zdjecie 4921
zdjecie 4921
2021-04-08T10:15:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jest petycja w sprawie wycinki drzew na Placu Dworcowym

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
3
28

Grupa mieszkańców chce wycofania się władz miasta z decyzji w sprawie wycinki 12 drzew rosnących na Placu Dworcowym. Na biurko prezydenta miasta trafiła petycja w tej sprawie. Równolegle trwa też internetowa zbiórka podpisów zorganizowana przez obrońców drzewostanu.

Przy okazji rewitalizacji Placu Dworcowego i prac związanych z przebudowa budynku dworca PKP na osiedlu stacja, zaplanowano m.in. wycinkę 12 drzew rosnących w pasie chodnika przy Placu Dworcowym oraz po drugiej stronie ulicy od Skweru Kolejarzy. Wycinkę drzew rekomendował zarząd Rady Osiedla Stacja argumentując to w ten sposób:

  Drzewa i ich system korzeniowy bezlitośnie uszkodziły istniejący chodnik — popękane, uniesione do góry płytki chodnikowe w znaczącym stopniu uniemożliwiają bezpieczne korzystanie z chodnika - co może świadczyć, iż nowo wykonana nawierzchnia zarówno w pasie chodnika jak i jezdni byłaby narażona na szybką destrukcję. Ponadto drzewa w znaczącym stopniu bardzo zawężają ciąg pieszy — przy obecnej szerokości około 3 metrów w miejscach, w których rosną drzewa szerokość chodnika ograniczona jest do około 1 metra. Wykonanie nowego, szerokiego, pozbawionego starych drzew chodnika dałoby możliwość bezpiecznego i komfortowego użytkowania mieszkańcom naszego miasta z w/w ciągu pieszego, który sądzimy, że będzie użytkowany z dużą częstotliwością, a nowe nasadzenia w znaczący sposób poprawiłyby estetykę całego otoczenia. Utrzymanie porządku i czystości przez zamiatanie i odśnieżanie również zostałoby bardzo ułatwione.

- napisał przewodniczący zarządu Jarosław Łuba.

Wycinkę drzew kolidujących z projektowaną infrastrukturą techniczną oraz nową koncepcją pasa drogowego uwzględniono w przygotowanej i zatwierdzonej już dokumentacji projektowej całej inwestycji.

Pod koniec marca na biurko prezydenta trafiła petycja, w której autor wnosi o rezygnację z zamiaru wycinki wspomnianych drzew.

Aby zachować planowaną funkcjonalność, wystarczy zamienić stronami chodnik z parkingiem. Chodnik zbudować przy żywopłocie, parking przy posesjach, a środkiem jezdnia tak jak dotychczas. Jedyny minus to zmniejszenie o kilka sztuk ilości miejsc parkingowych. Ale to żaden problem, gdyż w tym rejonie zaplanowano kilkakrotnie więcej miejsc parkingowych niż jest dotychczas. Co do ochrony nawierzchni parkingu przed niszczeniem przez korzenie drzew proszę skorzystać z rady specjalistów a nie Rady Osiedla. Te piękne i dorodne drzewa muszą zostać, z szacunku dla środowiska i naszych przodków, którzy je posadzili.

- pisze autor petycji (dokument został opatrzony podpisem elektronicznym).

Równocześnie ze złożoną petycją uruchomiona została internetowa zbiórka podpisów obrońców drzew na Placu Dworcowym.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
lub zaloguj się    
~Ja, 10:58 08-04-2021,   57%
Zostawić drzewa w spokoju, nie chcę żyć w betonie, a i dzieciom jaki świat pozostawimy?
odpowiedz   •   oceń :  
~SLD to pinokio, 16:12 08-04-2021,   61%
@~Ja SLD niszczy zieleń
SLD nie dba o ekologie
SLD nie głosuj na nich
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość nie dla PiS, 17:07 08-04-2021,   43%
@~SLD to pinokio Tępiciel już kiedyś wyjaśnił, że wycinkę drzew planowała ekipa imć Kotowskiego. Miejmy nadzieję, że obecny prezydent się opamięta  
odpowiedz   •   oceń :  
~Do ciebie, 17:25 08-04-2021,   50%
@~SLD to pinokio A na Bohaterów Warszawy niszczą młode drzewka. Ptaki śpiewają że to zwolennicy jednej słusxnej....
odpowiedz   •   oceń :  
~kolo, 20:07 08-04-2021,   59%
@~Do ciebie w ostrołęce ta słuszna jedna to SLD
i ja też myślę, że nic nie myślą o środowisku..
zero pomysły i zero dbania o zieleń
a niby ogrodnik ?
odpowiedz   •   oceń :  
~wo, 13:20 08-04-2021,   50%
Miałem trudności wieczorem z dojechaniem na dworzec.
odpowiedz   •   oceń :  
~Informacja, 13:21 08-04-2021,   75%
Zarząd/Rada Osiedla kierując pismo do Pana Prezydenta opierał/a się wyłącznie osobistymi zgłoszeniami mieszkańców, którzy korzystając z rozbudowy Placu Dworcowego prosili o wycinkę ww. drzew. Prośby lokalnego społeczeństwa były podyktowane różnymi powodami, np. "nanoszonymi: gałęziami, kleszczami, odchodami przez wrony, które robią sobie gniazda właśnie na tych drzewach lub idąc po popękanych wzniesieniach chodnika skręceniem kostki” i wielu innych czynnikach stwarzających utrudnienia w korzystaniu z chodnika. Poza tym po usunięciu tych drzew, miejsce pozostanie uzupełnione nowymi drzewami, także system ochronny zostanie zachowany. Ponadto: Rada Osiedla, Zarząd, przewodniczący zarządu Pan Jarosław Łuba składając pismo do Pana Prezydenta w sprawie wycinki drzew, nie uważali się i zapewne nie uważają za specjalistów, jak również nie działali we własnym imieniu, tylko są przedstawicielami i reprezentantami mieszkańców osiedla, których to przedmiotowe pisemne zgłoszenie „wycinki drzew” zostało wysłuchane oraz przekazane z listą zebranych podpisów, a następnie skierowane do Prezydenta Miasta.
odpowiedz   •   oceń :  
~bollo, 13:51 08-04-2021,   54%
Jaka to różnica czy korzenie drzew rozwalą chodnik czy miejsce parkingowe? To wciąż będzie uszkodzenie nowej nawierzchni, która tam powstanie. Przecież obok będzie park z mnóstwem drzew i roślin, nie wiem w czym problem. Ludzie chyba mają za dużo czasu wolnego. Dajcie prowadzić prace w spokoju, a nie wojujecie o kilka starych pniaków.

Też jestem przeciwnikiem betonowania placów i skwerów, ale w projekcie który tam przedstawiono ta równowaga będzie moim zdaniem dobrze zachowana. Walczcie gdzie indziej. Na Stacji ilość pól, zachwaszczonych łąk, trawników i zaniedbanych terenów jest mnóstwo. W końcu trzeba zacząć to ogarniać, bo niedługo ciężko będzie nad tym zapanować.
odpowiedz   •   oceń :  
~Elf, 14:10 08-04-2021,   47%
@~bollo Nowo nasadzone drzewa nie zrekompensują wycinki dojrzałych drzew.  10 letnie drzewo to taki przedszkolak.  Trzeba się trochę narzekać, aż zacznie być produktywne. Stare drzewa mają rozwinięte systemy korzeniowe i dlatego  są bardziej odporne na suszę. Często świeżo nasadzone drzewa w miejsce wyciętych usychają, bo ich słabo rozwinięty system korzeniowy nie sięga wody.  Można tak wszytko zaprojektować, aby wkomponować stare drzewa. Można wszystko wyciąć w pień, a potem narzekać na upały, na suszę, na zanieczyszczenie powietrza.
Brawo mądrze mieszkańcy  
odpowiedz   •   oceń :  
~bollo, 14:32 08-04-2021,   61%
@~Elf Przecież wyraźnie napisałem, że obok drzew przeznaczonych do wycinki masz cały skwer z drzewami zaraz obok. Dużo starych, okazałych drzew jest również w okolicy. Tereny placu dworcowego nie są i nie mają potencjału do zabetenowania. Są za to zapuszczone, co należy zmienić. Nie da się niczego tak zaprojektować, aby system korzeniowy kilkudziesięcioletniego drzewa "wkomponować" w chodnik. Widziałeś kiedyś takie korzenie? Wiesz dokąd one sięgają?  Najwięcej do powiedzenia mają oczywiście zawsze ci, którzy nie mają pojęcia o wykonywaniu prac ziemnych tudzież brukarskich.

Pisanie o zostawieniu kilku drzew, przez które "falują" chodniki na których potem można sobie złamać nogę albo wywrócić się na rowerze, w kontekście walki o czystość powietrza, jest po prostu niedorzeczne. Tym bardziej w takiej scenerii jaką jest plac dworcowy. TYM BARDZIEJ na takim osiedlu jakim jest Stacja, gdzie pewnie co trzecie domostwo kotłuje węgiel do starego pieca.

Dbajmy o przyrodę, ale z głową. Taki apel.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Elf, 15:03 08-04-2021,   42%
@~bollo Codzień widzę takie okazałe drzew i wystające korzenie w mieście na moim osiedlu. Nikt ich nie wycina bo chodnik faluje. Z jezdnią też nie ma problemu, Znam to miejsce
Każde dojrzałe drzewo jest bezcenne.
Skręcenie kostki jest ci najmniej śmieszne. Można miejscem oznakować. Kleszcze najczęściej dopadają w trawach i ogródkach. Proponuję wszystko zabetonować  
odpowiedz   •   oceń :  
~Stacja, 14:22 08-04-2021,   42%
Proszę o podanie, gdzie można złożyć podpis pod petycją. Argumenty przytoczone przez pana inkasenta OPWIK Jarosława Łubę są niedorzeczne (gałęzie, kleszcze, wrony). W ten sposób można uzasadnić wycięcie wszystkich drzew w Polsce.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Do Stacja, 15:33 08-04-2021,   19%
@~Stacja To nie są argumenty przytoczone przewodniczącego zarządu P. Jarosława Łuby, tylko wyraźne pisemne zgłoszenia i prośby mieszkańców osiedla Stacja, które zostały przekierowane do P.Prezydenta.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Ekolog, 16:51 08-04-2021,   44%
@~Do Stacja Usuwanie drzew jest szkodliwe dla środowiska, i tego faktu nie zmienią żadne podpisy.  
odpowiedz   •   oceń :  
~anty gall, 14:33 08-04-2021,   52%
ta nie wycinać krzaków też nie bo gdzie żulernia bedzie piwko piła
odpowiedz   •   oceń :  
~do anty gall, 14:45 08-04-2021,   42%
Czytaj ze zrozumieniem. Chodzi o drzewa, a nie o krzaki. Problem spożywania alkoholu to sprawa policji, co mają do tego drzewa. Zanieczyszczenie powietrza na Stacji przekracza wszelkie normy.  W sezonie grzewczym nie można otworzyć okna.  
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 15:37 08-04-2021,   59%
@~do anty gall Przecież to drzewa liściaste, w sezonie grzewczym nie usuną zanieczyszczeń powietrza, bo nie mają wtedy liści.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość nie dla PiS, 16:15 08-04-2021,   41%
@~tępiciel lemingów Nie tylko zimą masz zanieczyszczenia. W lecie te drzewa dają również cień, chronią przed suszą i łagodzą skutki upałów.
Wychowankom KUL,  UKSW i tym podobnych przypadków ta wiedza jest obca.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:52 08-04-2021,   39%
Tylko prxygłup wycina drzewa w mieście.
odpowiedz   •   oceń :  
~do tępiciel lemingów, 15:57 08-04-2021,   41%
Widzę, że zwolennicy PiS są w natarciu. Na Stacji ludzie palą w piecach cały rok, ponieważ potrzebują ciepłej wody do mycia. Brak wiedzy o naszym osiedlu i  z zakresu ekologii.
odpowiedz   •   oceń :  
~Oooo, 17:22 08-04-2021,   90%
Stacja nie jefnomyślna? Kłótnie i przepychanki? Wyższość ładu nad przyrodą? O co chodz? Zagrażają? Usunąć albo zabezpieczyć zgodnie z nauką. Nie zagrażają! Zostawić zgodnie z wydaną i podpisaną ekspertyzą specjalisty. Dokument dołączyć do pełnej dokumentacji w/w w petycji budowy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Do Oooo, 18:52 08-04-2021,   29%
@~Oooo Ekspertyzę powinien zlecić Urząd Miasta, ponieważ to dość kosztowna sprawa. Pozostaje ubolewać nad niską świadomością w zakresie ekologii, i podczas następnych wyborów mądrzej wybierać swoich przedstawicieli w radzie osiedla i urzędzie miasta.
odpowiedz   •   oceń :  
~Oj, 07:31 09-04-2021,   0%
@~Do Oooo Bredzisz bo nienawidzisz zmian. Świadomość ekologii widać u mieszkańców po niszczeniu przyrody w mieście wyrzucaniu śmieci w lasach paleniu w piecach czym się da ... A trawka wokół domu jak dywan.
odpowiedz   •   oceń :  
~Do Oj, 08:13 09-04-2021,   0%
@~Oj A kto lubi zmiany na gorsze? Wiadomo, że to przejdzie, czekają tylko na uzgodnienia. Wyborcy mają prawo rozliczyć rządzących.
odpowiedz   •   oceń :  
~OK, 23:05 08-04-2021,   50%
Myślę, że Kotowski by tak pochopnie nie wycinał drzew.
A lewica widzę się nie namyśla.
Mówią co innego a robią co innego.
OBŁUDA BYŁA I JEST  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość nie dla PiS, 23:41 08-04-2021,   38%
@~OK Tępicieli nas oświecił, że to był plan Kotowskiego i bronił wycinki tych drzew jak lew. Normalnie Tępiciel krytykuje obecne władze i zawsze chwali Kotowskiego.
PiS ogólnie  zajmuje się wytrwał niszczeniem przyrody. To banda nieuków spod znaku KUL UKSW i szkółki ojca Rydzyka  
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 05:26 09-04-2021,   100%
@~Gość nie dla PiS Należy wyciąć drzewa tylko te, które zagrażają ludziom. Dobry gospodarz nie da niszczyć zdrowia i życia ludzi. W mieście powinny rosnąć drzewa, które nikomu nie szkodzą, a w lesie powinny rosnąć drzewa, którym nikt nie szkodzi. Co z tego, że pozostawicie nieuki drzewa, których korzenie zmagają się z infrastrukturą podziemna miasta? To jest niszczenie przyrody. Drzewa w mieście powinny rosnąć swobodnie, tam gdzie dobry gospodarz miasta da im miejsce, tam, gdzie nikomu i niczemu nie zagrażają. Wyciąć i posadzić nowe w bezpiecznym miejscu.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Do ok, 07:34 09-04-2021,   50%
@~OK Nic pochopnie nie robił! A wieże do wyburzenia! To jak to jest? Pochopnie czy z rozwagą? Fakt czy news?
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
dk12  13  14  15  16 dk17 dk18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×