eOstroleka.pl
Polska,

Koniec ery listonosza pukającego do drzwi emeryturą?

REKLAMA
zdjecie 1524
zdjecie 1524
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Coraz więcej emerytów wybiera przelewy z ZUS zamiast „tradycyjnego” listonosza. W Płocku już około 66% świadczeń emerytalnych wypłacanych jest bezgotówkowo. Otrzymywanie emerytury na konto bankowe jest wygodne, zwłaszcza w sezonie wakacyjnych wyjazdów. Przelew jest także bezpieczniejszy – brak większej gotówki w domu ochroni nas przed kradzieżą oraz niektórymi oszustwami.

Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury staje się coraz popularniejsze. Na terenie działania płockiego oddziału ZUS przekazuje się w ten sposób już 66% świadczeń emerytalno-rentowych. Być może wpływa na to fakt, że świadczeniobiorcy przekonują się do bezpieczeństwa oraz wygody posiadania konta w banku. Zapewne ma to również związek z tym, że z każdym rokiem do grona emerytów i rencistów dołączają osoby przyzwyczajone do usług świadczonych przez banki. Trudno jest im wyobrazić sobie codzienność bez robienia przelewów czy też płacenia w sklepie kartą płatniczą - przekonali się do korzystania z elektronicznej gotówki i nie chcą z niej rezygnować.

Jeżeli zamiast wizyty listonosza wybierzemy przekazywanie emerytury na konto w banku, to mamy pełny dostęp do swoich środków gdziekolwiek byśmy się nie udali. Szczególnie pomocne wydaje się to właśnie teraz, gdy korzystając z ciepłych miesięcy wybieramy się na bliższe lub dalsze wakacyjne wycieczki i wyjazdy. Konto bankowe daje mam wtedy niezależność i swobodę. Przelew na konto to także bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze. Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem, a dzięki posiadaniu rachunku bankowego nie narażamy oszczędności na kradzież trzymaniem ich w przysłowiowej skarpecie. O bezpieczeństwo tej formy przekazywanie świadczeń dba również sam ZUS. Działające w Polsce instytucje finansowe podlegają ścisłej kontroli. Jeżeli Komisja Nadzoru Finansowego zawiesi działalność takiego podmiotu, to ZUS natychmiast wstrzymuje przekazywanie świadczeń. Zawiadamia także opinię publiczną, aby świadczeniobiorcy pobierający w ten sposób świadczenie skontaktowali się z najbliższą jednostką ZUS. Emerytura jest wtedy przesyłana na nowy numer rachunku bankowego, który wskaże emeryt.

Jak zmienić sposób wypłaty świadczenia? Usługę możemy uruchomić w najbliższej placówce ZUS. Wystarczy wypełnić formularz ZUS ER WZD-01 (dostępny m.in. na stronie www.zus.pl), a następnie złożyć go osobiście lub listownie w ZUS. Odpowiednią dyspozycję przekazywania emerytury lub renty na konto bankowe możemy także wydać w naszym banku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×