zdjecie 8795
2018-09-20T13:11:33+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Koniec współpracy Ostrołęki i gminy Olszewo-Borki? "Sytuacja drastycznie się pogorszyła"

REKLAMA
REKLAMA
1
0
13

Porozumienie międzygminne między miastem Ostrołęka a gminą Olszewo-Borki może zostać zerwane. Chodzi o współpracę w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Decyzję podejmą miejscy radni, wniosek o zerwanie współpracy składa OPWiK.

Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. pismem z dnia 26.06.2018r. wystąpiło z wnioskiem o rozwiązanie porozumienia międzygminnego z gminą Olszewo-Borki.

- Wniosek swój motywuje złym stanem technicznym eksploatowanej podciśnieniowej kanalizacji sanitarnej w miejscowości Olszewo-Borki, która to sieć wymaga natychmiastowej przebudowy, oraz faktem, iż Gmina Olszewo-Borki nie wywiązuje się z zapisów umowy - czytamy w uzasadnieniu.

Spółka ma ponosić wysokie koszty usuwania awarii i napraw tej sieci. OPWiK Sp. z o.o. w ramach realizowania czynności opisanych w umowie nie jest w stanie doprowadzić sieci kanalizacji sanitarnej do takiego stanu, który pozwala na jej eksploatację. Według OPWiK, w okresie ostatnich 2 lat sytuacja ta drastycznie się pogorszyła. System kanalizacji sanitarnej jest systemem niewydolnym co powoduje bardzo częste awarie (przepełnienie ściekami kanałów grawitacyjnych).

Zdaniem spółki eksploatowanie takiej sieci staje się z każdym dniem coraz mniej możliwe. OPWiK Sp. z o.o. miał wielokrotnie informować wójta gminy Olszewo-Borki o tym, że istniejący system kanalizacji sanitarnej podciśnieniowej wymaga natychmiastowej przebudowy. Wójt oraz Rada Gminy byli wielokrotnie wzywani do podjęcia natychmiastowych działań inwestycyjnych zmierzających do poprawy funkcjonowania systemu odbioru ścieków. Jak informuje OPWiK, żadne pismo - wezwanie - do dnia dzisiejszego nie doczekało się odpowiedzi ze strony Gminy.

- Obecny system kanalizacji sanitarnej przyjmuje zwiększoną ilość ścieków z terenów przyległych do miejscowości Olszewo-Borki, co powoduje dodatkowe obciążenie ściekami istniejącego sytemu kanalizacji. Na skutek niewydolnej przepompowni ścieków próżniowolewarowej występuje przepełnienie ściekami kanałów grawitacyjnych, co z kolei powoduje wylewanie się ścieków poprzez urządzenia sanitarne w pomieszczeniach budynków. Jest to realne zagrożenie środowiskowe - czytamy.

Uchwała w sprawie zakończenia współpracy Ostrołęki i Olszewa-Borek może zostać przyjęta na najbliższej sesji rady miasta.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
×