2011-11-29T14:35:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Jarosław Kaczyński: Sikorski przed Trybunał Stanu  

REKLAMA
zdjecie 7526
zdjecie 7526
fot. prezydent.pl fot. prezydent.pl
REKLAMA

Sprawą zasługującą na Trybunał Stanu nazwał berlińskie wystąpienie Radosława Sikorskiego Jarosław Kaczyński.

W poniedziałek Radosław Sikorski wystąpił na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej. Mówił dużo o kryzysie, a także zadeklarował, że na koniec kadencji obecnego rządu Polska będzie gotowa do przystąpienia do strefy euro. Zależy nam bowiem na przetrwaniu i rozkwicie strefy euro, do której planujemy przystąpić. „Popierając Traktat Akcesyjny, Polacy upoważnili nas do wprowadzenia Polski do strefy euro - gdy tylko ona i my będziemy na to gotowi. Polska wnosi również do Europy gotowość do kompromisu - nawet w zakresie wspólnego podejścia do suwerenności - w zamian za uczciwą pozycję w silniejszej Europie” - powiedział Sikorski. Szef MSZ stwierdził również, że należy pogłębić integrację w UE. Komisja Europejska mogłaby m.in. za zgodą Parlamentu Europejskiego ingerować w budżety krajów członkowskich.

Podczas briefingu prezes PiS odczytał kilka artykułów Konstytucji RP mówiących m.in. właśnie o suwerenności Polski.

Czytaj więcej: J. Kaczyński: „Sikorski sprzeniewierzył się zawartej w rocie ministerialnego ślubowania zasadzie”

- One zostały w drastyczny sposób naruszone. To jest sprawa zasługująca na Trybunał Stanu - zaznaczył Jarosław Kaczyński. - Minister Sikorski nie pofatygował się, by przedstawić swoje tezy w Sejmie, a uczynił to w Berlinie - dodał.

Radosław Sikorski mówił także sporo o roli Niemiec w UE. „I domagam się od Niemiec tego, abyście - dla dobra Waszego i naszego - pomogli tej strefie euro przetrwać i prosperować. Dobrze wiecie, że nikt inny nie jest w stanie tego zrobić. Zapewne jestem pierwszym w historii ministrem spraw zagranicznych Polski, który to powie: Mniej zaczynam się obawiać się niemieckiej potęgi niż niemieckiej bezczynności” - mówił szef MSZ. „Niemcy stały się niezbędnym narodem Europy. Nie możecie sobie pozwolić na porażkę przywództwa” - przekonywał Sikorski.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że Sikorski „nie miał prawa oferować Niemcom przywództwa w UE”. - Nie na tym polegają cele polityki zagranicznej, by wracać do doświadczeń sprzed 1989 roku - powiedział Kaczyński.

Adam Hofman poinformował, że przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak skierował już wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu do Ewy Kopacz w sprawie wypowiedzi szefa MSZ. Politycy PiS zamierzają poprzeć również wniosek Solidarnej Polski o wotum nieufności wobec Radosława Sikorskiego.


[źródło: mypis.pl]

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×