zdjecie 9344
zdjecie 9344
2019-04-18T08:57:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Komisja FIO Mazowsze Lokalnie w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
0
0

„Jednorożec robi co może” czy ostrołęcki oddział Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion – m.in. te oraz około 120 innych lokalnych organizacji i grup nieformalnych uczestniczy w komisjach weryfikujących wnioski w konkursie FIO Mazowsze Lokalne. Jedna z takich komisji odbyła się w środę, 17 kwietnia w Ostrołęce. Uczestnicy mają szansę na grant w wysokości do 5 000 złotych.

Spotkania przed komisjami stanowią drugi etap oceny projektów, które przeszły ocenę ekspertów na podstawie złożonych fiszek opisujących planowane działania. Z ponad 430 wniosków eksperci wybrali ponad 120, które zaprezentują się przed lokalnymi komisjami, a następnie  najlepsze z nich otrzymają dofinansowanie. Podczas spotkania z komisją każda z grup miała 5 minut czasu na prezentację swojego wniosku a następnie taki sam czas na zadawanie pytań mieli członkowie komisji.

- Bezpośrednie spotkanie daje szeroki wachlarz możliwości. Po pierwsze daję szansę grupom w ciekawy sposób zaprezentować swoje pomysły, pokazać zaangażowanie i zapał.  - Mówi Hubert Pasiak, prezes Stowarzyszena Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku - Jednocześnie pozwala uzupełnić wcześniej złożony wniosek. Członkowie komisji mogę dopytać o istotne dla wniosku działania, a wnioskodawcy doprecyzować sposób działania i  wskazać najciekawsze elementy projektu – dodaje.

Jest to największy konkurs, w którym mogą brać udział grupy nieformalne. Daje to możliwość uruchomienia potencjału do tej pory ukrytego. W latach 2014-2018 grupy nieformalne bardzo aktywnie uczestniczyły w konkursie FIO Mazowsze Lokalnie. Działania we wnioskach skierowane są zarówno na zewnątrz, na działania dla lokalnego środowiska (ścieżka inicjatyw oddolnych) jak i do wewnątrz, na działania wzmacniające grupy z problemami zdrowotnymi i społecznymi (ścieżka – wsparcie grup samopomocowych). Mazowsze lokalnie to również program, pozwalający rozwijać się młodym organizacjom pozarządowym.

Łączna pula na dotacje w latach 2018-2019 wynosi 520 tyś zł. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dotychczas dofinansowane projekty można znaleźć na mapie dostępnej na stronie www.mazowszelokalnie.pl.

Wśród lokalnych organizacji, które w Ostrołęce prezentowały się przed komisją konkursową były m.in. Klub HDK Legion oddział w Ostrołęce promujący krwiodawstwo czy grupa nieformalna „Jednorożec robi co może” promująca wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Czym jest FIO Mazowsze Lokalne?

FIO Mazowsze Lokalnie jest programem wsparcia dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Operatorem programu są cztery organizacje pozarządowe: Stowarzyszenia Europa i My, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS, Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Fundacja Fundusz Współpracy. Celem Programu jest zwiększenie liczby oraz roli inicjatyw oddolnych, szczególnie w małych społecznościach lokalnych. Program jest realizowany w nowej formule rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich finansowanego z krajowych środków publicznych pochodzących z budżetu państwa. W latach 2014-2016  operatorzy przeznaczyli ponad 2,8 mln zł na działania zwiększające zaangażowanie obywateli w życie publiczne oraz rozwój młodych stowarzyszeń i fundacji, Dofinansowano 646 projektów, w realizację których zaangażowanych było ponad 7 800 wolontariuszy i blisko 150 000 odbiorców działań.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×