2019-01-02T15:44:56+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Koniec śledztwa ws. przasnyskiej Jatergi. Sprawa trafi do sądu w Ostrołęce

REKLAMA
zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com
REKLAMA
0
0
0

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zakończyła śledztwo dotyczące wyłudzenia dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez „Jaterga” sp. z o.o. w Przasnyszu posiadającą status zakładu pracy chronionej. Kilka osób postawiono w stan oskarżenia.

- W toku śledztwa ustalono, że osoby zajmujące się prowadzeniem spraw spółki tj. Teresa B. i Jan C. w okresie od marca 2004r. do lutego 2016r., poprzez wprowadzenie w błąd, także w określonym zakresie – wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami - doprowadziły Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Warszawie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w łącznej kwocie 2.076,897,64zł. Wprowadzenie w błąd polegało na składaniu zapewnienia warunkującego udzielenie przez PFRON dofinansowania, że wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych zostały przekazane na ich rachunek bankowy oraz że pracodawca poniósł miesięczne koszty płacy bez uchybienia terminów przekraczających 14 dni. W rzeczywistości w dacie składania comiesięcznych wniosków koszty płacy wskazane we wnioskach nie zostały przez spółkę poniesione i warunki przyznania dofinansowania nie były spełnione. Nadto wprowadzenie w błąd polegało na składaniu do PFRON wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia kilku innych pracowników, którzy byli przez spółkę fikcyjnie zatrudnieniu i nie świadczyli pracy na rzecz spółki lub świadczyli pracę, ale nie na rzecz spółki, lecz na cele prywatne jednego członka zarządu spółki Teresy B. - wyjaśnia ostrołęcka prokuratura.

Ostrołęcka prokuratura dalej odsłania kulisy sprawy.

- Teresa B. będąc członkiem zarządu spółki „Jategra”, uprawniona była do wystawiania dokumentów w jej imieniu. W okresie do grudnia 2012r. do marca 2015r. wystawiała dokumenty poświadczające nieprawdę w postaci informacji o kwocie ulgi we wpłatach na PFRON. W wyniku wystawiania przez oskarżoną nierzetelnej dokumentacji doszło do uszczuplenia należności publiczno – prawnych w postaci wpłat na PFRON w kwocie nie mniejszej niż 279.536,99zł. Ustalono też, że Teresa B., by uniknąć odpowiedzialności karnej za wystawianie nierzetelnej dokumentacji dotyczącej fikcyjnego zatrudnia pracowników, nakłaniała świadków do składania fałszywych zeznań.
Akt oskarżenia skierowany został przeciwko 5 osobom do Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Teresie B. zarzucono popełnienie łącznie 147 przestępstw, w tym oszustw na szkodę PFRON oraz osób prywatnych, których dopuściła się wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, podżegania do składania fałszywych zeznań, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz naruszenia przepisów ustawy o rachunkowości i kodeksu handlowego. Pozostałe 4 osoby oskarżono o oszustwa oraz składanie fałszywych zeznań - czytamy w komunikacie.

Wobec Teresy B. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec innych oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze. Na mieniu oskarżonych Prokuratura zabezpieczyła środki finansowe w łącznej kwocie ponad 2 mln zł.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×