2021-12-31T10:15:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Karol Samsel odznaczony Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości

REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki, dr hab. Karol SamselPremier Mateusz Morawiecki, dr hab. Karol Samsel
REKLAMA
3
1
20

Karol Samsel został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Ostrołęczanin wyróżnienie odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego podczas gali podsumowującej konkursy na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Z mądrości Norwida, z jego wspaniałej twórczości, możemy czerpać wtedy, gdy chcemy interpretować czasy współczesne. (…) Rok norwidowski, ze względu na pandemię, był trudny, ale mimo to niezwykle udany. Zrealizowanych zostało tysiące najróżniejszych wydarzeń, które przypomniały nam tego wielkiego, polskiego wieszcza" – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas gali podsumowującej konkursy na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podczas uroczystości, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że celem konkursów było interpretowanie świata współczesnego poprzez twórczość Norwida.

Norwid jest niebywale mądry,jego wspaniała twórczość jest inspiracją, z której dzisiaj możemy czerpać. To zadanie zwłaszcza dla pedagogów i szkół, które wychowują współczesną młodzież. (…) Norwid był ostrym recenzentem polskich spraw. Zawsze najważniejsze dla niego były jednak dwie wartości: ojczyzna i chrześcijaństwo – wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przypomniał, że w Roku Norwida w Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się prapremiera pierwszej opery, powstałej w oparciu o zapomniane misterium „Wanda”, a także koncert „Norwidowskie Theatrum Mundi” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wskazał również na liczne wystawy rysunków, których inspiracją były plastyczne prace Norwida m.in. wystawa pt. „Sztukmistrz Norwid – rysunki” w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury.

Udało się również powołać wielką i ważną instytucję narodową, która będzie niosła idee Norwida w przyszłość, czyli Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach na Mazowszu, gdzie Norwid wychowywał się po utracie matki – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Nagrody dla laureatów konkursów o Cyprianie Kamilu Norwidzie

Podczas gali nagrody otrzymali laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pudełko zwane wyobraźnią” zorganizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Bo piękno na to jest, by zachwycało…”, a także konkursu Instytutu De Republica na najlepsze publikacje książkowe o tematyce norwidowskiej. Wyróżniono również zwycięzcę konkursu na projekt graficzny koszulki promującej życie i twórczość poety, który został zorganizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Osoby, które zasłużyły się w promowaniu idei, dziedzictwa i pamięci oraz interpretacji dzieł Norwidazostały odznaczone Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Takie wyróżnienia otrzymali: prof. Jadwiga Puzynina, prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak, prof. Piotr Chlebowski, dr Edyta Chlebowska, dr Adam Cedro, dr hab. Karol Samsel oraz Aldona Łyszkowska, a także prof. Stefan Sawicki, prof. Krzysztof Andrzej Jeżewski, prof. Tomasz Korpysz, prof. Józef Franciszek Fert i Urszula Perlińska.

Konkursy na temat życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida odbywały się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×