2022-04-25T09:51:04+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Kolejne dwie karetki od samorządu Mazowsza dla Ukrainy

REKLAMA
zdjecie 6394
fot. mazovia.plfot. mazovia.pl
REKLAMA
zdjecie 6394
1
0
14

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do obwodów Tarnopolskiego i Winnickiego na Ukrainie trafią dwa ambulanse. To w pełni sprawne technicznie pojazdy należące do stacji pogotowia ratunkowego w Warszawie i Ostrołęce. Dziś odbyło się oficjalne przekazanie karetek, w którym udział wzięli marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz dyrektorzy Meditransów.

Mazowsze od początku inwazji rosyjskiej wspiera swoje obwody partnerskie przekazując nie tylko sprzęt medyczny i karetki, ale też konkretne wsparcie materialne. – W sumie do Ukrainy przekazaliśmy już 10 karetek, w tym te dwie, które niebawem wyruszą w drogę. Mam nadzieję, że będą one dobrze służyły i niosły pomoc rannym w walkach – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Kolejne dwie karetki dla Ukrainy, to odpowiedź Mazowsza na prośby obwodów Tarnopolskiego i Winnickiego. – Decyzja o przekazaniu wsparcia była dla nas wszystkich oczywista. Obie karetki są po brzegi wypełnione lekami i środkami opatrunkowymi oraz sprzętem jednorazowym, bo właśnie o to prosili nas nasi przyjaciele z Ukrainy – mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Karetka z ostrołęckiego meditransu trafi na rzecz Tarnopolskiego Szpitala Obwodowego „Hospicjum” Tarnopolskiej Rady Obwodowej. Jak zaznacza dyrektor ostrołęckiego Meditransu, Mirosław Dąbkowski, to w pełni sprawny pojazd marki Renault Trafic. – Oprócz standardowego wyposażenia takiego jak nosze czy butle tlenowe jest zaopatrzony w najbardziej niezbędne artykuły medyczne do opatrywania ran, znaczne ilości środków opatrunkowych, jednorazowe zestawy medyczne do infuzji i iniekcji, środki ochrony indywidualnej oraz środki dezynfekcyjne i zestawy pościeli medycznej – dodaje.

Kolejny ambulans od warszawskiego pogotowia ratunkowego wyruszy do Winnickiego Obwodowego Klinicznego Szpitala Chorób Zakaźnych dla Dzieci. Oprócz tradycyjnego wyposażenia karetki, takiego jak m.in. defibrylator, respirator, nosze, krzesło kardiologiczne, plecak ratowniczy, deska ortopedyczna czy płyny infuzyjne, ratownicy z Warszawy wypełnili ją lekami, opatrunkami i materiałami jednorazowymi oraz wszystkimi środkami niezbędnymi do udzielania pierwszej pomocy.

 Po raz trzeci przygotowaliśmy ambulans, który pojedzie na Ukrainę, by nieść pomoc rannym ofiarom wojny.  Wyposażony jest w sprzęt medyczny, leki i środki opatrunkowe. Przypomnę, że od 10 marca w Kijowie pracują nasze trzy ambulanse, a od 24 marca dwa kolejne służą ludziom zamieszkałym w Diecezji Samborsko-Drohobyckiej oraz w obwodzie lwowskim – powiedział dr Karol Bielskidyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie.  

Do tej pory samorząd Mazowsza przekazał 5 mln zł na pomoc Ukrainie, 10 karetek i dwa aparaty RTG. Dodatkowo zorganizowana została pomoc psychologiczna i dzienny punkt opieki dla dzieci, 5 pociągów humanitarnych, ponad 100 tys. posiłków dla uchodźców i zbiórka darów. Otwarta została również specjalna infolinia Wojewódzkiego Urzędu Pracy. – To nie koniec pomocy jaką samorząd Mazowsza kieruje w stronę Ukrainy. Będziemy ją kontynuować przekazując kolejne wsparcie – dodaje radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

REKLAMA
Więcej o: Mazowsze, karetki, Ukraina

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×