2019-07-28T15:34:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Komunikacja darmowa, pasażerów mniej. Dlaczego nie korzystamy z autobusów MZK?

REKLAMA
REKLAMA
2
0
42

Coraz mniej ostrołęczan decyduje się korzystać z komunikacji miejskiej, choć jest ona darmowa. Tak wynika z danych, które ujawnił serwis transport-publiczny.pl. Jeżeli porównamy 2016 rok (kiedy były jeszcze bilety) i 2018 rok (bez biletów), to liczba użytkowników autobusów MZK spadła o 700 tysięcy w skali roku.

Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej ogłoszono we wrześniu 2017 roku. Ówczesny prezydent Janusz Kotowski zrobił to na pikniku MZK. Za wprowadzeniem darmowej komunikacji byli także radni. 28 października 2017 roku zaczęła obowiązywać darmowa komunikacja, z nowym rozkładem jazdy.

Niestety, nowy rozkład nie przypadł do gustu ostrołęczanom. Połączeń było mniej, autobusy kursowały dużo rzadziej, co sprawiało, że wygodniej było jeździć własnym pojazdem lub korzystać z taksówek. Wprowadzona w lutym 2019 roku zmiana rozkładu jazdy niewiele poprawiła. Nadal spada liczba użytkowników komunikacji miejskiej, choć nie trzeba już płacić za bilety.

- Dane pokazują, że z komunikacji miejskiej korzysta coraz mniej pasażerów. W 2016 roku było to 1,8 mln osób. Rok później – w którym pod koniec wprowadzono bezpłatne przejazdy – już tylko 1,35 mln osób. W 2018 roku – czyli pełny rok bez biletów – zaledwie 1,1 mln osób - czytamy w serwisie transport-publiczny.pl.'

Jak myślicie - dlaczego autobusami MZK jeździ mniej ludzi, niż w przeszłości? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Ciężarówa, 16:25 28-07-2019,   74%
Dam przykład jeden, mały, na swojej osobie. Jestem w ciąży. Z osiedla Sienkiewicza na 11 listopada parę razy w tygodniu dojeżdżam na spotkania które odbywają się w godz 12-13. Chcąc dotrzeć na spotkanie, autobusy linia 1,4 i 12, niby trzy ale żadnym z nich nie dotrę na odpowiednią godzinę, albo czekać ponad pół h, albo spóźnić się 10 minut. Powrót ? Albo wyjść ze spotkania 10 minut wcześniej, albo czekać również pół godziny. Dlatego wybieram samochód. Autobusy nie są dopasowane do godzin, jeżdżą byle jak. Moim zdaniem powinny kursy odbywać się tak, aby ludzie mogli gdzieś dojechać na daną godzinę, lub wrócić po danej godzinie, sądzę że jest wiele ludzi którzy mają podobny problem z tym, że to dojazd do pracy. Autobus powinien być przed każdą pełną godzina, aby można było dojechać do pracy, oraz po każdej pełnej godzinie, aby każdy mógł z niej wyjść i wrócić do domu.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:32 28-07-2019,   80%
@~Ciężarówa Dokładnie. Układanie dnia pod harmonogram MZK to paranoja. Skutecznie zniechęca 80% potencjalnych pasażerów.
odpowiedz   •   oceń :  
~Patataj, 19:03 28-07-2019,   72%
@~Ciężarówa W małych miastach komunikacja się zwija ponieważ każdy może dojechać autem w dowolne miejsce bez korków i trudności z parkowaniem. W dużych metropoliach jest odwrotnie stąd prosty wniosek że jesteśmy za..piem.
Druga sprawa że Ostrołęka jest mocno rozdrobniona - tu dwa zakłady, tu pięć bloków, tu pks, tam PKP, tu pływalnia, tam galeria... Duża siatka połączeń a mała liczba kursów stąd nikomu nic nie pasuje.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:56 28-07-2019,   100%
miło że jest linia z Jana Pawła otbs na Sienkiewicza, naprawdę MZK się postaralo :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Wielbicielka faktow, 17:14 28-07-2019,   24%
Komunikacja miejska ? A komu to potrzebne ? W tych czasach to przeważnie każdy ma samochód lub nawet kilka. Teraz samochód kosztuje grosze  samochodem wszędzie  dojadę gdzie chce bez opóźnień i o każdej porze .Pozatym  źle dobrany rozkład jazdy i autobusy nie jeżdżą po całym mieście
odpowiedz   •   oceń :  
~Spójrzmy na całość, 02:02 29-07-2019,   100%
@~Wielbicielka faktow A pomyślała pani, że oprócz grona dorosłych posiadaczy aut są jeszcze dzieci, młodzież, seniorzy lub ci którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na prawo jazdy
odpowiedz   •   oceń :  
~Wowcia, 17:28 28-07-2019,   50%
Kiedy będzie w końcu autobus MZK jeździł ulicą Sikorskiego na Krukach. Taka długa ulica i szeroka .Kiedys nam obiecywano i dalej nic. Jest tam nowe osiedle domków i ciągle się rozbudowuje. Niektórzy nie mają jak do pracy dojechać.
odpowiedz   •   oceń :  
~e, 17:51 28-07-2019,   84%
@~Wowcia A Kruki to już Ostrołęka ?
odpowiedz   •   oceń :  
~TTT, 08:24 29-07-2019,   100%
@~Wowcia Napisz petycję o przyłączenie do Ostrołęki, to będziesz miał MZK
odpowiedz   •   oceń :  
~Autobusy i tramwaje, 17:31 28-07-2019,   100%
Uważam, że komunikacja miejska poszla w zlym kierunku. To znaczy ze powstalo zbyt duzo linii a zbyt malej czestotliwosci. Czesc linii jezdzi na trasach, ktore wyznaczono wiele lat temu co nie uwzględnia aktualnego rozwoju miasta. W naszym mieście na dobry ooczatek wystarczyloby 5 linii o stalej czestotliwosci i z czasem je rozwijac w miare posiadanego taboru oraz kadry pracowniczej. Co zawsze powtarzam kuleje skomunikowanie dworca pkp z reszta miasta, niewystarczajaca liczba polaczen wieczornych, no i stan przystanków. Ostatnio zarosniete jakbysmy mieszkali w Prypeci
odpowiedz   •   oceń :  
~gosciowa, 17:49 28-07-2019,   100%
beznadziejne godziny odjazdów to nie ma co się dziwić. jezdzilabym autobusem do pracy z miłą chęcią. ale jak mam rano od 5 czekać przed pracą mając na 6 to podziękuję. Tak samo wracając o 22 z pracy czekać muszę prawie godzinę. to rzeczywiście wolę wziąć samochód i się nie martwić.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ronix, 17:53 28-07-2019,   84%
Niech zrobią jakiś z wojciechowic przez obwodnicę szpital i do Sienkiewicza lub pks
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:26 28-07-2019,   63%
Bo nie przystają do potrzeb obywateli.
Choćby mnie nie pasuje brak autobusu spod nowego szpitala na Wojciechowice, który jedzie normalną drogą, a nie kompletnie dookoła. Jeśli mam do wyboru wstawać pół godziny wcześniej do pracy albo jechać samochodem to wiadomo, że pojadę samochodem.
Tak samo brakuje linii nocnej podstępnie zlikwidowanej przez Chrostowskiego.
Z niewiadomego powodu autobusy się niewiarygodnie wloką. Ledwo ruszają spod świateł, po mieście jeżdżą 40 zamiast 50. W autobusach śmierdzi - są niesamowicie brudne. Jak ktoś pracuje w biurze to po prostu się boi, że prześmiardnie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Oka, 18:33 28-07-2019,   100%
Po 1. Brak autobusów w weekendy kiedy to najwięcej ludzi spod miasta chce się dostać do sklepów w mieście
Po 2. Godziny jazdy oraz ich częstotliwości  są koszmarne
Po 3. Za dużo autobusów jeździ w jedno miejsce a za mało tam gdzie trzeba najbardziej i jest najwięcej ludzi
Po 4. Przydała by się pełna zmiana jazd jak i godzin autobusów, ponieważ coraz więcej ludzi dojeżdża spod Ostrołęki - Rzekuń, ławy, Laskowiec, dzbenin itd
Po 5. Do poruszaniu się po mieście to nie ma sensu bo trzeba się cały czas przesiadac z jednego do drugiego żeby dojechać do celu- Już lepiej za darmo w 20 min miejskim rowerem podjechać niż mzk
odpowiedz   •   oceń :  
~Oki, 18:39 28-07-2019,   100%
@~Oka A po 6. Po zlikwidowaniu PKS ludzie zaczęli dojeżdżać do miasta samochodami a nie autobusami ( zwłaszcza z miejscowości gdzie nie ma lini autobusowej lub jeżdżą rzadko)
odpowiedz   •   oceń :  
~TTT, 08:31 29-07-2019,   100%
@~Oka Napiszcie petycję o przyłączenie do Ostrołęki, to będziecie mogli sobie żądać zmian rozkładów jazdy.
odpowiedz   •   oceń :  
~myślący, 19:02 28-07-2019,   80%
Prywatne firmy zaczynają sobie radzić ,uruchamiając mniejsze pojazdy na mniej obleganych trasach.W MZK powinien rządzić ktoś kto mysli i te duże autobusy powinny kursować tylko w godzinach rannych kiedy szkoły i firmy zaczynają swoje urzędowanie a w pozostałych godzinach tylko małe ale częściej i na kierunkach gdy ludzie często korzystają z transportu .
odpowiedz   •   oceń :  
~stacyjka, 19:16 28-07-2019,   100%
bardzo dobrze w końcu można można dojechać na Stację tylko oby to było częściej i mniejszym autobusem np.busem
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:31 28-07-2019,   100%
Wystarczy się zastanowić. W Wa-wie czekając na przystanku widzę autobus ruszający z poprzedniego przystanku. W Ostrołęce, trzeba nie nabiegać do przystanków, a potem tam naczekać. Ja tzw "komuna" kiedyś przystanki wyznaczyła, tak są. Tylko kiedyś autobusy jeździły co 10-15 minut, to jakoś było.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:04 28-07-2019,   100%
Witam , pasazerką MZK jestem od bardzo długich lat i nie narzekam.ale mam rodzinę na stacji i w Rzekuniu oni pracują w Wojciechowicach no i niestety nie mogą podzielić mojego zdania. Ich zmiany powszechnie wiadomo zaczynają się o godz  6,00 ;14.00;22,00 no i niestety nie zdążą na czas do pracy Myślę że to pod kontem takich dużych zakładów zmianach należałoby ustawić też rozkład jazdy
odpowiedz   •   oceń :  
~rzekun, 20:35 28-07-2019,   75%
Autobusy przydaja sie w weekend wieczorem zeby jechac gdzies po pijaku i ew. wrocic.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kris, 20:37 28-07-2019,   50%
Za mało kursów na liniach autobusowych, za dużo Lini które są a jak by ich nie było, za mało kursów i za mało kursów, jak autobus jest co godzinę a czasem nawet rzadziej to nikt nie będzie tym jeździł, no i za mało kursów a do tego za mało kursów.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:05 28-07-2019,   100%
Ja jeżdżę i korzystam. Jestem zadowolony.
odpowiedz   •   oceń :  
~Mała, 22:06 28-07-2019,   100%
Ja kożystam i jestem bardzo zadowolona
odpowiedz   •   oceń :  
~jasiek, 22:07 28-07-2019,   100%
Ja tez jezdze i nie narzekam
odpowiedz   •   oceń :  
~wozna, 22:11 28-07-2019,   43%
Gorzej jakby ich nie bylo dopiero by kazdy zobaczyl, jezdze za darmo I nie narzekam. A trudno jak komus nie pasuje to niech jezdzi samochodem albo taxi
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:31 28-07-2019,   34%
@~wozna xD 10/10
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:46 28-07-2019,   100%
Bo mamy wakacje
odpowiedz   •   oceń :  
~Roman, 23:04 28-07-2019,   53%
Obecnie w MZK nie ma pana. Spółka nigdy nie była gorzej zarządzana niż teraz. To jeden wielki burdel!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Wojtek, 23:07 28-07-2019,   50%
@~Roman Kradziez autobusu, znikajace wiaty przystnakowe, nierozstrzygniete przetargi na nowe autobusy... przyszedl koles w garniaku i kosi kinkretntne tysiace co miesiac za nic
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:29 29-07-2019,   40%
@~Roman Przeciwnie
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:10 28-07-2019,   100%
 Mieszkam na dzbeninie i powiem szczerze że żaden autobus nie przypadł mi do gustu bo jedyny który jest w miare jest o 20:10 XDDD
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:44 28-07-2019,   48%
Tera w tym mzk to burdel na kółkach! A zarządza tym czymś jakiś gość chyba z przypadku!Pojawiajace się i znikające przystanki jako wyraz czyjejś (wiadomo czyje-obecnego pseudoprezesiny) bezmyślności i niegospodarności, kradzież( o zgrozo!)  w biały dzień autobusu i podróżowanie nim bez uprawnień (narażenie ludzi na utratę zdrowia i życia!!!!-dlaczego tego nie zgłoszono do prokuratury....?),stare autobusy(nigdy dotąd tyle starocia nie jeździło po drogach),brak jakichkolwiek pomysłów i perpektyw na rozwój,dupny rozkład jazdy,a w firmie kłótnie,sprzeczki,brak komunikacji i podpieprzanie.Nawet do roboty nie chce się chodzić.Rozpierdziela te firme w tri mig.Zielonego żal,bo chlopina przepracował tu całe swoje życie,Chrostowiak się nad nim litował,a przyszedł cudak i zwolnił człowieka bez skrupułów rok przed emerytura!Kto tym steruje?Chyba wszyscy wiedzą
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:23 29-07-2019,   23%
chrostek oddychaj
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:25 29-07-2019,   45%
Edyta, zapomniałaś się podpisać.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:15 29-07-2019,   58%
Rozkład połączeń o niebo lepszy niż za Kotowskiego. A pasazerow jest mniej bo są wakacje. Kto by korzystał w roku szkolnym to by wiedział i głupot nie wypiśywał.
odpowiedz   •   oceń :  
~Kasia, 10:59 29-07-2019,   50%
Jestem wdzięczna za przywrocenie poprzedniego rozkladu jazdy, wielu emerytów odwiedzających groby bliskich również, tylko oni nie komunikują sie przez net i nie ma ich opini na forum. Można jedynie rozważyć możliwość używania roznej wielkości pojazdów w zależności od pory dnia i potrzeb komunikacyjnych.
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 11:22 29-07-2019,   54%
@~Kasia I na działkę mogę dojechać . Emeryt dostosuje się do każdej godziny aby linie były logicznie ułożone .Ten rozkład jest dużo ,dużo lepszy niż za Pana Kotowskiego .
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:47 29-07-2019,   75%
Rozkład jazdy jest do niczego. W przeciągu dwudziestu minut podjeżdża kilka autobusów różnych linii, często pokrywających się tras, a później, przez prawie godzinę, nie ma żadnego. Linia nr 17 i nr 1 - prawie taka sama trasa. Gdyby jedynka zajeżdżała do Szpitala siedemnastka nie byłaby potrzebna. 17 kursuje tylko do godz. 14, Szpital pracuje całą dobę, a poradnie przyszpitalne do godz. 15-17. Komu więc służy taki nieprzemyślany rozkład?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:21 29-07-2019,   46%
Beznadziejny rozkład jeszcze gorszy niż kiedyś
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:39 29-07-2019,   45%
Beznadziejny był ostatnio
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:55 29-07-2019,   50%
Nowy kierownik mzk nie panuje nad niczym.Znikajace wiaty,usmolone przystanki i wiaty.ostatnio jechałam to aż spodni doprac nie mogłam od syfu na siedzeniach.Kradziez autobusu w biały dzień,ze cała Polska drwiła,bo było o tym w telewizji.Autobusy jakieś brudne stare,kierowcy tez jakieś patałajstwo zarośnięte,niedomyte,tablice ledowe wiecznie zepsute,z kosze na przystankach wiecznie przepełnione.to prawda ze istny bałagan.ktos nie ogarnia chołoty
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  1  2  3  4