2021-12-30T15:15:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Kończyliśmy medycynę po to, żeby ludzi leczyć i ratować, a nie po to, żeby wypisywać im akty zgonu"

REKLAMA
REKLAMA
8
0
57

Lekarz Maria Kapuśniak ze szpitala w Ostrołęce jest specjalistką chorób zakaźnych. W jej ocenie, obecna fala pandemii koronawirusa jest cięższa niż poprzednie. Zachęca do tego, by szczepić się przeciwko COVID-19 i mówi o trudnej pracy lekarzy. "Kończyliśmy medycynę po to, żeby ludzi leczyć i ratować, nie po to, żeby wypisywać im aktów zgonu" - wskazuje.

Krótki wykład dotyczący aktualnej sytuacji związanej z COVID-19 miał miejsce przed rozpoczęciem sesji rady miasta, 30 grudnia 2021 r.

- Szczepienia są największym osiągnięciem współczesnej cywilizacji, bo dzięki szczepieniom udało się wyeliminować część chorób zakaźnych, w tym śmiertelne - mówiła lekarz Maria Kapuśniak, specjalista pediatra i chorób zakaźnych. Mówiła również o szczepieniach przeciw COVID-19:

Ta szczepionka jest skuteczna, chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i przed śmiercią. COVID jest chorobą nieprzewidywalną.

- Są to szczepionki bezpieczne i skuteczne. My w naszym punkcie szczepień wydaliśmy 36 tysięcy dawek szczepionki. Mamy obserwacje dotyczące odczynów poszczepiennych i samopoczucia pacjentów. Najczęstszym objawem, które pacjenci podają to ból w miejscu wstrzyknięcia szczepionki - wskazała lek. Kapuśniak.

Co ze szczepieniami kobiet w ciąży? Tu lekarz Maria Kapuśniak nie miała żadnych wątpliwości: "Kobiety ciężarne powinny być szczepione, ponieważ COVID w ciąży zagraża matce i dziecku. Mieliśmy pacjentki, u których musieliśmy zakończyć ciążę cięciem cesarskim i musiały one przejść przez OIOM".

zdjecie

W ocenie lekarz Marii Kapuśniak "ta fala pandemii jest cięższa niż te, które były poprzednio".

- W szpitalu jest hospitalizowanych przez cały okres fali pandemii ponad 100 osób chorujących na COVID-19 i są to osoby w ciężkim lub bardzo ciężkim stanie. Osób w stanie lekkim nie przyjmujemy - wskazała, podając przy tym statystyki:

  • Nieszczepione osoby stanowiły w naszym oddziale zakaźnym stanowiły 87 procent. Wśród osób, które zmarły 73 procent to były osoby niezaszczepione. Pozostałe to osoby zaszczepione - najczęściej w podeszłym wieku i z chorobami współistniejącymi.
  • Wśród zmarłych osób niezaszczepionych była osoba, która miała 100 lat, ale i osoba, która miała 28 lat.
  • Podopisujemy w oddziale zakaźnym miesięcznie 30-40 kart zgonów. Za każdą tą cyferką stoją ludzie, którzy umierają, a mogliby żyć.
  • Najmłodsze zakażone dziecko, które wysyłaliśmy transportem lotniczym, miało 7 tygodni. Trafiło do Warszawy, do kliniki.

- Osoba, która zmarła w wieku 28 lat osierociła dwoje malutkich dzieci. To dramat całej rodziny - dodała lek. Kapuśniak.

Kto powinien się szczepić?

- Wszyscy, dla których szczepionki są zarejestrowane. Przede wszystkim osoby ze schorzeniami przewlekłymi, bo w połączeniu z ich schorzenami COVID będzie śmiertelny - odpowiedziała na to pytanie lekarz z ostrołęckiego szpitala.

Nauczyciele, pracownicy medyczni, handlu, służb mundurowych i osoby sprawujące opiekę nad osobami chorymi przewlekle

- wymieniała lek. Kapuśniak.

Szczepiąc się, tworzymy parasol ochronny nad tymi, co szczepić się nie mogą (...) Możemy to przerwać, mamy szansę na to, by zakończyć pandemię. W przeciwieństwie do osób chorujących na "hiszpankę", mamy szczepienie. To my decydujemy, czy chcemy żyć i narażać się na chorobę, na którą nie ma leku.

- Kończyliśmy medycynę po to, żeby ludzi leczyć i ratować, nie po to, żeby wypisywać im aktów zgonu - zakończyła.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×