eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot

REKLAMA
zdjecie 4520
zdjecie 4520
Ostrołęckie Centrum KulturyOstrołęckie Centrum Kultury
REKLAMA

13 czerwca w sali widowiskowej OCK odbędzie się wyjątkowy koncert w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

W programie koncertu usłyszymy utwory:
     Piotr Czajkowski - Serenada C-dur, op.48
     George Gershwin - Trzy preludia na klarnet
     George Gershwin - Porgy & Bess
Solista - Andrzej Wojciechowski, klarnet

ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI - ur. w 1983 roku we Włocławku; absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie dr. hab. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takie sławy, jak: Andrew Marriner, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Wojciech Mrozek, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Alessandro Travaglini, Chen Halevi. W latach 2002–03 studiował w klasie mistrzowskiej Joana Enrica Lluna, prowadzonej pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello (Hiszpania). Jest laureatem III nagrody Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie w 2002 roku. Jako pierwszy klarnecista kwintetu klarnetowego zdobywa II i I nagrodę podczas dwóch kolejnych edycji Festiwalu Klarnetowego w Piotrkowie Trybunalskim w 2003 i 2005 roku oraz wyróżnienie w kategorii solowej. W roku 2004, wraz z trio stroikowym MAG, otrzymuje wyróżnienie w VIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. W 2005 zdobył również wyróżnienie w kategorii solowej w IX edycji tego konkursu. W 2006 roku zajął II miejsce w XIII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach, gdzie przyznano mu także Nagrodę Prezydenta Miasta Leszna oraz Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Warszawie. Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury. Jako solista występował m.in. z: Wiesławem Kwaśnym, Januszem Przybylskim, Rafałem Jackiem Delektą, czy Bogdanem Kułakowskim. Stale współpracuje z muzykami stanowiącymi trzon orkiestry kameralnej Hanseatica. Obecnie zatrudniony na stanowisku asystenta klasy klarnetu w swojej macierzystej uczelni. Wykonania koncertowe Andrzeja Wojciechowskiego spotykają się z wciąż rosnącym uznaniem wśród melomanów i krytyków muzycznych.

WOJCIECH  RAJSKI - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Bogusława Madeya. W 1971 r. skończył studia i został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie w lutym 1972 debiutował spektaklem "Giselle". Nastepnie prowadził również opery "Łucja z Lammermour", "Traviata", "Straszny dwór", "Carmen", oraz balety "Coppelia", "Córka źle strzeżona" i inne. W 1973 r. otrzymał stypendium DAAD i wyjechał na studia podyplomowe do Akademii Muzycznej w Kolonii. W 1974 i 1975 doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich w Wiedniu. Będąc etatowym dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie do roku 1978, w 1974 r. wygrał konkurs na dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej i podjął tam pracę, a w latach 1978-1980 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Jednocześnie w roku 1978, na zaproszenie Jana Krenza, który był dyrektorem artystycznym opery i filharmonii w Bonn, Wojciech Rajski został pierwszym dyrygentem opery w Bonn, którą to funkcję pełnił do roku 1981.
W lutym 1982r. Wojciech Rajski założył na Wybrzeżu orkiestrę kameralną, która debiutowała już w czerwcu w Gdyni, a następnie koncertowała w sierpniu 1982 w Monachium, Hanowerze i w sali Filharmonii Berlińskiej. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, a od 1986 r. do dziś działa pod jego kierownictwem jako Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie. Z tą orkiestrą podczas tournee koncertowych odwiedził Stany Zjednoczone, Chiny, Japonię i prawie wszystkie kraje europejskie. W 1993 roku został dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. W toku intensywnej, kilkuletniej pracy podniósł poziom artystyczny tej orkiestry do czołówki polskich orkiestr symfonicznych. Z tą orkiestrą gościł między innymi we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych..
W 1993 r. rozpoczął działalność pedagogiczną w Niemczech, gdzie otrzymał tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe i następnie we Frankfurcie na Menem. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Wyższej Szkole Muzycznej we Frankfurcie nad Menem
Stale koncertuje jako gościnny dyrygent z wieloma orkiestrami odwiedzając Niemcy, Szwajcarię, Meksyk, Brazylię, Szwecję i Francję, prowadząc między innymi orkiestry: Swisse Romaine, NDR Hannover, Bayerische Rundfunk. Występował na najbardziej renomowanych festiwalach z tak znakomitymi solistami jak Claudio Arrau, Leonid Kogan, Henryk Szeryng, Mścisław Rostropowicz, Sabine Meyer, Luigi Alva, Heinrich Schiff. Z Krystianem Zimermanem i orkiestrą Junge Deutsche Philharmonie odbył tournee po Niemczech. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 50 płyt, dla takich firm jak: EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon, KOCH i inne. Dokonuje też  nagrań dla radia i telewizji w kraju jak również dla SAT 1, 3 SAT i ARD. Laureat wielu nagród i wyróżnień: m.in. nagrodzony KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI (2002), Srebrnym Medalem ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS (2005), Pomorską Nagrodą Artystyczną za stworzenie cyklu koncertów z okazji Jubileuszu 25-lecia istnienia Polskiej filharmonii Kameralnej Sopot (2008).

sala widowiskowa OCK, godz. 16, cena biletu 15 zł; sprzedaż biletów w kasie Kina Jantar lub w pok. nr 6 OCK

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×