eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kadzidło: Marcin Tomczak spotkał się z czytelnikami

REKLAMA
zdjecie 8989
zdjecie 8989
REKLAMA

Marcin Tomczak, historyk, glebowianin, poeta, badacz Kurpiowszczyzny, spotkał się z czytelnikami i zaprezentował swoją debiutancką książkę, zatytułowaną "Wróżda". Opisuje Autor powojenną Glebę, jedynie epizodycznie pojawiają się inne kurpiowskie wsie: Kadzidło, Kopaczyska, Kierzek, Chudek. Książka jest wielowątkową opowieścią o historii, dorastaniu, Kurpiowszczyźnie, inicjacji, chaosie i pragnieniu porządkowania świata.

Podczas spotkania Autor opowiedział również o samym procesie tworzenia książki, cierpliwym odszukiwaniu różnorodnych tropów, rozmowach toczonych z najstarszymi mieszkańcami oraz owocnym przechowywaniu tradycji rodzinnej. W spotkaniu wzięli udział miłośnicy literatury i bliscy Autora.

Marcin Tomczak (1985) historyk z wykształcenia i zamiłowania. Pochodzi z Gleby na Kurpiach. Wraz z żoną i dwójką dzieci mieszka w Ostrołęce, gdzie pracuje jako monter urządzeń różnorakich. W wolnych chwilach zdarza mu się coś napisać i zagrać na gitarze basowej. Laureat kilkunastu konkursów poetyckich i literackich, m.in. im. Janusza Różewicza, im. C. K. Norwida, im. Dionizego Maliszewskiego, im. Pawła Brylińskiego. Pracuje nad książką poetycką. Prowadzi bloga o tematyce historycznej "Kurpiowskie bałamuctwa" (marcintomczak.blogspot.com). Jego teksty różnego rodzaju można znaleźć m.in. w "Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego", "Kurpiach", "Poezji dzisiaj", "Parnasiku", "Przydrożach", "Inter-. Literatura Krytyka Kultura" oraz wielu pracach zbiorowych i almanachach.

Książka została wydana przez cenioną oficynę Pracownia na Pastwiskach. Autorem projektu okładki i projektu typograficznego jest Marcin Żerański, który zajął się również składem i łamaniem tekstu. Korektę przeprowadziły Agnieszka Ochenkowska i Monika Żerańska. Książka ukazała się w serii Biblioteczka Kurpiowska. Jej pomysłodawcą i redaktorem jest wójt Dariusz Łukaszewski, który opatrzył książkę słowem wstępnym. Książkę sfinansowano ze środków samorządu gminnego. Spotkanie zorganizowała Wiesława Sobiech - dyrektor kadzidlańskiej biblioteki oraz Panie bibliotekarki.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×