eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Łąka kwietna, pszczoły i inni zapylacze. Warsztaty ekologiczne w Obierwi [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 4917
zdjecie 4917
fot. Robert Niedzwieckifot. Robert Niedzwiecki
REKLAMA

W Obierwi można było zostać przyjacielem pszczoły. Podczas bezpłatnych warsztatów "Łąka kwietna, pszczoły i inni zapylacze" uczestnicy dowiedzieli się o pozytywnych walorach łąki kwietnej oraz o tym jak ważną rolę w przyrodzie pełnią pszczoły i inni zapylacze.

Za aktywny udział każdy uczestnik otrzymał pamiątkową przypinkę „Przyjaciel Pszczoły” i ulotkę na temat „Dlaczego warto wysiewać łąki kwietne?”.

Warsztaty, z których skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej w Obierwi podzielono na dwa bloki tematyczne. Na pierwszym panowie Daniel Piekarski i Tomasz Anzulewicz z Nadleśnictwa Ostrołęka – Lasy Państwowe opowiedzieli o mieszkańcach lasu. Dzieciaki zachwycone oglądały gabloty z owadami i tablice poglądowe. Wzięły również udział w konkursie na rozpoznawanie głosów zwierząt. Dowiedziały się również, o tym że leśnicy dbają także o bezpieczeństwo przeciwpożarowe za pomocą specjalnych urządzeń.

Drugi blok przygotował Janusz Marzewski reprezentujący Kurpiowskie Bractwo Bartne. „Jak Każdy Kurp był myśliwym, tak prawie każdy był i bartnikiem” – pisał Adam Chętnik w książce „Kurpie”. Pszczoła dla Kurpiów miała i ma bardzo wielkie znaczenie. Tradycje pszczelarstwa na Kurpiach Zielonych i Kurpiach Białych sięgają XV wieku. Dobrze znane i udokumentowane są kultywowane przez pszczelarzy – spadkobierców bartników. Bartnik przedstawił dzieciom podstawowe przedmioty służące dawnym pszczelarzom używane do dziś. Jednak największe zainteresowanie wzbudził przyrząd zamontowany na drzewie. Jest to podstawowy przyrząd każdego bartnika służący do wspinania się na drzewa. Nosi on nazwę leziwo, czyli deseczka na bardzo długiej linie, splecionej w specjalny sposób. Za pomocą tej liny z deseczką bartnicy dostawali się do barci na drzewach.

Dużą atrakcją były również zawody w przeciąganiu kurpiowskiej liny. Dzieci korzystały z pięknej pogody i kolorowały narysowane na kartonach owady za co dostały nagrody w postaci cukierków i lodów.

Wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie Projekt Radomir w ramach akcji Masz Głos przy współpracy z Kamilem Stepnowskim, radnym Gminy Lelis i Szkołą Podstawową w Obierwi.

Warsztaty "Łąka kwietna, pszczoły i inni zapylacze" odbyły się w Obierwi 15 września 2021 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×