2017-10-03T11:29:55+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurpiowskie Granie po raz 21. w Lelisie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
2

21. Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych „Kurpiowskie Granie” za nami. Impreza podczas której zaprezentowali się mistrzowie muzyki ludowej, odbywał się w Lelisie.

W części konkursowej wystąpiło ponad 60 osób. Prezentacje oceniało jury w składzie: Henryk Gadomski (przewodniczący), Jacek Krupa i Jarosław Kraska. Bardzo licznie też dopisała publiczność, która nie szczędziła braw wykonawcom.

Przegląd oficjalnie otworzył i wszystkich serdecznie powitał, życząc dobrej zabawy, wójt gminy Lelis  Stefan Prusik. A jeszcze przed  występami konkursowymi miało miejsce ważne wydarzenie. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak  wręczyli na scenie pamiątkowy medal Pro Masovia, przyznany przez samorząd województwa  twórczyni ludowej Wiesławie Chaberek. Odebrała go wyraźnie wzruszona wyróżnieniem.

- Kurpiowskie granie to nie tylko tradycja i folklor, ale to przede wszystkim wielopokoleniowe spotkanie muzyków i twórców ludowych. To spotkanie zakończone wspólną biesiadą, wymianą doświadczeń, rozmowami o tak ważnej dla nas wszystkich kulturze kurpiowskiej. Cieszy mnie, że nasz przegląd tak ewoluował na przestrzeni lat. Co roku pojawiają się nowi uczestnicy i odbiorcy. Od dwóch lat przegląd ubarwiamy kiermaszami sztuki ludowej oraz warsztatami z twórcami ludowymi, które go poprzedzają - podkreślił Bartosz Podolak, dyrektor CK-BiS w Lelisie.

Zgodnie z regulaminem przeglądu,  każdy uczestnik wykonał po dwa utwory kurpiowskie, w tym jeden wylosowany z kapelusza.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli wykonawcom: wójt gminy Lelis Stefan Prusik, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Mróz, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak oraz Bartosz Podolak - dyrektor centrum kultury.

W kategorii  harmonia pedałowa, uczestnicy do 25 lat (po raz pierwszy): 1. miejsce zajął Radosław Ropiak, drugie - ex aequo Jakub Szczubełek i Nikodem Ejzak, trzecie  Kacper Gorczyca. W kategorii harmonia pedałowa, uczestnicy do 25 lat: pierwsze miejsce zajął Karol Sadłowski , drugie ex aequo: Mateusz Milewski,  Dawid Sutkowski,  Adam Sadłowski, trzecie:  Jan Karczewski i Kacper Piórkowski.  Uczestnicy od 25 do 55 lat : pierwsze  miejsce - Sławomir Drężek, drugie Zygmunt Koziatek, trzecie - Wiesław Butler.  Uczestnicy powyżej 55 lat: pierwsze  miejsce - Ryszard Długołęcki, drugie: Eugeniusz Piaścik,  Jan Kania,  Ryszard Maniurski trzecie miejsce Grzegorz Chorążewicz. Wyróżnienie  otrzymał Kazimierz Rolka.
W kategorii - skrzypce, uczestnicy do 25 lat (po raz pierwszy): pierwsze  miejsce  zdobyła Natalia Zadroga, drugie Gabriela Piórkowska. Uczestnicy do 25 lat: pierwsze  miejsce - Katarzyna Butler, drugie  Alan Zapert. Uczestnicy od 25 do 55 lat : pierwsze miejsce - Paweł Dąbkowski, drugie  Ryszard Borzymowski. Uczestnicy powyżej 55 lat: pierwsze miejsce Marian Góralski. W kategorii harmonijka ustna: pierwsze miejsce ex aequo: Krystyna Gromadzka i Jan Kraska, drugie Józef Wąsiewski, trzecie Tomasz Piaścik. Wyróżnienia otrzymali:  Wiesław Kuskowski i  Stanisław Murawski. W kategorii klarnet wyróżnienie  otrzymał Eugeniusz Wróblewski. Niedzielny wieczór także  należał do muzyków i tancerzy, którzy wymieniali się na parkiecie oraz scenie. Po każdym zejściu ze sceny zmęczonych muzyków, znajdowali się następcy, którzy bawili roztańczoną  publiczność.


Organizatorami tegorocznego przeglądu byli:
Stowarzyszenie Przyjaciół ziemi Kurpiowskiej Puszcza  z Lelisa
Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu w Lelisie
wójt Gminy Lelis Stefan Prusik
Wsparcia finansowego udzielił Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×