eOstroleka.pl
Polska,

Jak zmieniały się polskie dworce kolejowe na przestrzeni dekad?

REKLAMA
REKLAMA

Polskie dworce kolejowe na przestrzeni dekad przeszły liczne metamorfozy. Niektóre z nich po latach w niczym nie przypominają swoich pierwowzorów, bowiem zmieniały się wraz z obowiązującymi trendami w architekturze. Od budynków inspirowanych barokiem, przez modernistyczne hale, aż po nowoczesne kompleksy komunikacyjno-handlowe. Jakie dworce kolejowe w Polsce przeszły największe metamorfozy?

Burzliwe losy konińskiego dworca

Pierwszy dworzec w Koninie, zbudowany w 1926 roku, zachwycał stylem inspirowanym polskim renesansem i barokiem. Jego spadziste dachy, łukowe okna i dekoracyjne gzymsy były kwintesencją architektonicznego uroku epoki międzywojennej. Jednak w latach 70. XX wieku rozpoczęła się nieudana próba budowy nowego kompleksu, podczas której stary dworzec został zburzony. Ostatecznie powstała tylko część przeznaczona pierwotnie na dworzec autobusowy. Budynek ten, nieukończony, pełnił funkcję dworca kolejowego przez dekady, popadając stopniowo w ruinę.

W 2012 roku elewacje dworca zostały przemalowane na kolory, które zupełnie nie harmonizowały z otoczeniem, przez co obiekt prezentował się jeszcze mniej estetycznie niż wcześniej. Nowe życie tchnęła w niego dopiero modernizacja rozpoczęta w 2022 roku. Ostatecznie, wraz z nowym dworcem powstała także galeria handlowa, a cały kompleks całkowicie zmienił oblicze centrum miasta, stając się jego wizytówką. Od strony torów budynek ozdobiono grafiką z symbolami kojarzącymi się z miastem: konińską synagogą, wieżą ciśnień czy Muzeum Okręgowym w Gosławicach.

Perła gdyńskiego modernizmu

Dworzec Gdynia Główna to przykład tego, jak architektura może opowiadać historię miasta. Pierwszy dworzec kolejowy w Gdyni miał formę drewnianej poczekalni i powstał w 1894 roku. Dopiero po 10 latach zbudowano budynek z cegły. W odpowiedzi na powiększającą się liczbę pasażerów, w latach 1923-1926 zbudowano kolejny dworzec w stylu dworkowym. Niestety został on spalony podczas II wojny światowej. W latach 1950-1959 odbudowano dworzec w duchu socrealistyczno-modernistycznym. Wówczas powstały wspaniałe mozaki z Pegazem, freski sufitowe i polichromie ze znakami zodiaku. Obecna forma dworca to efekt gruntownej modernizacji zakończonej w 2012 roku i stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów modernistycznej architektury kolejowej w Polsce.

Duch neogotyku i secesji

Pierwszy dworzec w Opolu został zbudowany ok.1850 roku i był niewielką stacyjką. Obecny dworzec PKP Opole powstał ok. 1899 roku. To przykład harmonijnego połączenia stylów – neogotyku, secesji i neoklasycyzmu. Zbudowany na początku XX wieku, wyróżniał się monumentalnym hollem z boazerią i artystycznymi zdobieniami. Charakterystyczną cechą opolskiego dworca są także perony biegnące po łuku, a nie w linii prostej. Remont przeprowadzony w latach 2012–2014 przywrócił budynkowi dawny blask, jednocześnie dostosowując go do wymogów współczesnych podróżnych. Pojawiły się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, nowy parking i deptak przed wejściem.

Poznawaj historię z koleją

Historia dworców kolejowych to fascynująca opowieść o przemianach kulturowych, społecznych i technologicznych. Warto spojrzeć na nie z nowej perspektywy – nie tylko jak na punkty przesiadkowe, lecz także jako ciekawe atrakcje turystyczne. Ich architektura i ciekawa historia mogą stać się źródłem inspiracji dla każdego miłośnika podróży.

Aplikacja EuroPodróże idealnie odpowiada na potrzeby współczesnych podróżnych, którzy potrafią docenić zarówno piękno historycznych dworców, jak i wygodę nowoczesnych technologii. Zapewnia dostęp do pełnych i aktualnych rozkładów jazdy – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych – niezależnie od przewoźnika. Umożliwia szybkie i intuicyjne planowanie tras, porównywanie ofert oraz zakup biletów, których nie trzeba drukować. Wszystko dostępne w jednym miejscu, w telefonie. To również świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią spontaniczne wyjazdy – dzięki opcji odroczonej płatności można zapłacić nawet do 30 dni po podróży.

 

artykuł sponsorowany

REKLAMA
Kalendarz imprez
maj 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15  16  17  18
 19  20 dk21  22 dk23 dk24 dk25
 26  27 dk28  29  30 dk31  1
×