eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jutro Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co będzie się działo w Ostrołęce?

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W poniedziałek, 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych także w Ostrołęce odbędzie się akcja „Rozświetlmy pamięć o Wyklętych”. Na czym polega ta akcja?

Do udziału w akcji „Rozświetlmy pamięć o Wyklętych” zachęca dyrekcja ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Zapalmy znicz, złóżmy kwiaty, w miejscach, gdzie partyzanci przelewali krew za wolną Polskę, na ich grobach bądź w miejscach pamięci. Zmówmy za nich w ciszy serdeczną modlitwę. (…) Pokażmy, że starania nowego okupanta sowieckiego, aby wymazać ich z naszej historii, okazały się nieskuteczne. Pamiętajmy tego dnia o Żołnierzach Wyklętych!

- czytamy w informacji opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej ostrołęckiego muzeum.

Zdjęcia z akcji można przesyłać za pośrednictwem facebook'a lub na adres e-mail MŻW (promocja@muzeumzolnierzywykletych.pl)

 

To jedyne wydarzenie w Ostrołęce zaplanowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wiadomo – pandemia... Jednak nawet sposób przeprowadzenia tej akcji spotkał się z krytyką ze strony byłego dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych – Jacka Karczewskiego, który na swoim facebookowym profilu podzielił się refleksją na ten temat.

Muzeum zamieściło dość wybiórczą listę miejscowości, w których można (teoretycznie) znaleźć groby i miejsca pamięci. Teoretycznie, ponieważ hasło "Łodziska", "Gleba" czy "Jurgi" zupełnie nie pomoże dotrzeć do miejsc położonych w głębi lasów. Pomogłyby współrzędne, mapa z punktami lub chociaż dokładniejsze wskazówki. Tego zabrakło.

 

 

Zabrakło też, w ten najważniejszy w roku dzień dla MŻW jakichkolwiek inicjatyw popularyzatorskich, edukacyjnych, czegokolwiek z puli działań, do jakich każde muzeum jest powołane. Ale to zupełnie inny temat.

Na wspomnianej liście, wśród miejsc związanych z powojennym podziemiem niepodległościowym, znalazło się niespodziewanie miejsce poświęcone Władysławowi Małkowskiemu, jednej z ofiar zbrodni katyńskiej (1940) w dodatku z powtórzoną nie po raz pierwszy błędną informacją, że został zamordowany w Ostaszkowie (zadanie domowe dla pracowników muzeum: dowiedzcie się i zapamiętajcie, gdzie zostali zamordowani jeńcy z obozu w Ostaszkowie).  

 

 

W MŻW są wielkie bazy zdjęć, mapy, rysunki i opisy inwentaryzacyjne cmentarzy i miejsc pamięci (z terenu Ostrołęki i powiatu), które powstawały latami siłą pracy mojej, zespołu, praktykantów, wolontariuszy. Wystarczyłoby do tych materiałów sięgnąć i naprawdę można na ich bazie i przy dalszych nakładach pracy robić dobre, potrzebne i sensowne rzeczy. Nie tylko na 1 marca.

 

 

Szanowni znajomi i wszyscy, którzy będziecie potrzebować wsparcia w organizacji różnych inicjatyw - chętnie pomogę merytorycznie i organizacyjnie, na ile będę w stanie i jeśli tylko będzie więcej czasu niż kilka dni. Ostrołęckiemu muzeum życzę jak najlepiej. Poświęciłem mu 7 lat życia i byłbym szczęśliwy widząc, że wykorzystuje swój potencjał i wychodzi do ludzi, bo to jest najważniejsze.

- pisze Jacek Karczewski.

 

 

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×