eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, TYLKO U NAS

Jean-Pierre z Francji poszukuje rodziny! Niezwykła historia

REKLAMA
zdjecie 1901
Państwo Stefan i Katarzyna Ałaj / fot. archiwum rodzinnePaństwo Stefan i Katarzyna Ałaj / fot. archiwum rodzinne
REKLAMA

Jean-Pierre Alaj z Francji poszukuje rodziny, która być może mieszka w naszym regionie. Jego ojciec urodził się w Myszyńcu Starym, a nazwisko "Ałaj" jest niezwykle rzadkie. Czy znacie kogoś, kto się tak nazywa i może być rodziną pana Jean-Pierre'a?

To jedna z najbardziej niezwykłych wiadomości, jakie otrzymaliśmy. Czytelnicy piszą do nas w wielu sprawach, ale ta jest wyjątkowa. Po pierwsze, napisana z Francji, a po drugie - dotyczy poszukiwania rodziny, która niemal na pewno jest w Polsce. I to być może w naszym regionie.

- Poszukuję rodziny mojego ojca Stefana Ałaja urodzonego 14 czerwca 1907 roku w Myszyńcu Starym. Jestem we Francji, ale chciałbym znaleźć korzenie w jego rodzinnej wiosce - napisał do naszej redakcji pan Jean-Pierre Alaj, mieszkaniec Belleu.

Zadanie wydaje się trudne, ale o pomoc poprosiliśmy pasjonata genealogii Tomasza Mrozka. Efekty przyszły niemal od razu: udało się znaleźć oryginalny akt urodzenia Stefana Ałaja. Jego rodzicami byli Ignacy Ałaj i Marianna z Zielińskich.

zdjecie

Stefan Ałaj miał kilkoro rodzeństwa - m.in. dwóch braci o imieniu Władysław (jeden zmarł jako dziecko), brata Bolesława (1910-1936) i Teofila (ur. i zm. 1913), a także Ignacego, zanotowanego jako Chałaj. Dlatego też osoby o takim nazwisku mogą potencjalnie być rodziną pana Jean-Pierre'a.

Ignacy Ałaj, czyli dziadek naszego czytelnika z Francji, zmarł w Myszyńcu Starym. Ojciec Ignacego, Mikołaj Ałaj, także zakończył życie w Myszyńcu Starym - w 1901 roku w wieku 72 lat. Rodzina Ałajów była więc wielokpokoleniowo związana z gminą Myszyniec. Jeszcze w 2002 r. w powiecie ostrołęckim żyło dwóch mężczyzn o nazwisku Ałaj. To bardzo rzadko występujące nazwisko - na początku 2023 roku w Polsce nosiło je 47 osób, z czego: 23 kobiety i 24 mężczyzn.

zdjecie

Pytamy pana Jean-Pierre'a, jak to się stało, że napisał do nas z Francji.

- Moi rodzice, oboje Polacy, przybyli po wojnie do Francji, w okolice Soissons. Oboje już nie żyją. Stefan zmarł w 1976 r. i Katarzyna, z domu Pytlak, w 2016 r. Mieli dziewięcioro dzieci: cztery dziewczynki i pięciu chłopców - opowiada. Na dowód przesyła akt małżeństwa państwa Alaj, którzy pobrali się 4 grudnia 1945 r. w niemieckim Homburgu. Pan Stefan był 15 lat starszy od swojej żony.

zdjecie

Poszukujemy osób, które mogą być rodziną pana Jean-Pierre'a. Jeżeli znacie kogoś o nazwisku Ałaj z naszego regionu (szczególnie gmina Myszyniec) lub sami nosicie takie nazwisko - a może do tego taka osoba wykazuje podobieństwo do państwa Stefana i Katarzyny z tytułowego zdjęcia - zachęcamy by zgłosić się na adres mailowy do autora tekstu: michal@eostroleka.pl. Być może ktoś nie wie, że ma rodzinę we Francji: i to taką, która chce go poznać.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×