zdjecie 1166
zdjecie 1166
zdjecie 1166
2020-10-28T20:07:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kolejny protest kobiet w Ostrołęce. Blokada ronda i wizyta pod biurem PiS [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
6
21
118

W środę w Ostrołęce odbył się kolejny protest kobiet w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Liczna grupa demonstrantów blokowała rondo Zbawiciela Świata, a następnie przeszła pod biuro PiS przy ul. Korczaka.

W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Ten wyrok Trybunału wywołał protesty w polskich miastach. W Ostrołęce odbyło się już kilka manifestacji.

W środę 28 października protestujący zebrali się obok sceny przy Kupcu, a następnie przeszli na rondo Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Z naszych informacji wynika, że w pobliskim kościele pw. Zbawiciela Świata zebrała się bardzo duża grupa parafian, chcących bronić świątyni przed ewentualną wizytą demonstrantów. Do osób, które zjawiły się przed kościołem, dołączyło około 40 osób ze środowiska kibiców, głównie młodych ludzi. Nie doszło jednak do konfliktowych sytuacji, gdyż manifestacja ominęła świątynię.

Protestujący po blokadzie ronda przeszli pod biuro poselsko-senatorskie PiS przy ul. Korczaka. Tam skandowali hasła, m.in. "Siła jest kobietą", "Walczcie z wirusem, a nie z kobietami". Podczas dzisiejszego protestu pojawiły się też hasła niecenzuralne, jak "j***ć PiS".

Podczas protestu nie obyło się jednak bez incydentów. Choć zabronione jest używanie jest środków pirotechnicznych, w tłumie zdarzyła się jedna osoba, która odpaliła racę. To 32-letnia kobieta. Wobec tej osoby został skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Kolejne trzy osoby odpaliły race jadąc autem ulicą Korczaka - to młodzi ludzie, w wieku od 18 do 22 lat. Zostali ukarani mandatami.

Policja nie będzie tolerować tego typu zachowań i będzie reagować na zachowanie osób łamiących prawo i sprowadzających zagrożenie na innych uczestników protestu. W trakcie protestu funkcjonariusze informowali o zakazie używania pirotechniki. Protest przebiegał spokojnie, doszło jedynie do kilku incydentów związanych z odpaleniem rac

- informuje podkom. Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji.

Na czwartek 29 października organizatorzy zapowiedzieli protest na scenie przy Kupcu. Po kilku godzinach poinformowano jednak, że strajk został "przeniesiony na sobotę (31.10)".

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×