eOstroleka.pl
Polska,

Konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” rozstrzygnięty

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Wieniec powiatu ostrołęckiego najładniejszy na Dożynkach Województwa Mazowieckiego i Diecezji PłockiejWieniec powiatu ostrołęckiego najładniejszy na Dożynkach Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej
REKLAMA
zdjecie 5983

Wieniec województwa świętokrzyskiego przygotowany przez gminę Miedziana Góra zajął pierwsze miejsce w tegorocznym Konkursie o nagrodę Prezydenta RP na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Konkurs zorganizowany był w ramach pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich w Spale.

W sobotę rozstrzygnięto Konkurs o nagrodę Prezydenta RP na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”,  organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.

W konkursie wzięły udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.

Gościem honorowym była Małżonka Prezydenta Anna Komorowska, a pracom komisji konkursowej, podobnie jak w latach ubiegłych, przewodniczył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz.

Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa świętokrzyskiego, przygotowany przez gminę Miedziana Góra; drugie miejsce wieniec województwa wielkopolskiego przygotowany przez gminę Sośnie miejscowość Kocina; trzecie miejsce wieniec województwa lubelskiego przygotowany przez gminę Stężyca.

Zwycięski wieniec zostanie wręczony Prezydentowi podczas Ceremoniału Dożynkowego w niedzielę.

Wieńce oceniała komisja, w składzie: etnograf i muzealnik Wiesława Bogurat, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomasz Łuczkowski, Członek Zarządu Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim Leon Karwat oraz - jako sekretarz komisji - ekspert w Kancelarii Prezydenta RP Marzena Małyska. Komisja dokonując oceny zwracała uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów, walory estetyczne, a także ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych. Oceniany był też sposób prezentacji wieńca w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie.

Celem konkursu jest m.in. kultywowanie i popularyzacja tradycji regionalnych oraz plastyki ludowej, promocja dorobku kulturowego polskiej wsi, a także rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań twórczością ludową.

Źródło: prezydent.pl
REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×