zdjecie 1541
zdjecie 1541
zdjecie 1541
2021-09-20T18:48:09+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Kontrole NIK w Ostrołęce. Pod lupą nie tylko elektrownia

REKLAMA
fot. Najwyższa Izba Kontrolifot. Najwyższa Izba Kontroli
REKLAMA
3
2
10

Kontrola NIK dotycząca elektrowni nie jest jedyna, jaką ta Izba prowadzi w Ostrołęce - dowiedzieliśmy się. Kontrola prowadzona jest także w Nadleśnictwie Ostrołęka. Dowiedzieliśmy się, czego dotyczą i na jakim etapie są oba postępowania.

Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Obecnie rozbierane są niepotrzebne elementy budowy elektrowni węglowej. Dotychczasowa budowa kosztowała ponad miliard złotych.

Kontrolę w tej sprawie przeprowadziła już Najwyższa Izba Kontroli. Jej prezes Marian Banaś podkreślił, że "jest dużo nieprawidłowości" i najprawdopodobniej sprawa skończy się zawiadomieniami do prokuratury. Zapytaliśmy, na jakim etapie jest postępowanie i kiedy można spodziewać się ujawnienia wyników.

- Wskazać należy, że aktualnie trwają czynności mające na celu ustosunkowanie się do zastrzeżeń podmiotów kontrolowanych i wyznaczenie komisji rozstrzygających. Z uwagi na niezakończony proces kontrolny na tym etapie nie udzielamy szczegółowych informacji - poinformowała nas Najwyższa Izba Kontroli.

Kontrola dotycząca elektrowni nie jest jedyną związaną z Ostrołęką, jaką prowadzi obecnie Najwyższa Izba Kontroli. Jak się dowiedzieliśmy, funkcjonariusze NIK prowadzą także działanie w Nadlesnictwie Ostrołęka. Biuro Prasowe NIK przekazało nam:

Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę planową, której tematem jest „Gospodarowanie środkami funduszu leśnego”. Kontrola ma odpowiedzieć na pytanie czy gospodarowanie środkami funduszu leśnego było prawidłowe.

W tym przypadku proces kontrolny nie został jeszcze zakończony, w związku z tym NIK nie zdradza szczegółów.

REKLAMA
Więcej o: NIK, Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×