eOstroleka.pl
Region,

Jubileusz bohatera! Pan Władysław Kwiatkowski skończył 100 lat. Odebrał awans

REKLAMA
zdjecie 1901
fot. Powiat Szczycieńskifot. Powiat Szczycieński
REKLAMA

Władysław Kwiatkowski, bohater narodowy pochodzący z Łęgu Przedmiejskiego, skończył 100 lat. Z tej okazji w świetlicy wiejskiej w Kamionku odbyła się uroczystość z udziałem rodziny, władz i wojskowych. Pan Władysław w dniu swoich urodzin otrzymał zasłużony awans.

W Kamionku odbyła się uroczystość 100. urodzin pana Władysława z udziałem rodziny, władz i wojskowych. Starosta szczycieński Jarosław Matłach złożył jubilatowi serdeczne życzenia i podziękował za jego poświęcenie dla Polski oraz zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. Władysław Kwiatkowski, porucznik Armii Krajowej, z determinacją walczył o wolność i niepodległość Polski. - Dzięki poświęceniu jego oraz innych żołnierzy, możemy dziś cieszyć się wolnością - przypomina Powiat Szczycieński.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, pan Władysław Kwiatkowski został mianowany na stopień porucznika. Od prezydenta RP otrzymał także medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Władysław Kwiatkowski, ps. "Szczapa"

Porucznik Władysław Kwiatkowski ps. „Szczapa”, syn Józefa i Małgorzaty, urodził się 3 kwietnia 1923 roku w Łęgu Przedmiejskim k. Ostrołęki (dawne województwo ostrołęckie, aktualnie powiat ostrołęcki, województwo mazowieckie). Gdy wybuchła wojna miał 16 lat. Jako młody chłopak był kurierem – roznosił meldunki, wiadomości, listy. Wspomagał również przerzut partyzantów przez rzekę Narew, gdzie walczył 5 Pułk Ułanów Zasławskich.

Po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Szczytna, a dokładnie do Leman, gdzie mieszka od 1947 roku. Zawodowo zajmował się stolarstwem. W 1959 roku uzyskał dyplom mistrzowski. Po 1989 roku brał czynny udział (w stopniu plutonowego) w organizowanych uroczystościach patriotycznych na terenie powiatu szczycieńskiego jako sztandarowy Koła Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Szczytnie. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 2000 roku awansowany przez Prezydenta RP na stopień podporucznika. Pan Władysław cieszy się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Na co dzień otoczony jest opieką dzieci, wnuków, prawnuków, praprawnuków, pozostałych członków rodziny oraz żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Źródło: Powiat Szczycieński/Wojsko Polskie
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×