eOstroleka.pl
Polska, O TYM SIĘ MÓWI

Kalendarz 2023. Będzie kilka naprawdę długich weekendów

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Któż z nas nie lubi długich weekendów? Jeśli dobrze rozplanujemy urlopowy grafik można zyskać całkiem sporo dodatkowego wolnego od pracy. A rok 2023 zapowiada się pod tym względem wyjątkowo korzystny.

Zgodnie z kodeksem pracy w całym roku kalendarzowym mamy kilka dni ustawowo wolnych od pracy. Jeśli takie święto wypada w sobotę lub niedzielę, dzień wolny możemy odebrać w innym dniu. W roku 2023 dni ustawowo wolne od pracy wypadają w następujących terminach.

  • 1 stycznia 2023 (niedziela) – Nowy Rok,
  • 6 stycznia (piątek) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie),
  • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
  • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy,
  • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
  • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości – zgodnie z kodeksem pracy za sobotę, 11 listopada, osobom zatrudnionym przysługiwać będzie dzień wolny,
  • 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
  • 26 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (drugi dzień).

Długie weekendy w 2023 roku. Kiedy wypadają?

Pierwszą okazję do nieprzerwanego dłuższego wypoczynku będziemy mieli już za kilka dni. Święto Trzech Króli wypada w piątek 6 stycznia, więc będzie można odpocząć łącznie przez trzy dni.

Najdoskonalszą okazję do bardzo długiego odpoczynku od pracy będzie można wykorzystać podczas tegorocznej majówki. Wolne można mieć już od soboty, 29 kwietnia do środy 3 maja włącznie. Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu na wtorek, 2 maja, by cieszyć się z 5 wolnych dni. A jeśli urlop weźmiemy na dwa dodatkowe dni, czyli na czwartek i piątek, 4 i 5 maja, to - po wliczeniu w to także weekendu przypadającego na 6 i 7 maja, do pracy będziemy mogli wrócić dopiero po 9 dniach.

Boże Ciało, wypada w tym roku w czwartek, 8 czerwca, jeśli więc na piątek 9 czerwca weźmiemy urlop, będziemy mogli cieszyć się z liczącego łącznie cztery dni długiego weekendu.

Kolejna okazja do wydłużonego wypoczynku wypadnie w sierpniu, podczas przypadającego na wtorek, 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wystarczy jeden dzień urlopu wzięty w poniedziałek, 14 sierpnia by skorzystać z kolejnych czterech dni wolnych.

W listopadzie przypadają dwa dni ustawowo wolne od pracy - 1 i 11 listopada. O ile z przypadającym w środę Święcie Zmarłych za dużo nie da się “przeciągnąć” długiego weekendu, o tyle przy Święcie Niepodległości wypadającym w sobotę, będzie można “odebrać” wolne np. w piątek, 10 listopada lub w poniedziałek, 13 listopada. Pozwoli to odpoczywać nieprzerwanie przez 3 dni.

Korzystnie dla lubiących dłuższy wypoczynek wypada także tegoroczne Święto Bożego Narodzenia. Wigilia przypada w tym roku na niedzielę, a więc dwa kolejne świąteczne dni to kolejno poniedziałek i wtorek. Wolnym można więc cieszyć się łącznie przez 4 dni, od 23 do 26 grudnia włącznie.

Jak widać, gospodarując rozsądnie pulą wolnych dni urlopowych można więc w tym roku całkiem sporo zyskać.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×