eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Konflikt na linii rada gminy - wójt w Rzekuniu: poszło o autobusy i zobowiązania

REKLAMA
zdjecie 5871
zdjecie 5871
REKLAMA

Wójt Stanisław Godzina oraz radni gminy Rzekuń wciąż pozostają w sporze. Tym razem "uprzejmości" zostały wymienione przez oświadczenia opublikowane na stronie internetowej Urzędu Gminy. Radni zobowiązują wójta do zaprzestania zaciągania zobowiązań na 2017 rok, ten ma o tym inne zdanie. Inny przedmiot sporu to kursowanie autobusów w gminie.

Radni apelują: wznowić komunikację, zaprzestać ogłaszania przetargów

Radni gminy Rzekuń podjęli interwencję w sprawie zawieszenia przez MZK Ostrołęka linii autobusowych 18, 21, 25 z powodu braku rentowności kursów. Rada Gminy wezwała wójta Stanisława Godzinę do podjęcia rozmów z ostrołęcką firmą w sprawie wznowienia kursów od 1 września. W oświadczeniu podpisanym przez siedmiu radnych czytamy, że rada mogłaby nawet pokryć koszty kursowania autobusów. W przypadku braku porozumienia radni wzywają wójta do zapewnienia kursów zastępczych.

- Wstrzymanie linii spowoduje duże utrudnienia dla dorosłych mieszkańców niezmotoryzowanych pracujących poza miejscem zamieszkania oraz dla młodzieży szkolnej, która na codzień korzysta z komunikacji miejskiej. Działania, do których rada gminy Rzekuń zobowiązuje wójta są niezbędne i konieczne w celu utrzymania i poprawy jakości życia codziennego naszych mieszkańców - informują radni z Rzekunia.

To nie koniec zarzutów rady wobec wójta. Rajcy gminni zobowiązali wójta do zaprzestania ogłaszania przetargów na inwestycje w 2017 roku oraz zaprzestania podpisywania umów na te inwestycje. Jak to tłumaczą? - Tak wczesne ogłaszanie przetargów na przyszły rok może być niekorzystne dla gminy Rzekuń. Z posiadanego doświadczenia wiemy, że przetargi ogłaszane w okresie zimowym, czyli przestoju budowlanego, mogą być korzystniejsze cenowo - stwierdzają. Wysuwany jest także inny argument: inwestycje nie mają zabezpieczenia finansowego w postaci uchwalonego budżetu, będzie on bowiem dopiero uchwalany.

Stanisław Godzina: Oświadczenia rady prowadzą do likwidacji lub opóźnienia budowy

Jak nie trudno było się domyślić, wójt Stanisław Godzina nie zgodził się z oświadczeniem rady gminy. Według niego, zastosowanie się do podjętego oświadczenia wstrzymałoby realizację wymienionych w nim inwestycji drogowych oraz innych, planowanych do realizacji.

- Zadziwiające jest podejmowanie przez Radę Gminy Rzekuń oświadczeń, które w istocie zmierzają do likwidacji lub znacznego opóźnienia tak oczekiwanej przez mieszkańców budowy infrastruktury. Teza o korzystniejszych cenach dotyczy sytuacji, gdy terminy są dłuższe, a nie krótsze - stwierdza wójt Godzina. - Dziwi też sformułowanie, że Rada Gminy Rzekuń „ nie może jednoznacznie stwierdzić jakie będą kierunki rozwoju i potrzeby inwestycyjne w Gminie Rzekuń na 2017 rok”. Kierunki rozwoju i potrzeby mieszkańców są proste. Budowa dróg i innej infrastruktury technicznej, na która czekają mieszkańcy. Zważywszy na dużą ilość inwestycji na rok 2017, należy wcześniej podjąć przygotowanie ich realizacji - dodaje.

Jedyna część odpowiedzi wójta, która mogłaby zadowolić radnych, to ta, w której Stanisław Godzina informuje o swoich poczynaniach w sprawie wznowienia kursowania autobusów MZK Ostrołęka przez gminę Rzekuń. Według wójta, toczą się rozmowy z ostrołęcką firmą i są one prowadzone niezależnie od wydawanych oświadczeń. Rezultaty rozmów powinniśmy poznać już wkrótce.

To nie pierwsze ognisko konfliktu

Przypomnijmy, radni gminy Rzekuń pozostają w sporze z wójtem od dawna. Efektem tego sporu było obniżenie wójtowi uposażenia z około 11500 zł do około 8500 zł. Wniosek w tej sprawie został przegłosowany na lipcowej sesji rady gminy. Radni motywowali go tym, że, według ich opinii, wójt Stanisław Godzina działa na szkodę gminy i nadużywa uprawnień wynikających z pełnienia powierzonej mu funkcji.

Wśród zarzutów kierowanych pod adresem wójta Godziny znalazły się też oskarżenia o przenoszenie konfliktów z poprzedniej kadencji i pogłębianie ich, brak woli współpracy z radą oraz manipulowanie opinią publiczną poprzez cenzurowanie biuletynu informacji publicznej. Wniosek o obniżenie pensji wójta Godziny został pozytywnie przegłosowany i w wyniku tego pensja włodarza Rzekunia zmalała o około 3 tysiące złotych miesięcznie.

Wcześniej radni odrzucili projekt wójta o wybudowaniu jedynego w okolicy odkrytego basenu, mogącego stanowić atrakcję turystyczną i promować gminę. Basen o długości 25 m, szerokości 6 m i głębokości od 1,2 do 1,8 m powstać miał u zbiegu ulic Ks. Skłodowskiego i Miłej, inwestycja miałaby być zakończona wiosną 2018 roku a jej koszt miał wynosić około 2 mln złotych. Radnym nie spodobał się pomysł wójta i projekt odrzucili, tłumacząc, iż w gminie są ważniejsze inwestycje.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×