zdjecie 8733
zdjecie 8733
zdjecie 8733
2021-10-01T08:38:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Ludwika Gołąbek z gminy Czerwin odznaczona [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. UG Czerwinfot. UG Czerwin
REKLAMA
2
0
1

Pani Ludwika Gołąbek, zamieszkała w Laskach Szlacheckich 29 września 2021 r. , otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP, zaś Pan Zbigniew Gołąbek został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz propagowania historii Polski wśród dzieci i młodzieży.

Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce, Marcin Grabowski. Podziękowanie Pani Ludwice w imieniu Samorządu Gminy Czerwin wręczył Wójt Gminy Grzegorz Długokęcki.

Pani Ludwika była w czasach okupacji harcerką Szarych Szeregów oraz sanitariuszką i łączniczką Powstania Warszawskiego.

Poniżej biogram bohateriki.
Ludwika Gołąbek z domu Romanowska ps. „Ludka”, sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego ur. 5 września 1926 r. w Śniadowie, powiat łomżyński

Rodzice:
Marianna z domu Wasilewska – w 1920 r. zgłosiła się na ochotnika do wojska, legionistka, uczestniczka Bitwy Warszawskiej, podporucznik Wojska Polskiego, odznaczona honorowym krzyżem „Obrońcy Ojczyzny 1918 – 1921”
Hieronim Romanowski – więzień Workuty, żołnierz 2. Korpusu Wojska Polskiego, 3. Dywizji Strzelców Karpackich,  w stopniu starszego sierżanta walczył pod Monte Cassino, o Ankonę i Bolonię,

Konspiracja

W konspiracji od  1942 do 1944, harcerka Szarych Szeregów, Drużyna „Las”, Zastęp „Dęby” –pseudonim „Ludka”. Drużynową była Janina Fultyn „Janka”
Powstanie Warszawskie 1 sierpnia 1944 r.  została zmobilizowana do I Kompanii (dowódca st. sierż. Ludwik Majchrzak "Komar") I Batalionu (dowódca Bolesław Szymkiewicz "Znicz") I Rejonu VII Obwodu "Obroża" AK. Zgrupowanie miało miejsce w lesie na Bukowcu. W leśniczówce mieścił się punkt sanitarny, do którego została skierowana wraz ze swoją drużynową „Janką” i Zofią Kamińską  ps. „Zosia”. Ich zadaniem było udzielanie pomocy rannym Powstańcom. O swoim przydziale dowiedziała się 2 sierpnia o godzinie 6.00 rano na spotkaniu w punkcie sanitarnym przy ul. Sienkiewicza 33, w domu drużynowej Janiny Fultyn „Janki”. Harcerki miały działać w zespołach dwu-trzyosobowych, otrzymały torby sanitarne, białe opaski i czerwone krzyże, które należało doszyć do opasek.

Wielkim przeżyciem dla Ludwiki Gołąbek „Ludki” było opatrywanie porucznika, który został ranny w głowę. Był to Jej pierwszy ranny. Po zabandażowaniu głowy, przy odcinaniu bandaża, skaleczyła go nożyczkami w ucho. Ranny uśmiechnął się i powiedział, że nic takiego się nie stało.
Wieczorem następował powrót do domu. Trzeba było przejść przez szosę strużańską obserwowaną przez Niemców. Strzelali do wszystkiego co się ruszało. Ludka była bardzo odważna, zawsze szła na czele. Po upewnieniu się, że jest bezpiecznie, przebiegała na drugą stronę, a za nią pozostali. Następnego dnia wczesnym rankiem ponownie wracali do lasu na Bukowcu. Za każdym razem mogli zginąć.
Na zgrupowanie na Bukowcu zgłosiło się wielu żołnierzy. Niestety, tylko nieliczni z bronią.
4 sierpnia 1944 r. około południa ppłk Roman Kłoczkowski „Grosz” oznajmił wszystkim zgromadzonym oddziałom na Bukowcu demobilizację I Batalionu. Ludka szczęśliwie wróciła do domu.

2 sierpnia przy ulicy warszawskiej zginęli 16-letni harcerze, koledzy „Ludki”: Zenon Kałamaja Zieńko”, Sławek Klejment „Huragan”. Ciężko ranny w brzuch został Zbigniew Zakrzewski „Arab”, którego przewieziono do szpitala mieszczącego się przy ul. Mickiewicza 23. Zbigniew Zakrzewski „Arab” zmarł na oczach „Ludki” 5 sierpnia, miał szesnaście lat. W tym samym dniu odbył się pogrzeb harcerzy. Świadkowie tamtych wydarzeń nie żyją.

Rodzeństwo Ludwiki Gołąbek:

Siostra Bronisława –– Drużyna „Las”, drużynowa - Zastęp „Sosny”, ps. „Sosna”, sanitariuszka Powstania Warszawskiego
Siostra Janina Zastęp „Sosny” ps. „Sarna”, sanitariuszka Powstania Warszawskiego

Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Odznaka "Akcja Burza",  Medal za Warszawę 1939 - 1945, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP,
Oznaczona w publikacjach
Ludwika Gołąbek „Ludka” została oznaczona w publikacji:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego;
"Czas Próby" Bronisławy Romanowskiej – Mazur;
w lokalnej publikacji "Powstanie Warszawskie - Legionowo, Jabłonna, Nieporęt”;
„Powstanie Warszawskie na terenie I Rejonu Legionowo” Rafała Degiela

Serdecznie gratulujemy Państwu tych wysokich rangą odznaczeń!

źródło: UG Czerwin

REKLAMA
zdjecie 8733
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
Dzisiaj:
Wydarzenia
18:00 Stand-up
Kino JANTAR
×