2016-04-05T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kurpiki rozdane po raz 15. Wśród nagrodzonych Miss Polski, Ewa Mielnicka [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Wśród laureatów Kurpików 2015 znalazła się Miss Polski Ewa Mielnicka, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Znamy laureatów tegorocznej, 15. edycji Kurpików. Statuetkę nazywaną „kurpiowskimi oskarami” otrzymało 12 osób w 10 kategoriach. Wśród odznaczonych znalazła się Miss Polski 2014, Ewa Mielnicka.

Uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki Kurpika 2015 odbyła się w poniedziałek, 4 kwietnia w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury. Była to jubileuszowa, 15. edycja nagrody przyznawanej przez Związek Kurpiów za działalność w promowaniu i upowszechnianiu kultury, dziedzictwa narodowego naszego regionu. W dotychczasowej historii statuetkę nazywaną „kurpiowskimi oskarami” otrzymało ponad 100 osób i podmiotów. Dziś dołączyło kolejnych 12.

Kurpiki przyznawane są w 10 kategoriach. Są to: „Promowanie regionu”, „Pracodawca”, „Muzyka i taniec”, „Ochrona dziedzictwa kulturowego”, „Edukacja regionalna”, „Twórczość ludowa”, „Nauka i pióro”, „Talent”, „Budzenie tożsamości” i „Działalność publiczna”.

- Pomimo, że to już piętnasty raz kiedy przyznajemy i wręczamy Kurpiki, wciąż jestem wzruszony.  Rok 2015 obfitował w niezwykłe wydarzenia związane z Kurpiami, zarówno te o znaczeniu ogólnopolskim jak i lokalnym. Był to rok Adama Chętnika, wybitnego regionalisty, w roku 2015 na falach lokalnej rozgłośni radiowej popłynęła w eter pierwsza audycja w gwarze kurpiowskiej. W roku 2015 królowała najpiękniejsza Polka, rodowita Kurpianka, Ewa Mielnicka. W skali kraju zaś, niezwykłym wydarzeniem była zmiana władzy, z którą wiele osób wiąże wielkie nadzieje – mówił podczas gali prezes Związku Kurpiów, Mirosław Grzyb.

W gali wręczenia „kurpiowskich oskarów' udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji działających na rzecz Kurpiowszczyzny, regionaliści oraz działacze propagujący na co dzień kulturę kurpiowską. Wśród laureatów 15. edycji Kurpików znalazła się m.in. Miss Polski 2014, Ewa Mielnicka, obecnie mieszkająca w Warszawie, ale urodzona w Ostrołęce a wychowująca się w miejscowości Baba.

- Kurpik do dla mnie bardzo wyjątkowa nagroda. Cały ubiegły rok starałam się podkreślić to, skąd pochodzę. Dążyłam do tego, by było więcej słychać nie tylko o moim mieście, ale też o regionie, o Kurpiach. Cieszę się, że mogę tu być w takiej właśnie roli. Biorąc strój kurpiowski na finały Miss International do Japonii miałam ogromną nadzieję, że nas tam zauważą i że to wszystko potoczy się jakoś dalej. Dopiero się rozkręcam i mam nadzieję, że to co robię dla Kurpiów i tego regionu, to dopiero przedsmak tego, co będę mogła zdziałać w przyszłości – powiedziała nam Ewa Mielnicka w chwilę po odebraniu statuetki Kurpika.

Laureatami tegorocznych Kurpików zostali:
- Ewa Mielnicka oraz Maria Weronika Kmoch w kategorii regionu „Promowanie regionu”
- Nadleśnictwo Ostrołęka w kategorii „Pracodawca roku”
- Zespół Kurpiowski „Kalina Zarębska” w kategorii „Muzyka i taniec”
- Danuta i Jacek Chętnikowie oraz Zenon Białobrzeski w kategorii „Ochrona dziedzictwa kulturowego”
- Krystyna Łaszczych w kategorii „Edukacja regionalna”
- Stanisława Suchecka w kategorii „Twórczość ludowa”
- Marcin Tomczak w kategorii „Nauka i pióro”
- Piotr Kobrzyński w kategorii „Talent”
- Stowarzyszenie Strzelców Kurpiowskich w kategorii „Budzenie tożsamości”
- wójt gminy Rzekuń Stanisław Godzina w kategorii „Działalność publiczna”

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 448