zdjecie 1233
zdjecie 1233
zdjecie 1233
2021-04-08T10:15:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jest petycja w sprawie wycinki drzew na Placu Dworcowym

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
3
28

Grupa mieszkańców chce wycofania się władz miasta z decyzji w sprawie wycinki 12 drzew rosnących na Placu Dworcowym. Na biurko prezydenta miasta trafiła petycja w tej sprawie. Równolegle trwa też internetowa zbiórka podpisów zorganizowana przez obrońców drzewostanu.

Przy okazji rewitalizacji Placu Dworcowego i prac związanych z przebudowa budynku dworca PKP na osiedlu stacja, zaplanowano m.in. wycinkę 12 drzew rosnących w pasie chodnika przy Placu Dworcowym oraz po drugiej stronie ulicy od Skweru Kolejarzy. Wycinkę drzew rekomendował zarząd Rady Osiedla Stacja argumentując to w ten sposób:

  Drzewa i ich system korzeniowy bezlitośnie uszkodziły istniejący chodnik — popękane, uniesione do góry płytki chodnikowe w znaczącym stopniu uniemożliwiają bezpieczne korzystanie z chodnika - co może świadczyć, iż nowo wykonana nawierzchnia zarówno w pasie chodnika jak i jezdni byłaby narażona na szybką destrukcję. Ponadto drzewa w znaczącym stopniu bardzo zawężają ciąg pieszy — przy obecnej szerokości około 3 metrów w miejscach, w których rosną drzewa szerokość chodnika ograniczona jest do około 1 metra. Wykonanie nowego, szerokiego, pozbawionego starych drzew chodnika dałoby możliwość bezpiecznego i komfortowego użytkowania mieszkańcom naszego miasta z w/w ciągu pieszego, który sądzimy, że będzie użytkowany z dużą częstotliwością, a nowe nasadzenia w znaczący sposób poprawiłyby estetykę całego otoczenia. Utrzymanie porządku i czystości przez zamiatanie i odśnieżanie również zostałoby bardzo ułatwione.

- napisał przewodniczący zarządu Jarosław Łuba.

Wycinkę drzew kolidujących z projektowaną infrastrukturą techniczną oraz nową koncepcją pasa drogowego uwzględniono w przygotowanej i zatwierdzonej już dokumentacji projektowej całej inwestycji.

Pod koniec marca na biurko prezydenta trafiła petycja, w której autor wnosi o rezygnację z zamiaru wycinki wspomnianych drzew.

Aby zachować planowaną funkcjonalność, wystarczy zamienić stronami chodnik z parkingiem. Chodnik zbudować przy żywopłocie, parking przy posesjach, a środkiem jezdnia tak jak dotychczas. Jedyny minus to zmniejszenie o kilka sztuk ilości miejsc parkingowych. Ale to żaden problem, gdyż w tym rejonie zaplanowano kilkakrotnie więcej miejsc parkingowych niż jest dotychczas. Co do ochrony nawierzchni parkingu przed niszczeniem przez korzenie drzew proszę skorzystać z rady specjalistów a nie Rady Osiedla. Te piękne i dorodne drzewa muszą zostać, z szacunku dla środowiska i naszych przodków, którzy je posadzili.

- pisze autor petycji (dokument został opatrzony podpisem elektronicznym).

Równocześnie ze złożoną petycją uruchomiona została internetowa zbiórka podpisów obrońców drzew na Placu Dworcowym.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×