eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kadzidło doczekało się obszernej publikacji o swojej historii [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8155
REKLAMA
zdjecie 8155

Wojciech Łukaszewski i Łukasz Gut przygotowali obszerną publikację zgłębiającą dzieje historyczne Kadzidła i okolic. To blisko 900 stron ciekawych faktów na temat serca Kurpiowszczyzny.

Ukazała się właśnie cenna publikacja, wielka księga, zatytułowana „Kadzidło i okolice w źródłach historycznych”. Na blisko dziewięciuset stronach uważny Czytelnik odnajdzie bogactwo dokumentów: akty nadania gruntów, opisy wizytacji, pożarów, lustracji, oszustw, potwierdzenia przywilejów, korespondencję, informacje o tworzonych herbaciarniach, terenach chronionych, wyborach ławników, emigracji, pogrzebach, przebiegu działań wojennych, uroczystościach, zebraniach wiejskich.

Różnorodnych wątków w publikacji bez liku. Poznajemy tereny dzisiejszej Gminy Kadzidło, samego Kadzidła, pobliskiej okolicy w sposób szczególny, poprzez konkretne zdarzenia, niezwykłe okoliczności, dziejowe burze, sprawy wielkie i zupełnie drobne, wręcz osobiste. Nie zabrakło wzruszających wspomnień i relacji, fotografii, skrupulatnego indeksu nazwisk, ciekawych źródeł ikonograficznych. Dzięki tej księdze wiedza o Kurpiach, Kurpiowszczyźnie, Gminie Kadzidło, poszczególnych wsiach, stała się pełniejsza. Praca badaczy oraz troska wydawcy wydały wartościowe owoce, które posłużą nie tylko kolejnym naukowcom, ale także kolejnym pokoleniom Kurpiów, pasjonatom kultury kurpiowskiej, pisarzom, poetom, historykom, regionalistom, badaczom kultury materialnej i duchowej.

- mówi Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło, pomysłodawca powstania tej monumentalnej pracy, autor wstępu.

Autorzy: Wojciech Łukaszewski i Łukasz Gut, już zbierają zasłużone gratulacje i podziękowania. Publikacja pozostanie pięknym, trwałym pomnikiem miłości do Kurpiowszczyzny. Wydanie zostało sfinansowane przez Gminę Kadzidło. Książka ukazała się w serii Biblioteczki Kurpiowskiej, której jest już trzydziestym dziewiątym tytułem.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×