eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jasełka w I LO w Ostrołęce: nieszablonowe spojrzenie na bożonarodzeniową historię [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9752
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. generała Józefa Bema w Ostrołęce zaprosili dziś swoich kolegów i koleżanki oraz kadrę pedagogiczną na oryginalne przedstawienie opisujące w nietypowy sposób cud narodzin Mesjasza w stajence Betlejemskiej.

Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.

W centrum przedstawienia znajduje się scena żłóbka w Betlejem, w którym Maryja i Józef złożyli nowo narodzonego Jezusa. Wokół żłóbka znajdują się postacie biblijne, takie jak pastuszkowie, aniołowie, trzej królowie i Herod.

Jasełka mogą być wystawiane w różnych formach, od prostych przedstawień kukiełkowych po rozbudowane spektakle z muzyką, tańcem i śpiewem. Często są wystawiane w kościołach, szkołach i przedszkolach w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W Polsce jasełka są tradycją bożonarodzeniową od wieków. Pierwsze jasełka w Polsce zostały wystawione w XIV wieku. W XVI wieku jasełka stały się popularne wśród szlachty i mieszczaństwa. W XIX wieku jasełka zaczęto wystawiać w języku polskim.

Obecnie jest to ważna część polskiej kultury bożonarodzeniowej. Są okazją do przypomnienia sobie historii narodzin Jezusa Chrystusa i do celebrowania tego święta.

Uczniowie i nauczyciele z I LO w Ostrołęce przygotowali dziś nieszablonową wersję przedstawienie bożonarodzeniowego. Pojawiły się w nich akcenty współczesne - telewizyjny reportaż z miejsca narodzin Mesjasza, wiele pięknych pastorałek i humorystyczne scenki z kolacji wigilijnej w typowym, wielopokoleniowym domostwie.

Wszystko okraszone zostało ciekawie przygotowaną scenografią i poruszającym repertuarem muzycznym.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×