2020-03-24T12:09:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jak będzie wyglądać nauka zdalna w Ostrołęce?

REKLAMA
1
0
5

Od jutra, rozporządzeniem ministra edukacji, w szkołach obowiązywać będzie kształcenie na odległość. Nowe przepisy, związane z obecną epidemią koronawirusa, będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku. Jak Ostrołęka przygotowana jest na naukę zdalną? Głos w tej sprawie zabrał prezydent Łukasz Kulik.

KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ - NOWE PRZEPISY

W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.  W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, powinien określić inny sposób ich realizowania. O wybranym sposobie musi także poinformować kuratora oświaty.

Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość. Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić w uzgodnieniu z nauczycielami w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce.

Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.

W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

JAKA BĘDZIE SYTUACJA W OSTROŁĘCE?

W związku z obowiązkiem kształcenia na odległość, prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik zwrócił się do mieszkańców z wyjaśnieniem tej sytuacji.

- Organizacja takiego kształcenia spoczywa na dyrektorach szkół. W naszych szkołach wielu dyrektorów ze swoimi nauczycielami już takie zadanie podjęło przed zmianą przepisów. Bardzo im za to dziękuję. Jednocześnie chciałbym zaapelować do wszystkich o wyjątkową w tym czasie współpracę i wyrozumiałość. Tego wymaga nowa sytuacja, która jest dla nas wszystkich wyzwaniem, wszyscy uczymy się w niej funkcjonować - napisał.

Włodarz naszego miasta zaapelował do rodziców o cierpliwość.

- Rodziców proszę, aby wykazali cierpliwość dla nauczycieli, którzy muszą przeorganizować warsztat pracy, dostosować swoje plany dydaktyczne do możliwości realizowania ich w nowych rozwiązaniach  organizacyjnych, uwzględnić indywidualne potrzeby swoich uczniów. A przecież mają oprócz tego takie same problemy jak my wszyscy, tak samo niepokoją się o los swoich bliskich - podkreślił.

Łukasz Kulik dodał również, że w razie trudności, jakie mogą wystąpić przy nauce zdalnej, miasto wraz z dyrektorami będzie szukało odpowiednich rozwiązań.

- Nauczycieli i dyrektorów szkół proszę, aby zechcieli wziąć pod uwagę trudną sytuację uczniów i ich rodziców. Zachęcam Państwa do rozeznania możliwości dostępu do środków technicznych swoich uczniów. Trzeba uwzględniać fakt, że teraz często rodzice również zdalnie pracują, dzieląc ze swoimi dziećmi ten sam komputer. Uczniowie najpewniej odnajdują się w środowisku nowych technologii, oni zapewne przeorganizują się najsprawniej. Wierzę, że dzięki życzliwości i wsparciu swoich nauczycieli znajdą nowe możliwości rozwoju. Zdaję sobie sprawę, że nie wszędzie są jednakowe warunki, nie we wszystkich domach jest dobry dostęp do Internetu i nie w każdym domu znajduje się odpowiedni sprzęt do kształcenia na odległość. W naszych szkołach pobiera naukę wielu uczniów spoza Ostrołęki. Dlatego w przypadku wystąpienia takich trudności, w porozumieniu z dyrektorami  będziemy szukać innego sposobu realizowania zajęć i informować o tym rodziców - zakończył.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Nl, 13:00 24-03-2020,   47%
Zdalna nauka nauczyczyciele to NAUCZANIE A NIE ZADAWANIE PRAC DOMOWYCH. Jak można sprawdzać cos, czego sie nie nauczyło.
RODZICE UCZĄ ALE IM NIKT NIE ZAPŁACI 100 % JAK NAUCZYCIELOM...
odpowiedz   •   oceń :  
~Byq, 15:29 24-03-2020,   58%
Zdalna nauka to nie zadawanie masy prac domowych, uświadomcie to sobie nasi kochani nauczyciele
odpowiedz   •   oceń :  
~Ada, 15:58 24-03-2020,   75%
Dajcie w końcu spokój nauczycielom. To też ludzie. Są w takiej samej sytuacji jak każdy z nas. Wspierajmy się wzajemnie, a nie plujmy jadem nienawiści na innych.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ktoś, 17:48 24-03-2020,   43%
Nie no spoko. Wyślą link do lekcji A Ty sam się ucz. Jeszce jak rodzic mądrzejszy to pomoże A reszta?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gruby, 10:06 25-03-2020,   -
@~Ktoś Sytuacja jest komfortowa  dla każdej że stron tylko minister od oświaty jest zadowolony a to on mówi wiem zbierać  im......ol
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń