2021-12-09T09:53:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Która gmina najlepsza? Ranking mazowieckich gmin

REKLAMA
fot. arch. UMWMfot. arch. UMWM
REKLAMA
1
0
5

Pierwsza edycja Rankingu Gmin Województwa Mazowieckiego za nami. Znamy już najlepsze gminy na Mazowszu pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Tytuł lidera trafił do miasta Podkowa Leśna.

Ranking gmin przygotowuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej wspólnie z Urzędem Statystycznym w Warszawie. W gali przedstawiającej mazowieckie wyniki uczestniczył marszałek Adam Struzik, który objął wydarzenie patronatem honorowym.

Ranking dostarcza cenne informacje na temat sytuacji w województwie mazowieckim. Promuje najlepsze gminy i motywuje samorządy lokalne do zdrowej konkurencji i do jeszcze większej aktywności na rzecz rozwoju.

Laureaci Rankingu Gmin 2021

W kategorii gminy wiejskie

 1. Michałowice
 2. Lesznowola
 3. Nadarzyn
 4. Stare Babice
 5. Nieporęt

W kategorii gminy miejsko-wiejskie

 1. Ożarów Mazowiecki
 2. Grodzisk Mazowiecki
 3. Piaseczno
 4. Konstancin-Jeziorna
 5. Halinów

W kategorii gmin miejskich

 1. Podkowa Leśna
 2. Ząbki
 3. Legionowo
 4. Pruszków
 5. Józefów

Liderem I edycji gmin województwa mazowieckiego 2021 zostało miasto Podkowa Leśna. O nowych perspektywach rozwoju gmina na Mazowszu mówił marszałek Adam Struzik.

– Zaczyna się nowy etap realizacji polityki rozwoju, wyznaczany ramami programowania budżetu UE. Jesteśmy przed ostatnim, decydującym etapem przygotowania Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027, który będzie stanowił zasadniczy instrument finansowania rozwoju w nadchodzących latach – powiedział marszałek Adam Struzik. – Mówiąc o rozwoju regionalnym nie można patrzeć tylko z perspektywy województwa. Najważniejsze wyzwania, potrzeby inwestycyjne czy szanse identyfikowane są na poziomie lokalnym, blisko mieszkańców. Bez rozwoju gmin nie można mówić o rozwoju naszego regionu – podkreślił marszałek.

Etap przygotowania programu regionalnego na obecny okres programowania dobiega końca. W 2022 r. ruszą pierwsze nabory wniosków.

- Liczymy, że pojawią się ambitne projekty, że samorządy gmin nadal będą aktywnie identyfikować i zgłaszać przedsięwzięcia – dodał marszałek Adam Struzik. – Pamiętajmy, że to zrealizowane projekty, a nie sam program, stanowią siłę napędową rozwoju.

W nowym okresie programowania województwo występuje w dokumentach unijnych jako dwa regiony: warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny. Podział statystyczny pozwolił wynegocjować nieco lepsze warunki dla mniej zamożnej części województwa, ale też umożliwia włączenie Mazowsza regionalnego do programu Polska Wschodnia. To kolejna pula projektów i kolejna szansa rozwojowa dla mazowieckich gmin.

Duże fundusze dla Mazowsza regionalnego nie tylko z UE

Program regionalny to około 2 mld euro, z czego ok. 3/4 przypadnie dla Mazowsza regionalnego. Pamiętajmy jednak, że rozwój regionalny to nie tylko fundusze UE. Od 2019 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego realizuje własny Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego, służący realizacji projektów przyczyniających się do poprawy sytuacji gospodarczo-społecznej. Instrument ten skierowany jest do gmin i powiatów posiadających niewystarczający potencjał, mających ograniczone szanse pozyskania środków na realizację pilnych potrzeb mieszkańców z innych programów pomocowych.

Jednostki samorządu terytorialnego złożyły dotychczas projekty m.in. z zakresu: infrastruktury drogowej (budowa lub przebudowa dróg powiatowych oraz gminnych), kultury (budowa bibliotek, centrów kultury, rozbudowa świetlic wiejskich), edukacji (rozbudowa szkół i przedszkoli) i innych działań (budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji sanitarnej, zakup karetek, wozów strażackich, rozbudowa strażnic OSP, budowa ścieżek rowerowych, budowa parków, renowacja bulwarów i wielu innych).

Według początkowych założeń, Instrument został utworzony na lata 2019–2023, przeznaczając na ten cel kwotę 230 mln zł. W miarę upływu czasu rola Instrumentu zaczęła rosnąć. Dotychczas dofinansowanie przyznano dla 327 projektów na łączną kwotę blisko 631 mln zł, w tym z zakresu:

 • drogi powiatowe – ok. 70 mln zł
 • drogi gminne – ok. 156,7 mln zł
 • edukacja – ok.128,8 mln zł
 • kultura – ok. 21 mln zł
 • inne – ok. 254,5 mln zł.

Okres wdrażania Instrumentu został wydłużony do 2024 r.

REKLAMA
Więcej o: Mazowsze, rankig gmin
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×