2021-12-01T15:51:36+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, INTERWENCJA CZYTELNIKA

Karygodne zachowanie dwóch kierowców przed przejściem dla pieszych. Było o włos od tragedii [WIDEO]

REKLAMA
fot. kadr z nagrania fot. kadr z nagrania
REKLAMA
1
2
22

Wyprzedzanie czy też wymijanie pojazdów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych to jeden z najniebezpieczniejszych i – co warto podkreślić – surowo karany manewr, który często jest przyczyną tragicznych w skutkach wypadków. Jeden z naszych Czytelników przysłał na naszą redakcyjną skrzynkę mailową nagranie, na którym widać jak niewiele trzeba by doszło do takiej tragedii.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu na przejściu dla pieszych przy ulicy Bogusławskiego. Na nagraniu widać, jak pojazd z wideorejestratorem zwalnia przed „zebrą”, na której już znajdują się piesi. Jadące z przeciwnego kierunku auta również się zatrzymały. To, co wydarzyło się chwilę później, dosłownie mrozi krew w żyłach.

Kierowca srebrnego sedana wyprzedził mnie z prawej strony i z dość dużą prędkością przemknął przez przejście. W chwili, gdy ja już się zatrzymałem a pierwsza z przechodzących osób znajdowała się na środku jezdni, na przejście wjechał niebieski suv. Gdyby dziewczyna nie zatrzymała się i nie zrobiła kroku wstecz, doszłoby do bardzo poważnego wypadku. Kierowca suva zaczął hamować, gdy było już za późno na skuteczne zatrzymanie auta. Postanowiłem podzielić się tym nagraniem ku przestrodze. Całkiem niedawno w niemal identycznej sytuacji pod koła osobówki wpadł mój znajomy. Z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Niech to nagranie wpłynie na wyobraźnię wszystkich kierowców. Dbajmy o siebie nawzajem i uważajmy! Do tragedii naprawdę niewiele potrzeba.

- mówi nasz Czytelnik.

Wyprzedzanie i omijanie 

Manewr wyprzedzania został zdefiniowany w przepisach jako przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Wyprzedzanie nie musi się wiązać ze zmianą pasa ruchu - o czym nie zawsze pamiętają kierowcy. Przez to manewr wyprzedzania może być bardzo niebezpieczny szczególnie w rejonie przejścia dla pieszych.

Zgodnie z przepisami kierującemu pojazdem zabrania się:

  •     wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany
  •     omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

Do  łamania tych przepisów dochodzi  najczęściej na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu. Bardzo często zdarza się, że kierowcy jadąc obok siebie, nie zwracają uwagi na znaki, nie obserwują sytuacji na drodze i wtedy bardzo łatwo o złamanie zakazu wyprzedzania w rejonie przejścia dla pieszych.

Fatalne skutki dla niechronionego uczestnika ruchu 

Skutki wyprzedzania na przejściach czy omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pieszemu, są niejednokrotnie bardzo tragiczne. Ich konsekwencje dotykają najczęściej pieszych, którzy zostają potrąceni przez kierującego pojazdem.

 

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×