5 lutego 2025 roku w Lelisie odbyła się konferencja inaugurująca projekt transgranicznej współpracy „AquaGuard", który ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców poprzez modernizację infrastruktury wodnej i przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych.
Projekt „Lelis-Skole - budowa infrastruktury technicznej oraz zakup sprzętu do zarządzania katastrofami" realizowany w ramach programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 zakłada:
- zapobieganie zagrożeniom i łagodzenie ich skutków poprzez modernizację ciągu technologicznego do podczyszczania ścieków oraz zakup specjalistycznego sprzętu dla Gminy Lelis
- przebudowę urządzeń do dezynfekcji wody pitnej oraz zakup specjalistycznego samochodu ciężarowego do poboru wody dla miasta Skole
- działania miękkie (tj. konferencje, konkurs, lekcje otwarte i eko-piknik),
- wypracowanie wspólnej koncepcji ochrony zasobów wodnych na granicy polsko - ukraińskiej, które podniosą świadomość na temat katastrof i zagrożeń spowodowanych działalnością człowieka.
Całkowita wartość projektu wynosi 10 672 250 zł, z czego dofinansowanie stanowi 9 326 479 zł. Projekt realizowany jest przez Gminę Lelis jako partnera wiodącego, we współpracy z ukraińskim miastem Skole oraz Związkiem Samorządów „Euroregion Karpaty".
Projekt AquaGuard to odpowiedź na narastające zagrożenia klimatyczne i potrzebę kompleksowego systemu reagowania kryzysowego. Zakupiony sprzęt pozwoli m.in. na:
- Transport i dystrybucję wody pitnej w sytuacjach kryzysowych,
- Usuwanie skutków klęsk żywiołowych,
- Przeciwdziałanie skutkom suszy i awariom,
- Wspólne działania transgraniczne w zakresie ochrony środowiska.
Jak podkreślił wójt gminy Lelis podczas konferencji:
Wszystko zaczęło się w kwietniu 2023 roku w Lublinie, na konferencji, gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy się z merem miasta Skole. Byliśmy pełni obaw, ale i nadziei, wyrażając wolę wspólnych działań na rzecz naszych społeczności lokalnych. ...
Dziś przy wzajemnym zrozumieniu i w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość naszych mieszkańców podejmujemy się (niełatwych) działań by być lepiej przygotowanym na trudniejsze czasy.
Konferencja była nie tylko oficjalnym otwarciem projektu, ale także wyrazem solidarności i wsparcia dla ukraińskich partnerów, którzy od prawie trzech lat zmagają się z wojennymi wyzwaniami.