eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jakie są plany inwestycyjne Mazowsza na 2024 rok? Subregion ostrołęcki otrzyma prawie 146 milionów na inwestycje [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9224
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 9224

W środę, 17 stycznia w Ostrołęce odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli samorządu województwa mazowieckiego. Podczas spotkania z dziennikarzami omówiono plany inwestycyjne Mazowsza na 2024 rok. Jak na tym budżecie skorzysta Ostrołęka i subregion ostrołęcki?

W konferencji udział wzięli: Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska - członkinie zarządu województwa mazowieckiego, Mirosław Augustyniak - radny mazowieckiego sejmiku, Danuta Stefaniak - dyrektor rejonu drogowego MZDW w Ostrołęce, Mariusz Popielarz - dyrektor ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Paweł Natkowski - dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

Podczas konferencji szeroko omówiono inwestycyjne plany Mazowsza na 2024 rok ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla samorządów lokalnych oraz inwestycji ważnych dla mieszkańców Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego.

Na inwestycje w subregionie ostrołęckim Mazowsze przeznaczy w bieżącym roku blisko 146 milionów złotych, głównie na inwestycje drogowe.

Na budowy i remonty dróg wojewódzkich przeznaczymy ponad 90 milionów złotych. Nie zapominamy o inwestycjach w służbie zdrowia. W tym roku szpital w Ostrołęce m.in. zmodernizuje i doposaży Oddział Interwencji Kardiologicznej, a Meditrans zakupi dwie karetki. Ten ostatni projekt będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

mówi Elżbieta Lanc, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

O wydatnym wsparciu finansowym w tegorocznym budżecie Mazowsza dla gmin i powiatów mówiła podczas konferencji wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Na autorskie programy wsparcia sejmik województwa przeznaczy w tym roku miliard złotych.

To pieniądze na bardzo różne inwestycje w sołectwach, przez budowy czy remonty boisk i hal sportowych, pomoc dla mazowieckich strażaków, działkowców czy schronisk dla zwierząt, po inwestycje na drogach powiatowych czy tych prowadzących do pól rolniczych. Zarezerwowaliśmy również środki na rewitalizację linii kolejowej Ostrów Mazowiecka - Małkinia, co znacznie ułatwi i skróci dojazd do Warszawy.

mówi Janina Ewa Orzełowska

Mirosław Augustyniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego omówił podczas konferencji m.in. opiewające na ponad 34 miliony projekty drogowe dla powiatów, w tym także te dedykowane na inwestycje realizowane w subregionie ostrołęckim.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że bez naszej pomocy wiele inwestycji nie mogłoby zostać zrealizowanych. Właśnie dlatego praktycznie każdego roku zwiększa się liczba prowadzonych przez sejmik programów wsparcia. Pomagamy także przy realizacji ważnych inwestycji dla rozwoju lokalnej społeczności. W tym roku aż 34 miliony trafią do powiatów przasnyskiego, makowskiego i wyszkowskiego na budowę dróg dojazdowych do terenów gospodarczych oraz na budowę mostu.

mówił radny Mirosław Augustyniak.

W tegorocznym budżecie Mazowsza ponad 90 milionów złotych trafi na inwestycje drogowe. Tę część planów inwestycyjnych mazowieckiego samorządu omówiła Danuta Stefaniak, dyrektor rejonu drogowego MZDW w Ostrołęce.

W ubiegłym roku udało się zrealizować wiele inwestycji, w tym również nie zwalniamy tempa. Przed nami remont drogi nr 544 na terenie gmin Krasnosielc i Olszewo-Borki za ponad 15 milionów złotych. Będziemy kontynuować prace na drodze nr 645 na terenie gminy Łyse. Aby poprawić bezpieczeństwo planujemy przebudowanie skrzyżowania w ciągu drogi nr 544 w miejscowości Chodkowo Kuchny w gminie Płoniawy Bramura, na drodze nr 626 w Gąsewie Poduchownym na terenie gminy Sypniewo oraz na drodze 627 w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie wyremontujemy skrzyżowanie ul. 3 Maja z ul. Pocztową i ul. Bursztynową.

powiedziała Danuta Stefaniak.

Na inwestycje w placówkach medycznych Mazowsze w 2024 roku zamierza przeznaczyć ponad 17 milionów złotych. Skorzysta na tym m.in. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz ostrołęcki Meditrans. O planowanych w tej dziedzinie inwestycjach wynikających z potrzeb mówił Paweł Natkowski - dyrektor ostrołęckiego szpitala. W placówce zrealizowana ma być inwestycja dotycząca rozbudowy i doposażenia w sprzęt medyczny Oddziału Kardiologii Interwencyjnej. Na ten cel Mazowsze przeznaczy z budżetu 14,5 mln zł.

W tym roku Meditrans Ostrołęka otrzyma milion złotych na zakup dwóch nowych ambulansów niezbędnych do zapewnienia właściwej opieki medycznej mieszkańcom i pacjentom z całego terenu powiatu ostrołęckiego.

Ostatnią, lecz nie mniej ważną kwestią omówioną podczas dzisiejszej konferencji był Budżet Obywatelski Mazowsza. Na ten cel samorząd przeznaczy w tym roku 30 milionów złotych. O inwestycjach mogących otrzymać dofinansowanie w ramach BOM i programie takiej formy wsparcia mówił Mariusz Popielarz.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
dk18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×