eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jak Ostrołęka pomaga Ukraińcom? Zakwaterowanie, posiłki, szkoła. Znamy szczegóły

REKLAMA
zdjecie 1179
REKLAMA

Prezydent Ostrołęki wydał zarządzenie w sprawie określenia form i trybu udzielania pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Określono tam formy pomocy, jakie miasto może świadczyć wobec gości ze wschodu.

Do Ostrołęki przybyło kilkaset osób z ogarniętej wojną Ukrainy. Kobiety i dzieci uciekają przed rosyjską agresją i trafiają do Polski, która jest zdecydowanym liderem w Europie, jeżeli chodzi o pomoc uchodźcom. Polacy pokazują swoje wielkie serce.

Również samorządy włączyły się w aktywną pomoc. Jak wygląda to w Ostrołęce? Najpierw radni podjęli uchwałę ws. pomocy Ukraińcom, teraz prezydent wydał zarządzenie, w którym określił szczegóły tej pomocy. Zaglądamy do niego i sprawdzamy, na jaką pomoc uchodźcy mogą liczyć w naszym mieście.

Zakwaterowanie i posiłki

Pomoc uchodźcom z Ukrainy udzielana jest w Ostrołęce m.in. poprzez zakwaterowanie oraz całodzienne wyżywienie w punktach tymczasowych zlokalizowanych w Hostelu Fortis, internacie ZSZ 2, "Korczakówce", Domu Pomocy Społecznej czy w Multimedialnym Centrum Natura. 

Jeżeli obywatel Ukrainy nie ma możliwości przygotowania sobie posiłku w miejscu zamieszkania lub pobytu, przysługuje mu ciepły posiłek realizowany przez "Tani Bar" lub park wodny w Ostrołęce.

Pomoc realizowana jest również poprzez wydawanie niezbędnego ubrania, środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów, jak również wydawanie niezbędnych artykułów do wyposażenia miejsca zakwaterowania. 

Nauka i pomoc psychologiczna

Dodatkowa pomoc dotyczy uczniów z Ukrainy uszczęzczających do ostrołęckich szkół. W roku szkolnym 2021/2022 prowadzone są dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego dla uczniów będących obywatelami Ukrainy, które prowadzone są indywidualnie  lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na  opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Do tego dochodzi realizacja pomocy pedagogiczno – psychologicznej uczniom będących obywatelami Ukrainy. 

Przewozy i podstawowe potrzeby

W zarządzeniu prezydenta Ostrołęki znlazła się również informacja o przeprowadzaniu regularnych przewozów specjalnych z miejsc zbiorowego zakwaterowania obywateli Ukrainy  lub innych miejsc łatwo dla nich dostępnych do miejsc zapewniających na terenie miasta Ostrołęki ważne usługi. 

Obywatelowi Ukrainy może też zostać wydane niezbędne ubranie, w szczególności bielizna, odzież i buty. Pomoc jest przekazywana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce z uwzględnieniem możliwości Miasta

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×