eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Koperty dowodowe. Niezwykle cenne informacje o przodkach. Jak je zdobyć?

REKLAMA
zdjecie 2143
REKLAMA

Dokumenty zawarte w tzw. kopertach dowodowych mogą być unikalnym źródłem wiedzy o przodkach. Odkryć można m.in. nieznane dotąd zdjęcia nieżyjących już naszych rodziców, dziadków czy pradziadków. Jak to zrobić? To proste.

Koperty dowodowe były zakładane przy składaniu pierwszego wniosku o dowód osobisty. Mogą zawierać nie tylko te wnioski, ze zdjęciami (to często najcenniejsze znalezisko!), ale także inne dane. To niezwykle cenne źródło informacji o przodkach dla osób, które prowadzą badania genealogiczne.

Jak zdobyć informacje z kopert dowodowych przodków? Należy zgłosić się do urzędu miasta lub gminy ostatniego miejsca zameldowania osoby - właściciela koperty. Jeżeli dana koperta została już przekazana do archiwum, zostaniemy poinformowani, gdzie dalej prowadzić poszukiwania.

Koperty dowodowe. Gdzie szukać?

W Urzędzie Miasta Ostrołęki zachowały się i są przechowywane koperty dowodowe osób, które zmarły w latach 1990-2023. Koperty dowodowe z lat 1990-1995 zostały miesiąc temu przekazane do Archiwum Państwowego w Pułtusku, gdzie trafiają materiały archiwalne z ostrołęckiego ratusza.

Jak wygląda archiwizacja kopert w ostrołęckim urzędzie? Są one układane tak, by jak najłatwiej można było je odszukać. Uporządkowano je według serii i numerów.

Jeżeli chcemy wnioskować o kopertę dowodową naszej bliskiej osoby, to najlepiej podać właśnie serię i numer dowodu - a jeżeli nie znamy tej informacji, to inne dane, umożliwiające identyfikację właściciela koperty. Urzędnicy podejmą się jej odszukania: liczy się jak najwięcej precyzyjnych danych.

Osoby zainteresowane dostępem do koperty dowodowej mogą przed złożeniem wniosku uzyskać informację, czy dana koperta jest w posiadaniu urzędu oraz ile wniosków znajduje się takiej kopercie. Jeżeli kopertę posiada inny urząd, również taka informacja zostanie przekazana.

Osoba wnioskująca o zawartość koperty dowodowej otrzymuje ją w sposób określony we wniosku, także elektronicznie. Dla osób, które chcą odkryć bezcenne dokumenty dotyczące swoich najbliższych, to z pewnością niezwykle ważna informacja.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×