eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Jan Paweł II Patronem Miasta Ostrołęki [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 8745
Jan Paweł IIJan Paweł II
REKLAMA

Rada Miasta przyjęła głosami jednogłośnie 18 głosami za uchwałę w sprawie ustanowienia Ojca Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta Ostrołęki.

Uzasadnienie do uchwały

Wybór Księdza Kardynała Karola Wojtyły – Metropolity Krakowskiego na Stolicę Piotrową w dniu 16 października 1978r. stał się szczególnym wydarzeniem dla narodu polskiego. Był 264 papieżem Kościoła Rzymskokatolickiego. Przyjął imię Jan Paweł II. Blisko 27 lat posługiwał na Stolicy Piotrowej. Pozostawił po sobie ogromny dorobek myśli i przesłań (encykliki, adhortacje, nowy Katechizm Kościoła Katolickiego i inne). Pielgrzymował niemal po całym świecie, w tym ośmiokrotnie do Polski (był także w naszej diecezji).
Do Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki skierowane zostały listy i wnioski następujących instytucji, aby Patronem naszego miasta został Ojciec Święty Jan Paweł II:
- Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce
- Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce
- Wspólnota Domowy Kościół Rejon Ostrołęka
- Gimnazjum i Liceum Klasyczne im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce

Ponadto zostało zebranych ponad trzy tysiące podpisów od mieszkańców, wspólnot parafialnych, duchowieństwa, szkół i przedszkoli , innych instytucji, a także Prezydentów naszego Miasta, kilkunastu radnych jako wsparcie dla rodzącej się inicjatywy. W naszym mieście są także miejsca poświęcone Błogosławionemu Janowi Pawłowi II, a 27
kwietnia 2014 r. Świętemu:
- relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II,
- pomnik Jana Pawła II na placu przed Kościołem Nawiedzenia NMP,
- popiersie Jana Pawła II na placu Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce,
- aleja Jana Pawła II,
- plac Jana Pawła II,
- Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce,
- Gimnazjum i Liceum Klasyczne im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce,
- projektowany pomnik Jana Pawła II na placu przed Sanktuarium św. Antoniego.

Ojciec Święty Jan Paweł II to wielki Polak, niezwykły papież, wspaniały człowiek pokazujący jak kochać Boga, Ojczyznę i drugiego człowieka. Należy do najwybitniejszych postaci całej naszej historii. Miał decydujący wpływ na życie świata pod koniec XX i na początku XXI wieku. Był głosicielem prawdy i świadkiem cywilizacji miłości. Udzielał wielu wskazówek ludziom wszystkich stanów. Jest dla nas wzorem uniwersalnych wartości, drogowskazem tego, jak budować i wzmacniać cywilizację życia i miłości.

Potrzebujemy dziś autorytetów i przewodników życiowych. Wybór patrona to jedna z bardzo ważnych decyzji naszej społeczności. Patronem powinien być człowiek o najlepszych przymiotach charakteru, którego życie i działalność służą pokoleniom, jest wzorem do naśladowania. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskich każdemu człowiekowi. W naszym kraju setki miast ma swoich patronów (niektóre z nich nawet po kilku). Ponad
trzysta miast w Rzeczypospolitej Polskiej nosi tytuł „miast papieskich”. Pięć miast obrało Papieża Jana Pawła II za swojego patrona.

Patronat to akt oznaczający zawierzenie miasta wstawiennictwu Ojca Świętego Jana Pawła II Polaka oraz wyrażenie woli postępowania w życiu społecznym zgodnie z normami Jego nauczania.  Ojciec Święty Jan Paweł II jest wyborem najlepszym, aby zostać PATRONEM MIASTA OSTROŁĘKI. Wielu z nas Ostrołęczan wielokrotnie uczestniczyło w spotkaniach z Papieżem w Ojczyźnie.

Przez całe życie dawał przykład, jak należy żyć dla Boga i ludzi. Jako kapłan zrobił dla ludzkości, a tym samym dla każdego człowieka bardzo wiele. Kształtował nas i nasze postawy. Uczył odpowiedzialności, solidarności, dobra, prawdy, odwagi, piękna, a przede wszystkim miłości.  Jego nauczanie stało się uniwersalnym przesłaniem do ludzi naszych czasów – jest światłem do rozwiązywania wszystkich problemów dzieci i młodzieży, którzy są przyszłością i nadzieją Kościoła i Polski; dorosłych, którzy biorą odpowiedzialność za kształt dziejów naszego miasta i Ojczyzny; a także najstarszych mieszkańców Ostrołęki, którym należy się pomoc, szacunek i wdzięczność.

Potrzebujemy prawdziwego wzoru do naśladowania, nauczyciela naszych czasów i orędownika przed Bogiem. Patrona, który będzie nas wspierał w każdym wysiłku na rzecz dobra drugiego człowieka.

Ojciec Święty Jan Paweł II jest dla całego współczesnego świata niekwestionowanym autorytetem moralnym, symbolem dobra i miłości oraz troski o godność człowieka. Będzie dla nas najlepszym wyborem, a zarazem wielkim zaszczytem dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Radny
Ryszard Żukowski

Zobacz dyskusję o uchwale sprawie ustanowienia Ojca Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta Ostrołęki.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×