2013-10-23T20:55:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurpie na Kaszubach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

Wspólna delegacja Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i Związku Kurpiów wzięła udział w wizycie na Kaszubach, gdzie spotkano się, m.in. ze Starostą Kartuską, wójtami dwujęzycznych gmin i władzami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Kilka lat temu Związek Kurpiów nawiązał współpracę ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim z siedzibą w Gdańsku – mówi Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. – Udało nam się zaprosić nawet na Kurpie doświadczonych pedagogów państwa Elżbietę i Eugeniusza Pryczkowskich. Celem naszej obecnej wizyty na Kaszubach było zacieśnienie kontaktów, dyskusja na temat języka kaszubskiego i gwary kurpiowskiej oraz edukacji regionalnej. Związek Kurpiów wydał w tym roku „Słownik wybranych nazw i wyrażeń kurpiowskich”. Jest to jeden z pierwszych konkretnych kroków ku zachowaniu gwary dla potomnych. Kaszubi natomiast mają na tym polu ogromne doświadczenie. Posiadają podręczniki do nauki języka kaszubskiego, a po kaszubsku można zdawać maturę.

Spotkanie z władzami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które powstało w 1956 roku, było jednym z punktów wyjazdu Kurpiów na Kaszuby. Zaowocowało ono konkretnymi planami Zrzeszenia i Związku, dotyczącymi wypracowania wspólnych postulatów dotyczących edukacji regionalnej.

Delegacja Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i Związku Kurpiów spotkała się także z doświadczonymi pedagogami, w tym Jaromirą Labudą i Danutą Pioch, autorkami podręczników do nauki języka kaszubskiego. Dużo emocji dostarczył udział w lekcji tegoż języka.

Kurpie spotkali się również z samorządowcami, m.in. Janiną Kwiecień, Starostą Kartuską, a także wójtami dwujęzycznych gmin: Łukaszem Jabłońskim, wójtem Linii i Tadeuszem Kobielą, wójtem Sierakowic.
Delegacja odwiedziła także Kaszubski Uniwersytet Ludowy, gdzie można podziwiać rękodzieło ludowe Kaszubów, m.in. charakterystyczne dla regionu hafty oraz zwiedziła Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku i Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×