zdjecie 2866
zdjecie 2866
2021-11-09T14:52:00+01:00 eOstroleka.pl
Region, KORONAWIRUS

Koronawirus. Sytuacja epidemiczna na Mazowszu. 88 łóżek covidowych w Ostrołęce

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
0

Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej ponownie spotkała się z dyrektorami i prezesami szpitali marszałkowskich oraz konsultantem wojewódzkim ds. chorób zakaźnych Grażyną Cholewińską i dyrektorem Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Tomaszem Sławatyńcem. Tematem obrad była sytuacja epidemiczna Covid-19 na Mazowszu.

IV fala przybiera na sile

Temat jest bardzo ważny. Liczba zakażeń na całym Mazowszu rośnie

– podkreślił na wstępie przewodniczący komisji Krzysztof Strzałkowski.

Obecnie na Mazowszu do dyspozycji jest 1400 łóżek dla osób chorych na Covid-19. W niedzielę 7 listopada 2021 zajętych było 1171 łóżek. Na 123 respiratory zajętych jest 92.

Czwarta fala jest inną falą niż poprzednie – podkreśliła konsultant wojewódzka Grażyna Cholewińska. – Na pewno transmisja jest szybsza, dlatego tych zakażeń tzw. domowych będzie więcej niż w poprzednich falach. Całe rodziny będą chorować. Po drugie, w tej chwili, jeśli ktoś już choruje, to jest to populacja nieodporna, czyli ludzi zdrowotnie słabych, immunologicznie słabych i oni chorują dramatycznie ciężko – dodała. – Jak już pacjent trafi na łóżko covidowe, to będzie tam leżał dłużej niż w falach poprzednich. Wariant Delta ma to do siebie, że bardzo szybko i bardzo wcześnie robi wczesne powikłania infekcyjne, a więc zapalenie mięśnia sercowego, które się leczy standardowo cztery tygodnie w szpitalu, zatorowość płucna – pacjent będzie leżał w szpitalu dotąd aż się poprawi (też kilka tygodni), neurologiczne powikłania. Bardzo dużo mamy powikłań psychiatrycznych, wynikających z ostrego niedotlenienia mózgu, długotrwałej wentylacji i tlenoterapii, które powodują zmiany w naczyniach mózgowych. Chorzy są pobudzeni, spadają z łóżek, wymagają intensywnej opieki pielęgniarskiej. Chory teraz będzie leżał dłużej niż w poprzednich falach, co oznacza spowolniony powrót pacjentów. Trzecią rzeczą, którą chcę podkreślić to zachorowania wśród pracowników medycznych. To są zakażenia domowe, ale to są głównie pracownicy medyczni niezaszczepieni – zaznaczyła.

Czy wystarczy łóżek w szpitalach?

Zaczyna brakować łóżek dla pacjentów z Covid-19. Wystąpiliśmy do ministra zdrowia o uruchomienie jak najszybciej miejsc w szpitalach tymczasowych

– powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.

Poinformowała również radnych o liczbie łóżek w szpitalach tymczasowych (dane z 5 listopada br.):

  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku – 200 łóżek,
  • Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach – 100 łóżek,
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce – 88 łóżek,
  • Szpital Południowy Warszawa Solec – 79 łóżek,
  • Radomski Szpital Specjalistyczny – 100 łóżek,
  • Szpital Modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie – 60 łóżek,
  • Szpital Okęcie – 56 łóżek.

Są już decyzje ministra zdrowia o zwiększeniu liczby łóżek w wojewódzkich szpitalach w Płocku (w sumie 28 łóżek), Bródnowskim w Warszawie (w sumie 33) oraz w Ostrołęce  (w sumie 46).

Niestety uruchamianie tych dodatkowych łóżek w naszych szpitalach nie wypełnia potrzeb, które w ostatnich dniach się pojawiły. Mamy obawy, że za chwilę nie będziemy w stanie przyjąć wszystkich zakażonych

– podkreśliła Elżbieta Lanc.

Szacujemy, że do połowy listopada uruchomimy dodatkowo około 700 łóżek

– zapewnił dyrektor Tomasz Sławatyniec.

Konsultant wojewódzki Grażyna Cholewińska zwróciła uwagę, że w tej sytuacji należy zwiększać zasób łóżek respiratorowych.

W tej fali widzimy, jak bardzo szybko nam się chorzy rekompensują. Przyjmujemy ich do szpitala jeszcze we względnej wydolności oddechowej i po trzech, czterech dniach mają taką dekompensacje, że wymagają respiratorów – powiedziała.

Informacje o sytuacji bieżącej przedstawili dyrektorzy i prezesi szpitali marszałkowskich: Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, Szpitala Dziecięcego w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym, Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy oraz Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego „Drewnica”.

Coraz więcej chorych dzieci

W szpitalach pediatrycznych zaczyna przybywać coraz więcej noworodków i niemowląt chorych na Covid-19 – jak poinformowała Małgorzata Stachurska-Turos, dyrektor Szpitala Dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie.

Zwiększyliśmy liczbę miejsc covidowych w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. (…) Myślę że dzisiaj, najpóźniej jutro będzie decyzja o zwiększeniu liczby łóżek pediatrycznych w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym, ale również jednocześnie zwiększamy tam liczbę łóżek dla osób dorosłych

– zapewnił Tomasz Sławatyniec.

Jaka sytuacja w ratownictwie medycznym?

Przewodniczący komisji Krzysztof Strzałkowski zapowiedział, że na kolejnym posiedzeniu omówiona zostanie sytuacja w ratownictwie medycznym, dotycząca m.in. aneksowania umów z pracownikami stacji MEDITRANS oraz problemów z transportem sanitarnych pacjentów zakażonych Covid-19.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×