2016-11-25T11:21:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Konferencja naukowa o "wiekowym bogactwie katolicyzmu" [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9406
zdjecie 9406
prof. Janusz Gołota / fot. eOstroleka.plprof. Janusz Gołota / fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
5
3
1

Trwa konferencja naukowa "Wiekowe bogactwo katolicyzmu. W 1050. rocznicę Chrztu Polski" organizowana przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe przy współpracy z CKZiU. Do Ostrołęki przyjechało wielu utytułowanych prelegentów z całej Polski. Przez dwa dni zaplanowano dziewiętnaście wykładów.

Na liście prelegentów znajdują się ks. dr hab. Józef Łupiński, prof. UKSW; dr Wołodymyr Dolinowskij z CAH we Lwowie; dr hab. Stefan Ciara, prof. UW; dr hab. Alicja Kulecka, prof. UW; dr hab. Tadeusz Rutkowski, prof. UW; dr Renata Rozbicka i dr Magdalena Żmijkowska z UWM Olsztyn; dr Małgorzata Lubecka z Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego; dr Marek Stawski, adiunkt SWPR; prof. dr hab. Jan Dzięgielewski z UKSW; mgr Maria Dutkowska z UW; dr hab. Maciej Woltyński, adiunkt UW; ks. dr hab. Marek Truszczyński, dr Jerzy Kijowski, dr hab. Jan Mironczuk i dr Antoni Kustusz z Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego; ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko z UWM; dr Jan Dettlaff, dyrektor OKST w Pucku oraz dr Danuta Dettlaff z Pucka i ks. dr Zdzisław Grzegorczyk, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

Konferencja rozpoczęła się w piątek 25 listopada o godz. 10.00. Dla wszystkich zgromadzonych zaśpiewał chór Cantilena pod wodzą Henryka Gadomskiego. Następnie mowę inauguracyjną wygłosił prof. Janusz Gołota - prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.

- Podczas konferencji naukowych często nadrzędnym celem jest poszerzenie wiedzy. W tym wypadku jednak na pierwszym miejscu postawiłbym refleksję. 1050 lat chrześcijaństwa - rzadko kiedy obchodzi się taką rocznicę. I tu jest refleksja: co przez ten czas sprawdziło się, co jest dobre, co pozwoliło Polakom stać na polskiej ziemi, mówić po polsku, śpiewać hymn, cieszyć się wolnością. Dzisiejsza sesja to także nawiązanie do 30-lecia Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, któremu mam honor prezesować - mówił prof. Gołota, zwracając się także do zgromadzonych z pewnym zaproszeniem i życzeniami. - Zwracam się z zaproszeniem do państwa. Warto z Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym współpracować. Życzę państwu owocnych obrad i życzę refleksji, poszerzenia wiedzy, żebyście w tej sesji jesteśmy znaleźli odpowiedzi na ważne i potrzebne pytania - dodał.

Konferencja o wiekowym bogactwie katolicyzmu w Ostrołęce prowadzona będzie w dniach 25-26 listopada w godz. 10.00-14.30 w auli CKZiU przy ul. Parkowej 6. Konferencja współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydenta Ostrołęki. Współorganizatorem konferencji jest Narodowe Centrum Kultury.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×