2020-03-31T20:40:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Jest zgoda KE na przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen

REKLAMA
REKLAMA
9
1
16

Komisja Europejska wydała bezwarunkową zgodę na przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen. Decyzja KE przybliża największemu polskiemu koncernowi paliwowemu na dalszą dywersyfikację działalności i umocnienia pozycji na konkurencyjnym europejskim rynku. Transakcja ma na celu osiągnięcie korzyści dla obu firm, regionów w których działają, akcjonariuszy oraz wzmocnienie polskiej gospodarki w obliczu pojawiających się wyzwań.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na zakup akcji Grupy Energa. Dzisiaj jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne.  Jest to szczególnie ważne w tak trudnej sytuacji, w której znajdujemy się teraz z powodu epidemii koronawirusa. Połączenie PKN Orlen z Grupą Energa to szansa na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki.  Zdywersyfikowanie źródeł  przychodów zwiększy stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Bezwarunkowa zgoda Komisji na realizację transakcji oznacza spełnienie jednego z warunków zwieszających realizację procesu. Ostatnio, w związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa,  PKN Orlen podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia 2020 r. terminu przyjmowania zapisów na akcje Grupy Energa, które rozpoczęło się 31 stycznia br. W ramach wezwania PKN Orlen ustalił cenę akcji Grupy Energa na 7 zł. Zgodnie z nim PKN Orlen zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów.  

Wejście do zintegrowanej Grupy to duża szansa rozwojowa dla Grupy Energa. Tworzenie koncernów multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla Klientów i Akcjonariuszy. W tym kierunku swoją działalność biznesową rozwijają już regionalni gracze – konkurenci Grupy Orlen, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.

Sfinalizowanie  transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30% produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Dla PKN Orlen to ciekawy portfel OZE, który bilansuje posiadane przez spółkę aktywa konwencjonalne, na przykład bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Ma to też istotne znaczenie w kontekście planowanych przez PKN Orlen inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Transakcja umożliwi również wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN Orlen przez Grupę Energa. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców.

Zakup akcji Grupy ENERGA to  także zwiększenie potencjału rozwojowego w obszarze  elektromobilności, w którym PKN Orlen konsekwentnie umacnia pozycję. Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN Orlen, Grupy Energa oraz Grupę Lotos umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne.

Przejęcie Grupy Energa oznacza również  wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych.  Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w Energa, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie Orlen. Z punktu widzenia podatkowego, Grupa Energa zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu.

Niezmienna pozostanie również polityka sponsoringowa na Pomorzu,  realizowana obecnie przez Grupę Energa. Utrzymane zostanie wsparcie dla lokalnej społeczności. PKN Orlen  aktywnie już działa w tym zakresie w regionie. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie w 2019 r. największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – Verva Street Racing w Gdyni.

 

Źródło: źródło: PKN Orlen
REKLAMA
Więcej o: Energa, PKN Orlen

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Abdul Wisimulaha, 21:01 31-03-2020,   29%
Będzie firma Orlen Energia konwencjonalna.
Z siedzibą w Ostrołęce.
Codowski będzie prezesem.
Ale się rozmarzyłem, wybaczcie...
odpowiedz   •   oceń :  
~Katecheta, 21:03 31-03-2020,   34%
@~Abdul Wisimulaha Czy stać ich na jeden respirator dla ostrołęckiego szpitala?
odpowiedz   •   oceń :  
~gość *, 21:19 31-03-2020,   87%
@~Katecheta https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2483500,Maski-ochronne-testy-auta-dla-szpitali-Orlen-i-PKO-BP-pomagaja-w-walce-z-epidemia
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 22:24 31-03-2020,   80%
@~Katecheta "

Fundacja ORLEN zamierza wesprzeć szpitale walczące z epidemią koronawirusa. Na zakup sprzętu medycznego niezbędnego do diagnostyki i ratowania życia oraz zdrowia zakażonych osób, Fundacja ma przekazać w sumie 6 mln zł. Finansowe wsparcie otrzyma 11 placówek z całej Polski.

- Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie. Koncentrujemy swoje działania na tym, by zwiększać bezpieczeństwo Polaków. Dlatego naszą pomoc kierujemy tam, gdzie jest ona teraz najbardziej potrzebna. Szpitale są na pierwszej linii frontu i muszą być dobrze wyposażone, by skutecznie walczyć z epidemią koronawirusa – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Wsparcie Fundacji ORLEN otrzymają placówki w: Augustowie, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Ciechanowie, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku, Radomiu oraz Świeciu.

Szpitale przeznaczą darowizny m.in. na poszerzenie bazy laboratoryjnej, zakup karetek, sprzętu medycznego, a także środków ochrony indywidualnej, np. kombinezonów ochronnych, gogli, przyłbic, maseczek i rękawiczek chirurgicznych oraz środków dezynfekcyjnych."
odpowiedz   •   oceń :  
~słabo, 07:20 01-04-2020,   30%
@~tępiciel lemingów A to nie Orlen zarabi ana płynach do dezynfekcji? 6 mln złotych? Chyba więcej pieniedzy na nagrody przeznaczyli?
odpowiedz   •   oceń :  
~Pieniądze i Spółki, 09:50 01-04-2020,   34%
@~tępiciel lemingów Ekstra pensja szefa NBP! Zarobił w rok prawie 800 tysięcy złotych - https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/tak-zarabia-prezes-nbp-mamy-nowe-dane/px8myve
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość *, 10:04 01-04-2020,   63%
@~Pieniądze i Spółki https://www.wprost.pl/swiat/10271133/milionowe-zarobki-donalda-tuska-w-re-na-tym-jednak-nie-koniec.html
odpowiedz   •   oceń :  
~Premie w PIS, 10:24 01-04-2020,   20%
@~Gość * Nam się należy - http://www.premiepis.pl/
odpowiedz   •   oceń :  
~Loteria 56 mln, 10:26 01-04-2020,   60%
@~tępiciel lemingów https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/robert-kubica-loteria-pkn-orlen-zasady-nagrody-jak-wziac-udzial-gdzie-losowanie
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 23:56 31-03-2020,   88%
Dobry wieczór!

Fuzja Orlenu i Energi? No to nasi kochani, ostrołęccy energetycy, na pewno skorzystają wielce na tym połączeniu sił dwóch gigantów? Gratulacje, moi drodzy - bez was, byłabym nikomu nieznaną, zahukaną  szarą myszką. Dzięki prądowi, jaki mi dajecie, mogę zasilać swojego laptoka i w ten sposób mogę wypłynąć na przepastne wody sieci internetowej... Szczęść wam Boże!

Pozdrawiam... Anna - Kurpiowska Panna, w Podzięce Energetykom za Prąd Elektryczny...
odpowiedz   •   oceń :  
~Totalne zero, 11:41 01-04-2020,   60%
@~Anna - Kurpiowska Panna internet pamięta jak chłopie biorąc udział w wyborach jako kandydat konfederacji nadgorliwie i zażarcie opluwałeś PIS, a teraz takiś malutki i zlizujesz kakao aż miło.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 14:39 01-04-2020,   86%
@~Totalne zero Dzień dobry!

Cyt. "internet pamięta jak chłopie biorąc udział w wyborach jako kandydat konfederacji nadgorliwie i zażarcie opluwałeś PIS"

No dobra, widzę mój miły, że nie dasz mi spokoju, więc aby zamknąć ten drażliwy temat wyjaśniam co następuje: tak, opluwałam PiS, ale przecież musiałam z czegoś żyć, a płacili mi dobre stawki. Zapewniam cię, że gdybyś był w mojej paskudnej sytuacji,  też skusiłbyś się na takie działania.

Cyt. "a teraz takiś malutki"

O, tutaj nie zgodzę się z tobą: mierzę 170 cm wzrostu, więc nie jestem taka malutka - ot, średniego wzrostu...

Cyt. "i zlizujesz kakao aż miło"

Mój miły! Bardzo lubię  kakao z mleczkiem, ale ni zlizywać, lecz pić  z chrupiącym rogalikiem...

Pozdrawiam...
odpowiedz   •   oceń :  
~Brylant, 17:54 01-04-2020,   20%
@~Anna - Kurpiowska Panna Taki czarci z niego pomiot i plugawiec, taki chwost suczy, że ani o wyglądzie jego, ani o obyczajach pisać nie będziemy, albowiem zaprawdę powiadam wam: słów szkoda tracić na kurviego syna.
odpowiedz   •   oceń :  
~gosc, 09:05 01-04-2020,   80%
no to teraz budowa elektrowni ruszy jak z kopyta
odpowiedz   •   oceń :  
~ugal, 12:48 01-04-2020,   67%
czekamy az przyjdą do nas, oby wzięli za twarz i rozwalili układy i układziki
odpowiedz   •   oceń :  
~malon, 09:37 02-04-2020,   100%
nadzieja matką głupich,dile będą robic jak robili, orlen nie zaradzi
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
18  19  20  21  22  23  24
25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń