2017-10-03T11:29:55+02:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Powiat ostrołecki,

Kurpiowskie Granie po raz 21. w Lelisie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
2
Najlepszy komentarz
~Witold Kuczyński z Czarni, 16:52 03-10-2017,   -
Coś mi się wydaje, że nie wzięto pod uwagę mojego uczestnictwa w ocenie za grę na harmonijce ustnej z racji tego, że wystąpiłem poza kolejnością jako pierwszy na początku imprezy ze względu na naszą imprezę w Bandysiach, w której musiałem wziąć udział. Później, gdy występowali uczestnicy gry na harm...
odpowiedz   •   oceń :  
21. Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych „Kurpiowskie Granie” za nami. Impreza podczas której zaprezentowali się mistrzowie muzyki ludowej, odbywał się w Lelisie.

W części konkursowej wystąpiło ponad 60 osób. Prezentacje oceniało jury w składzie: Henryk Gadomski (przewodniczący), Jacek Krupa i Jarosław Kraska. Bardzo licznie też dopisała publiczność, która nie szczędziła braw wykonawcom.

Przegląd oficjalnie otworzył i wszystkich serdecznie powitał, życząc dobrej zabawy, wójt gminy Lelis  Stefan Prusik. A jeszcze przed  występami konkursowymi miało miejsce ważne wydarzenie. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak  wręczyli na scenie pamiątkowy medal Pro Masovia, przyznany przez samorząd województwa  twórczyni ludowej Wiesławie Chaberek. Odebrała go wyraźnie wzruszona wyróżnieniem.

- Kurpiowskie granie to nie tylko tradycja i folklor, ale to przede wszystkim wielopokoleniowe spotkanie muzyków i twórców ludowych. To spotkanie zakończone wspólną biesiadą, wymianą doświadczeń, rozmowami o tak ważnej dla nas wszystkich kulturze kurpiowskiej. Cieszy mnie, że nasz przegląd tak ewoluował na przestrzeni lat. Co roku pojawiają się nowi uczestnicy i odbiorcy. Od dwóch lat przegląd ubarwiamy kiermaszami sztuki ludowej oraz warsztatami z twórcami ludowymi, które go poprzedzają - podkreślił Bartosz Podolak, dyrektor CK-BiS w Lelisie.

Zgodnie z regulaminem przeglądu,  każdy uczestnik wykonał po dwa utwory kurpiowskie, w tym jeden wylosowany z kapelusza.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli wykonawcom: wójt gminy Lelis Stefan Prusik, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Mróz, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak oraz Bartosz Podolak - dyrektor centrum kultury.

W kategorii  harmonia pedałowa, uczestnicy do 25 lat (po raz pierwszy): 1. miejsce zajął Radosław Ropiak, drugie - ex aequo Jakub Szczubełek i Nikodem Ejzak, trzecie  Kacper Gorczyca. W kategorii harmonia pedałowa, uczestnicy do 25 lat: pierwsze miejsce zajął Karol Sadłowski , drugie ex aequo: Mateusz Milewski,  Dawid Sutkowski,  Adam Sadłowski, trzecie:  Jan Karczewski i Kacper Piórkowski.  Uczestnicy od 25 do 55 lat : pierwsze  miejsce - Sławomir Drężek, drugie Zygmunt Koziatek, trzecie - Wiesław Butler.  Uczestnicy powyżej 55 lat: pierwsze  miejsce - Ryszard Długołęcki, drugie: Eugeniusz Piaścik,  Jan Kania,  Ryszard Maniurski trzecie miejsce Grzegorz Chorążewicz. Wyróżnienie  otrzymał Kazimierz Rolka.
W kategorii - skrzypce, uczestnicy do 25 lat (po raz pierwszy): pierwsze  miejsce  zdobyła Natalia Zadroga, drugie Gabriela Piórkowska. Uczestnicy do 25 lat: pierwsze  miejsce - Katarzyna Butler, drugie  Alan Zapert. Uczestnicy od 25 do 55 lat : pierwsze miejsce - Paweł Dąbkowski, drugie  Ryszard Borzymowski. Uczestnicy powyżej 55 lat: pierwsze miejsce Marian Góralski. W kategorii harmonijka ustna: pierwsze miejsce ex aequo: Krystyna Gromadzka i Jan Kraska, drugie Józef Wąsiewski, trzecie Tomasz Piaścik. Wyróżnienia otrzymali:  Wiesław Kuskowski i  Stanisław Murawski. W kategorii klarnet wyróżnienie  otrzymał Eugeniusz Wróblewski. Niedzielny wieczór także  należał do muzyków i tancerzy, którzy wymieniali się na parkiecie oraz scenie. Po każdym zejściu ze sceny zmęczonych muzyków, znajdowali się następcy, którzy bawili roztańczoną  publiczność.


Organizatorami tegorocznego przeglądu byli:
Stowarzyszenie Przyjaciół ziemi Kurpiowskiej Puszcza  z Lelisa
Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu w Lelisie
wójt Gminy Lelis Stefan Prusik
Wsparcia finansowego udzielił Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Witold Kuczyński z Czarni, 16:52 03-10-2017,   -
Coś mi się wydaje, że nie wzięto pod uwagę mojego uczestnictwa w ocenie za grę na harmonijce ustnej z racji tego, że wystąpiłem poza kolejnością jako pierwszy na początku imprezy ze względu na naszą imprezę w Bandysiach, w której musiałem wziąć udział. Później, gdy występowali uczestnicy gry na harmonijce mnie nie było i pewnie nieskonfrontowano mnie z pozostałymi uczestnikami tej kategorii. Tak ja myślę, a może poprostu za słabo zagrałem. Telefonicznie z ośrodka kultury w Lelisie otrzymałem wiadomość że mam nagrodę ale patrzę że w powyższej wiadomości nie ma mojego nazwiska, więc jak jest naprawdę - nie wiem. Pozdrawiam W. Kuczyński harmonijkarz ustny z Czarni.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gosc , 21:46 03-10-2017,   -
Gratulacje dla Jakuba za 2 miejsce.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1