbigniewowi Kulesza „Młot” i wcielony w skład  Pogotowia Akcji Specjalnej pod dowództwem chor.  Józefa Kozłowskiego „Lasa”. W oddziale PAS „Orlik” obejmuje drużynę, a następnie zostaje mianowany z-cą dowódcy plutonu i awansowany do stopnia plutonowego. Do końca 1946 brał udział w kilku akcjach: wykonywaniu wyroków na aktywistach PPR, rozbrajaniu milicjantów i akcjach kontrybucyjnych. 22 IV 1947 ujawnił się w Warszawie, wyjechał na ziemie odzyskane w okolice Stargardu i podejmuje zatrudnienia w jednym z Państwowych Zarządów Nieruchomości Ziemskich, a następnie przenosi się do miejscowości Drewnica koło Gdańska i tam znajduję pracę u rybaka na kutrze wiślanym. Wrócił jednak w rodzinne strony ze względu na trwające prześladowania rodziny.  13 IX 1950 zostaje aresztowany pod zarzutem nieszczerości ujawnienia i poddany 6 miesięcznemu brutalnemu śledztwu. Wojskowy Sąd Rejonowy  w Warszawie na sesji wyjazdowej w Pułtusku 7 IV 1951 pod przewodnictwem por. Edwarda Hollera skazał go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut decyzją z dnia 3 lipca1951 r. nie skorzystał z prawa łaski. Stracony 10 VII 1951 w więzieniu Warszawa Mokotów!
Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego w 2008 r.

Szczątki Bolesława Częścika odnaleziono 17 sierpnia 2012 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie.

Takie słowa pożegnania przekazał rodzinie współtowarzysz w celi śmierci, który został ułaskawiony Stanisław Świercz „Grom”.  

POSŁANIE
„Orliku” – Przyjacielu miły
- gdy odchodziłem na zawsze z celi,
łzy w Twoich oczach współuśmiechu się skrzyły.

Żegnałeś się druhu wierny
ze swoimi przyjaciółmi
-my z Tobą – Ty z nami i powiedziałeś wtedy

-„och gdybym mógł moją śmiercią,
Was od niej uratować, cieszyłbym się bardzo,
bo mnie nie ma komu żałować.

Ni żona nie zapłacze,
ni dziecko nie zakwili,
och gdybym wiedział, że - Wy będziecie żyli”

On wie – Bóg mu przekazał
nasze od śmierci ułaskawienie,
może na jego westchnienie?

Do dzisiaj gdy spojrzę na fotos
mojego drogiego przyjaciela
widzę jego oczy i cienie i cela.

„Orliku” – dzisiaj przekazuję
Twojej rodzinie polecone mi przez Ciebie
posłanie – a oto one

- „Żegnajcie moi kochani na wieki
- a może tylko na krótkie rozstanie,
Bo niezbadane są jego wyroki”.  

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×