2014-11-08T14:34:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Koniec sezonu motocyklowego. Na drogach Mazowsza zginęło 11 osób

REKLAMA
fot. policja.pl
REKLAMA
zdjecie 5894

Niższe temperatury i znacznie gorsze warunki atmosferyczne powodują, że z dróg znikają motocykle. Jaki był tegoroczny sezon dla motocyklistów? Na drogach Mazowsza zginęło 11 osób.

Wraz z wiosną, na drogach pojawili się motocykliści. Większość z nich to odpowiedzialni kierowcy, szanujący prawo i innych użytkowników dróg. Są jednak też tacy, którym bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu wydają się być obce. Zagięte tablice rejestracyjne, jazda na jednym kole czy wyścigi po głównych ulicach to tylko niektóre z przewinień motocyklistów.  
Już na początku sezonu, w kwietniu,  policjanci z Gostynina zatrzymali 41-letniego motocyklistę jadącego z prędkością 186 km/h. Mężczyzna nie stosował się do sygnałów nakazujących zatrzymanie i uciekając przed policjantami popełnił szereg wykroczeń. Stracił prawo jazdy. W Radomiu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, zauważyli motocykl z zagiętą tablicą rejestracyjną. Gdy dali kierującemu sygnał do zatrzymania ten zaczął uciekać. Po zatrzymaniu okazało się, że nie posiada uprawnień na motocykl. Policjanci zatrzymali też  20-lateka, który kierował motocyklem mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie posiadał prawa jazdy, a jego motocykl nie miał aktualnych badań technicznych.

We wrześniu, funkcjonariusze z Sokołowa Podlaskiego na drodze krajowej nr 63 zatrzymali kierującego hondą jadącego z prędkością 160km/h – to kolejny przykład nieodpowiedzialnego motocyklisty.

Walcząc z piratami drogowymi policjanci organizują działania, w czasie których sami korzystają z motocykli i nieoznakowanych radiowozów.  Komenda Miejska Policji w Radomiu prowadziła w tym roku akcję „bezpieczny motocyklista". Tylko podczas jednej edycji funkcjonariusze skontrolowali ponad 20 jednośladów, nakładając kilkanaście mandatów karnych i zatrzymując kilka dowodów rejestracyjnych. Kilku kierujących straciło też prawo jazdy, jak 25-latek jadący po Radomiu z prędkością ponad 100km/h i wyprzedzający na przejściach dla pieszych.

W kwietniu, na krajowej „siedemnastce" zginął młody człowiek kierujący motocyklem.  24-latek kierujący kawasaki uderzył w drzewo. W Sierpcu motocyklista zdarzył się z renault. Zarówno on jak i pasażer jechali bez kasków. 26-Letni kierujący i jego 34-letni pasażer zginęli.Przypadki te pokazują, że efektem brawury na drogach są wypadki drogowe, często tragiczne w sutkach.
W bieżącym roku tylko na terenie samego Mazowsza kierujący motocyklami spowodowali 53 wypadki drogowe i 107 kolizji. Rannych zostało w nich 56 osób, zginęło 11. Ubiegłoroczne statystyki wyglądają podobnie - 56 wypadków, 10 zabitych i 56 rannych.
Spowodowane przez nich wypadki to co prawda 3% ogółu zdarzeń. Mogłoby się wydawać, iż jest to niewielki procent. Trzeba jednak brać pod uwagę dysproporcje liczny motocykli do innych pojazdów poruszających się pod drogach, a te są przecież ogromne.

W sumie w wypadkach zginęło 15 motocyklistów, co stanowi 6% ogólnej liczby ofiar śmiertelnych wśród użytkowników dróg.
Motocykliści coraz częściej angażują się w akcje współorganizowane przez Policję. Organizują zjazdy miłośników motocykli podczas których prowadzona jest zbiórka krwi, a policjanci mają okazję wymienić się doświadczeniami.

Wraz z nadejściem jesieni, a później zimy motocykle na pewien czas znikną z naszych dróg. Warto jednak pamiętać, że wsiadając na motocykl trzeba mieć świadomość, że jest się narażonym na większe ryzyko wypadku niż kierowcy samochodów w podobnych sytuacjach.

W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje o wiele poważniejszych urazów niż kierujący samochodem, którego przecież chroni karoseria, pasy, poduszka powietrzna.

Trzeba pamiętać, że jazda tym pojazdem jest bardziej wymagająca niż samochodem. Podczas jazdy motocyklem w znacznie większym stopniu wykorzystywane są zdolności motoryczne, umiejętności przewidywania i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki na drodze.

Źródło: policja.pl
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
zdjecie 5894