eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kurpikowe “oczko”. Do kogo trafiły statuetki za 2021 rok? [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

To już 21. gala Kurpików. Statuetki nazywane “Kurpiowskimi Oscarami” przyznano w 10 kategoriach. Kto w tym roku zasłużył na to najważniejsze regionalne wyróżnienie?

W poniedziałek, 20 czerwca w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury odbyła się 21. gala Kurpików, podczas której wręczono 12 statuetek osobom i instytucjom wybitnie zaangażowanym w swojej twórczości w dziedzinie krzewienia kurpiowskiego dziedzictwa kulturowego, budzenia tożsamości regionalnej i promocji Kurpiowszczyzny. Kurpiki 2021 przyznano w 10 kategoriach.

Kurpie nie dzielą się dziś na ostrołęckie i łomżyńskie. Kurpie są dziś jednością - mówił podczas gali Juliusz Jakimowicz, który do spółki z Iwoną Choroszewską Zyśk odczytali werdykt kapituły nagrody. Nie można temu zaprzeczyć - część laureatów to reprezentanci Łomży i powiatu łomżyńskiego. Zresztą sam sceniczny duet, który znamy z wielu wcześniejszych gali Kurpików także jest dowodem na doskonałą symbiozę obu sąsiadujących ze sobą regionów. Iwona Choroszewska-Zyśk jest członkiem zarządu Głównego Związku Kurpiów i reprezentowała Ostrołękę, zaś Juliusz Jakimowicz - reprezentant Łomży jest obecnie dyrektorem Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Za rok 2021 laureatami Kurpików zostali:

Kategoria: Twórczość ludowa

pani Genowefa Staśkiewicz - wycinankarka, hafciarka, tworzy wyroby plastyki obrzędowej, pisanki, wykonuje byśki i nowe latka, piecze tradycyjny chleb i fafernuchy. Mieszkanka gminy Kadzidło.

Kategoria: Muzyka i taniec

pan Marcin Drabik - skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek wielu zespołów, w tym Zawieruchy. Prowadzi lekcje mistrzowskich skrzypiec w Kadzidle w ramach Kurpiowskiej Szkoły Tradycji. Mieszkaniec gminy Zbójna.

Kategoria: Muzyka i taniec

Siela Kapela w składzie: Grzegorz Sekmistrz, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Adam Mordasiewicz, Janusz Korsan. Zespół powstał w 2015 roku przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z inicjatywy Grzegorza Sekmistrza. Kapela gra energetyczny folk w oparciu o pieśni i melodie kurpiowskie.

Kategoria: Promowanie regionu

pan Marek Sachmata - artysta, dzięki któremu superbohaterowie kurpieją. Skurpieli już Kapitan Ameryka, doktor Strange czy Harley Quinn. Powstali też kurpiowscy superbohaterowie: Puscak Chyzy, Chachluza i Wycinanka.

Kategoria: Pracodawca

Browar Rzemieślniczy Balans. Funkcjonuje w Zabrodziu koło Ostrołęki, produkuje Piwo Kurpiowskie. Jego twórcami są państwo Dorota i Sławomir Topa oraz ich syn Karol. Produkują pierwsze od 135 lat rzemieślnicze piwo na Kurpiach.

Kategoria: Budzenie tożsamości

Koło Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej. Istnieje od ponad 50 lat. Kultywuje tradycje kurpiowskie, m.in. prezentując widowisko Wesele Kurpiowskie. Działa w Żelaznej Rządowej w gminie Jednorożec. Jego członkinie udowadniają swoją działalnością, że “Żelaźnianki to Kurpianki”.

Kategoria: Edukacja regionalna

pani Marianna Aniceta Zalewska. Nauczycielka, organizatorka warsztatów, spotkań, lekcji dotyczących edukacji regionalnej. Inicjatorka Dni Kultury Kurpiowskiej w szkole podstawowej w Laskowcu.

Kategoria: Ochrona dziedzictwa kulturowego.

pani Laura Bziukiewicz. Jej specjalność to koronki, głównie wykonywana po mistrzowsku frywolitka. Współzałożycielka Muzeum Kurpiowskiego w Wachu. Regionalistka, autorka m.in. książki “Biesiada kurpiowska”.

Kategoria: Ochrona dziedzictwa kulturowego

pan Marek Olbryś. Samorządowiec, wicemarszałek województwa podlaskiego. Inicjator stworzenia samodzielnego muzeum ze Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Wnuk Bolesława Olbrysia - kurpiowskiego lutnika.

Kategoria: Działalność publiczna

pani Joanna Cicha-Kaczyńska. Zawodowo związana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Etnolożka, Jednym z jej szczególnych osiągnięć jest doprowadzenie do wpisania kultury bartniczej na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Kategoria: Działalność publiczna

Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca. Istnieje od 2000 roku. Kultywuje i chroni dziedzictwo kulturowe Kurpiów poprzez organizację takich imprez, jak Miodobranie Kurpiowskie, konkursów Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej czy publikację książek, m.in. “Myszyniec i okolice w fotografii”.

Kategoria: Talent

pan Zenon Kowalczyk. Artysta, miłośnik sztuki i wieloletni kierownik Galerii Ostrołęka. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, rysunkiem. Jest autorem niezliczonych logotypów czy plakatów. Urodzony w Myszyńcu. Bywa na Przewrotnej Górze.

Uroczystą galę poprowadzili Ewa Krupka i Piotr Grzyb. Niestety zaproszony na uroczystość zespół z Kamerunu nie dotarł do Polski z powodu problemów z otrzymaniem wiz. Świetnie za to z zabawianiem publiczności poradził sobie Zespół Folklorystyczny Kurpianka z Kadzidła.

 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×