2014-06-11T14:39:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Ostrołęka,

KP PiS wzywa rząd Tuska do niezwłocznego wznowienia budowy elektrowni w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
Podczas dzisiejszego wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego odbywającego się w Ostrołęce PiS wezwało rząd Donalda Tuska do wznowienia przerwanej w 2012 roku budowy nowego bloku elektrowni węglowej. Deklaracja Ostrołęcka przyjęta została przez aklamację głosami wszystkich posłów biorących udział w posiedzeniu.

Posiedzenie wyjazdowe Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości odbyło się dziś w auli Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce. Wzięli w nim udział m.in.  Piotr Naimski, Mariusz Błaszczak, Marek Kuchciński, Adam Lipiński, Antoni Macierewicz i Krzysztof Tchórzewski. Głównym tematem spotkania była sprawa wstrzymania budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja prezydenta Ostrołęki, Janusza Kotowskiego na temat rozwoju miasta oraz obecnie realizowanych i zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycji.

Podczas posiedzenia przyjęto i szeroko omówiono stanowisko KP PiS w sprawie budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce oraz tzw Deklarację Ostrołęcką, wzywającą rząd Donalda Tuska do niezwłocznego zrewidowania planów inwestycyjnych grupy Energa S.A. i rozpoczęcia jeszcze w 2014 roku budowy nowego węglowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW w Ostrołęce.

- Prawo i Sprawiedliwość traktuje budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce jako inwestycję kluczową dla bezpieczeństwa energetycznego północno-wschodniej Polski. W okresie rządów PiS w 2007 roku podjęto decyzję, dzięki której do roku 2015 miała być wybudowana Elektrownia Ostrołęka „C” o mocy 1000 MW. Z całkowicie niezrozumiałych powodów inwestycja ta, pomimo poniesienia przez państwo polskie wielomilionowych nakładów, została w 2012 roku zatrzymana. Rząd premiera Donalda Tuska powinien niezwłocznie zrewidować politykę inwestycyjną grupy Energa S.A. oraz doprowadzić do przywrócenia decyzji o budowie elektrowni w Ostrołęce. Podobnie jak w przypadku wznowienia budowy bloków energetycznych w Opolu, budowa ostrołęckiej elektrowni powinna zacząć się jeszcze w 2014 roku – mówił podczas posiedzenia Mariusz Błaszczak, szef KP PiS.

W przyjętej przez aklamację Deklaracji Ostrołęckiej klub parlamentarny PiS zobowiązał się m.in. do działań na rzecz uzdrowienia polskiego górnictwa węgla kamiennego, dokończenia budowy realizowanych bloków węglowych w Polsce i powrotu do budowy nowej elektrowni na węgiel kamienny w Ostrołęce, przyspieszenia budowy linii elektroenergetycznych, gazociągów i ropociągów poprzez uchwalenie ustawy o inwestycjach liniowych, utrzymania przez Skarb Państwa większościowych udziałów w spółkach energetycznych czy połączenia Polski i Danii gazociągiem Baltic Pipe. PiS deklaruje także utworzenie Ministerstwa ds. Energii, w którym znajdą się rozproszone w tej chwili po różnych resortach elementy administracji rządowej, odpowiedzialne za kwestie energetyczne i surowców energetycznych.

Podczas posiedzenia wyjazdowego zabrakło w Ostrołęce prezesa największego opozycyjnego klubu parlamentarnego, Jarosława Kaczyńskiego.
Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
 23  24  25 26 27 28 29
 30 31  1  2  3  4  5