2022-05-16T10:49:27+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurpiowszczyzna straciła wybitnego harmonistę. Zmarł Czesław Drząszcz

REKLAMA
zdjecie 5131
ś.p. Czesław Drząszcz, fot. RCKK w Myszyńcuś.p. Czesław Drząszcz, fot. RCKK w Myszyńcu
REKLAMA
zdjecie 5131
0
0
0

To ogromna strata dla Kurpiowszczyzny. Nie żyje jeden z najwybitniejszych harmonistów w regionie - Czesław Drząszcz.

Ś.p. Czesław Drząszcz zmarł 15 maja 2022 roku. Pochodził z muzykalnej rodziny Drząszczów ze wsi Pełty na Kurpiach. Zaczął grać na harmonii pedałowej już jako 12 letni chłopiec. Grania uczył się ze słuchu. Karierę harmonisty rozpoczął grając w kapeli rodzinnej na weselach i wiejskich potańcówkach.

Kapela Drząszczów była jedną z najsłynniejszych kapel weselnych na terenie Kurpiowszczyzny. W rodzinnej kapeli oprócz harmonii były także skrzypce, na których grywał ojciec Piotr i bębenek na którym grał brat Edward. W jego sposobie gry zachowała się dawna technika i archaiczne brzmienie, które charakteryzuje się ogromną wariantowością i umiejętnością improwizacji. Od początku swojego istnienia Kapela Drząszczów, a później sam Czesław Drząszcz współpracowali z Zespołem Folklorystycznym „Kurpiowszczyzna”, działającym przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu odnosząc wraz z nim największe sukcesy w Polsce i poza jej granicami. Wraz z Zespołem Folklorystycznym „Kurpiowszczyzna” brał udział w występach w Szwajcarii, Francji, Belgii, Danii, Szwecji, na Litwie i w Niemczech. Samodzielne występy Kapeli Drząszczów i później indywidualnie Czesława Drząszcza na przeglądach i konkursach folklorystycznych regionalnych i ogólnopolskich od początku zyskiwały wysokie oceny i przynosiły wiele nagród w tym dwukrotne wyróżnienie w kategorii soliści instrumentaliści na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2004 i 2007 roku.

- czytamy we wspomnieniu o zmarłym artyście w poście opublikowanym przez Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

 

Czesław Drząszcz kilkakrotnie był zapraszany do audycji w Polskim Radio, Telewizji Polskiej oraz do innych rozgłośni radiowo telewizyjnych gdzie prezentował swój talent oraz opowiadał o obrzędach i zwyczajach występujących na Kurpiach. W 2009 roku Minister Kultury Bogdan Zdrojewski przyznał Czesławowi Drząszczowi odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Trudno sobie dziś wyobrazić Kurpiowszczyznę bez Pana Czesława Drząszcza i bez niosących się echem, niezliczonych ilości polek, oberków, walczyków czy też charakterystycznych na Kurpiach powolniaków, fafurów, olendrów, które wykonywał z charakterystyczną dla siebie indywidualną ekspresją, zachowując przy tym autentyczne brzmienie Kurpiowskich melodii.

- wspomina szefostwo RCKK w Myszyńcu.

 

Źródło: eOstroleka.pl/RCKK w Myszyńcu
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×