2011-06-15T16:51:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

IV Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych: Ostrołęka - Płock - Pułtusk - Siedlce - Brok

REKLAMA
fot. UM Ostrołęka
REKLAMA

W dniach 16 - 19 czerwca 2011 roku odbędzie się IV Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych. Rajd organizowany jest przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie i Parafię pw. św. Andrzeja w Broku nad Bugiem we współpracy z Prezydentem Miasta Ostrołęka, Prezydentem Miasta Siedlce, Starostą Powiatu Płockiego, Starostą Powiatu Pułtuskiego, Starostą Powiatu Wyszkowskiego, Burmistrzem Miasta Pułtusk, Burmistrzem Gminy Brok, Burmistrzem Miasta Wyszków, Wójtem Gminy Ostrów Mazowiecka, Nadleśnictwem Pułtusk, Nadleśnictwem Ostrów Mazowiecka i Międzyzakładową Komisją NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty Ziemi Pułtuskiej.

Tegoroczna edycja rajdu odbędzie się w na terenie powiatów: płockiego, ostrołęckiego, pułtuskiego, siedleckiego i ostrowskiego.

Ze względu na edukacyjny charakter Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych stanowi atrakcyjną i przystępną formę upowszechnienia wśród młodych ludzi wiedzy na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 40. i 50. ubiegłego stulecia oraz upamiętnienia trudu i poświęcenia członków powojennej konspiracji. Młodzież będzie mogła poznać miejsca i postaci związane z walkami i działalnością antykomunistycznej partyzantki niepodległościowej swoich małych ojczyzn, spotkać się ze świadkami historii i zebrać od nich relacje.

Uczestnicy podzieleni zostaną na cztery patrole, które wyruszą 16 czerwca (czwartek) o godzinie 8.00 z Płocka, Ostrołęki, Pułtuska i Siedlec. Każdy patrol otrzyma swojego patrona (Grupa z Płocka – patrol im. por. Hieronima Piotrowskiego „Jura”, Grupa z Ostrołęki – patrol im. kpt. Stanisława Pieszkowskiego „Bomby”, Grupa z Pułtuska – patrol im. Jana Kmiołka „Wira”, Grupa z Siedlec – patrol im. por. Józefa Małczuka „Brzaska”).

Rajd zakończy się w Broku nad Bugiem, gdzie młodzież dotrze w 18 czerwca (sobota) wieczorem.

19 czerwca (niedziela) o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku odprawiona zostanie msza św. Po niej odbędzie się inscenizacja odbicia aresztowanych przez NKWD partyzantów polskiego podziemia antykomunistycznego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Ostatnim elementem Rajdu będzie sadzenie drzewek na przyszłej trasie turystycznej „Szlak Żołnierzy Wyklętych” (o godzinie 14.00).

W związku z przedsięwzięciem zostanie wydrukowana okolicznościowa broszura dotycząca działalności powojennej konspiracji niepodległościowej na terenie Mazowsza i Podlasia oraz pocztówki z wizerunkami i biogramami patronów patroli. Uczestnicy marszu otrzymają specjalnie zaprojektowane koszulki, zawierające m.in. ryngraf z Matką Boską Ostrobramską.

W czasie rajdu, 17 czerwca br. (w piątek) odbędzie się finał konkursu dotyczącego historii najnowszej, przeznaczonego dla gimnazjalistów. Konkurs zorganizowany został przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Publiczne Gimnazjum w Broku nad Bugiem.
Tu znajdziesz wiadomości o bohaterach Rajdu

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6