eOstroleka.pl
Polska,

Jak fugować płytki? Poradnik krok po kroku dla każdego DIY-owca

REKLAMA
zdjecie 1358
REKLAMA

Płytki podłogowe i ścienne to najczęściej i najchętniej wybierany sposób dekorowania i ochrony ścian oraz podłóg w pomieszczeniach łazienkowych. Bogaty wybór kafli pozwala wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania i świetnie ozdobią łazienkę. Nie tylko wielkość, kształt czy wzór płytek wpływa na końcowy wynik aranżacji tego wnętrza. Fugowanie płytek to ważny etap układania kafli, od którego zależy ostateczny wygląd i trwałość okładziny ściennej i podłogowej. Odpowiednio wykonany sprawia, że łazienka prezentuje się estetycznie i elegancko, chroniąc połączenia między płytkami przed wodą i zanieczyszczeniami.

Prawidłowe metody fugowania płytek

Sposób, w jaki zostaną położone fugi w pomieszczeniu łazienkowym, wpływa na cały proces układania kafli ściennych czy podłogowych. Odpowiednie metody fugowania płytek zapewniają estetyczny wygląd tychże kafli, trwałe połączenia między nimi, dzięki czemu płytki będą mniej podatne na uszkodzenia i pęknięcia.

Umiejętnie położone fugi działają jak bariera chroniąca podłoże przed przedostawaniem się wilgoci, brudu i zanieczyszczeń. Aby cieszyć się doskonałym efektem płytek w łazience, trzeba odpowiednio przygotować się do fugowania. Konieczne jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości fugę, gąbkę, gumową packę, szpachelkę i naczynie do rozrobienia masy.

Fugowanie możemy rozpocząć najwcześniej po około 12 godzinach od położenia kafli na ścianie czy podłodze, ale warto wydłużyć ten czas, by mieć pewność, że zaprawa dobrze wyschła. Do rozprowadzania fugi używajmy gumowej packi, aby nie porysować i nie uszkodzić powierzchni pytek.

Proces fugowania zaczynajmy od narożnika pomieszczenia i stopniowo przesuwajmy się w głąb. Jeśli łazienka jest duża, warto podzielić ją na strefy, by zapobiec wysychaniu fugi. Nakładajmy fugę dynamicznie i równo, wypełniając każde wgłębienie, dzięki temu fuga skutecznie wypełni wolną przestrzeń między płytkami. Nadmiar spoiwa natychmiast należy usunąć z powierzchni kafli, by nie zdążyło zaschnąć, utrudniając jego zmycie.

Dlaczego metody fugowania płytek są tak ważne dla pięknego wyglądu kafli ściennych i podłogowych?

Sposób, w jaki zostaną nałożone fugi, nie tylko wpływa na nasze doznania estetyczne, ale i trwałość powierzchni. Solidne i dokładne połączenia będą mniej podatne na uszkodzenia i zacieki wody, dlatego warto poświęcić znacznie więcej czasu i uwagi na czynność fugowania, by nie rozczarować się późniejszym wyglądem kafli ściennych czy podłogowych.

Wypełnione szczeliny fugi skutecznie chronią podłoże przed wilgocią, brudem i zanieczyszczeniami, więc cierpliwie i dokładnie wykonujmy czynność fugowania, bo jest ważna dla powodzenia stylizacji pomieszczenia łazienkowego. Dokładne fugowanie ułatwia utrzymanie higieny, gdyż szczeliny między płytkami nie będą łatwo dostępne dla grzybów i pleśni. Utrzymanie łazienki w należytej czystości nie sprawi więc nam większych problemów, jeśli zadbamy o prawidłowe i dobrze wykonane fugowanie.

Metody fugowania są niezwykle ważne dla zachowania higieny, trwałości i pięknego wyglądu pomieszczenia łazienkowego, dlatego warto wykazać się cierpliwością, uwagą oraz precyzja podczas tych czynności, a efekt pracy na pewno będzie satysfakcjonujący.

artykuł sponsorowany
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7  8 dk9 dk10
dk11  12  13  14  15 dk16  17
dk18  19  20  21 dk22  23 dk24
dk25  26  27  28  29  30  1
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×