eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kiedyś tętnił życiem, teraz pustoszeje. Zobacz jak obecnie wygląda Dworzec PKP w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9327
zdjecie 9327
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Ostrołęcki dworzec kolejowy jeszcze w latach 90. XX wieku tętnił życiem. Każdego dnia tłumy pasażerów wyjeżdżały z Ostrołęki oraz przyjeżdżały do naszego miasta - PKP oferowało bowiem mnóstwo połączeń w wielu kierunkach. Dziś po potężnej kolei zostały tylko wspomnienia - okolice dworca pustoszeją, choć trzeba przyznać, że ta okolica ma swój niepowtarzalny klimat.

Obecnie z Ostrołęki odjeżdżają pociągi jedynie w kierunku Tłuszcza. Sam budynek dworca dla pasażerów może służyć jedynie jako ochrona przed padającym deszczem. W środku pusto - jest co prawda gdzie usiąść (w dworcowej poczekalni stoi kilka ławek), ale w zasadzie... nie ma po co. Pociągi odjeżdżają tu z kilkugodzinnymi odstępami, tak samo jest z przyjazdami. Kasa? Nieczynna od dawna - teraz bilety zakupić można tylko u kierownika pociągu. Sprzedaż w budynku dworca została zamknięta ze względu na małą liczbę pasażerów, którzy wyruszają w podróż koleją ze stacji Ostrołęka. Po prostu do kasy mało kto przychodził. Kilkanaście lat wstecz taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia.

Udajemy się w podróż po peronach. Jest czysto, choć widać, że czas coraz bardziej oddziałuje na otoczenie. Budynki wokół stacji są mocno zaniedbane. W oczy rzuca się wysoka wieża ciśnień - powybijane szyby, obdrapany tynk - to krajobraz jak po bitwie, choć żadna się tu nie toczyła. Pozostałe budynki są pomalowane przez grafficiarzy. Wszystko tworzy kompozycję, która niewątpliwie jest klimatyczna - to miejsce po prostu ma w sobie "coś", co przyciąga uwagę i zatrzymuje, zmuszając do rozmyślań. Ludzi jednak tu nie ma - przez niespełna godzinę jedynie kilka osób przeszło wiaduktem.

Na torach widzimy kilka pociągów towarowych - m.in. z węglem do elektrowni oraz poczciwego EN57, który za dwie godziny wyruszy do Tłuszcza. Pod tym względem również dużo się zmieniło - kiedyś ciężko znaleźć było wolny tor, teraz jest pusto. Dla tych, którzy od dawna nie pojawili się na dworcu, prezentujemy galerię zdjęć. Tak właśnie teraz wygląda miejsce, kiedyś tętniące życiem...

Wkrótce w naszym serwisie: Z Ostrołęki do Tłuszcza - relacja z kolejowej podróży i rozmowa z jednym z pracowników kolei. Jak było kiedyś, jak jest teraz? Zapraszamy do odwiedzania portalu eOstroleka.pl.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×