2020-03-10T20:14:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Koronawirus w Polsce. Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy: "Sytuacja jest poważna"

REKLAMA
zdjecie 2291
zdjecie 2291
By Jakub Szymczuk - Kancelaria Prezydenta RP, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85072568By Jakub Szymczuk - Kancelaria Prezydenta RP, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85072568
REKLAMA
20
2
36

Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z epidemią koronawirusa. Publikujemy treść wystąpienia.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

Od kilku miesięcy na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Zachorowało już ponad 100 tysięcy ludzi. Odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna. Także w Europie, gdzie większość krajów odnotowała już przypadki zarażenia wirusem. Z uwagą i troską obserwujemy to co się dzieje we Włoszech, które w największym stopniu zostały dotknięte epidemia.  Jak poważna staje się sytuacja w Hiszpanii, Francji czy w Niemczech, które odnotowują po kilkaset nowych zachorowań dziennie.
 
Wirus w ostatnich dniach dotarł do Polski. Spodziewaliśmy się tego. Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć. Zapewniam ze władze Rzeczypospolitej wcześniej podjęły odpowiednie kroki by się do tego wyzwania przygotować.  Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach będą podejmowane kolejne niezbędne kroki.
 
Przyświeca nam w tym wszystkim zasada - po pierwsze zapobieganie i ochrona. Jestem w stałym kontakcie z premierem, ministrem zdrowia i ministrem spraw wewnętrznych. Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko pracują z poświęceniem by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję.  Podejdźmy ze zrozumieniem do ich działań. Proszę uważnie śledzić wszystkie zalecenia wydawane przez służby i się do nich stosować.
 
Apelując o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku pamiętajmy równocześnie – nauczeni doświadczeniami innych krajów – że sprawa jest poważna. Nie wolno jej lekceważyć. Koronawirus to nie tylko sprawa rządu. To sprawa nas wszystkich. To dziś sprawa każdego Polaka.  Oczywiście to na nas rządzących spoczywa największa odpowiedzialność. Mamy tego świadomość i nie uchylamy się od niej.
 
Na moją prośbę odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym przyjęto ustawę mająca ułatwić walkę z zagrożeniem. Niezwłocznie ją podpisałem i już obowiązuje.  Dzisiaj zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by rząd i przedstawiciele opozycji mogli ze mną wspólnie rozmawiać o sposobach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział, za konstruktywny dialog. Dziękuję opozycji za odpowiedzialną postawę. Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych. Jego zwalczanie jest naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem.
 
Szanowni Państwo,
 
W sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie. Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym. Dlatego jako Prezydent zwracam się do wszystkich moich Rodaków, do wszystkich obywateli abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsadek i higiena.
 
Otoczmy szczególną opieką osoby starsze. Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, ale także szczególnie o osobach samotnych – naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale tez nie narażajmy ich na ryzyko.  Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć. Wzajemnie sobie pomagać. Pokazywaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy, doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności.
 
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×